14°
25.4.2024
Zlaté medaily získala na 84.majstrovstvách sveta v hokeji Kanada

Zdroj: SITA

RIGA / Zlaté medaily si domov odnášajú Kanaďania. Vo finále s nimi prehrali Fíni s výsledkom 3:2. Pre kanadský tím je to už 27. zlato a pre Fínov 9. striebro. Kanada sa zapísala do histórie aj ako víťazný tím so štyrmi prehrami počas šampionátu.

Vo finále o zlaté medaily a titul majstra sveta sa stretli Fínsko s Kanadou. V prvej tretine skóre zápasu otvoril Mikael Ruohomaa po prihrávke od Kaskiho.

V druhej tretine po faule fínskeho Atte Ohtamaa si Kanaďania zahrali presilovku, v ktorej Walkerova strela sa po jemnom teči Browna odrazila od tyčky a od Koivista späť do hry, priamo k Maximovi Comtoisovi, ktorý stav vo finále vyrovnal na 1:1. Na konci tretiny mali Kanaďania šancu vyhrávať nad Fínmi po góle Henrique. Akcia bola posúdená kamerovými záznamami a hráči začali akciu v ofsajde a gól neuznali.

​Do záverečnej tretej tretiny bol stav vyrovnaný a o víťazovi nebolo rozhodnuté. V 45. minúte fínsky hráč Nousiainen preniesol hru do útočného pásma, kde Petteri Lindbohm vystrelil a do svätyne Kuempera strelil gól. Fínsko viedlo v zápase o titul majstra takmer 9 minút, keď v 52. minúte Adam Henrique strelil gól a zápas bol opäť v stave remízy 2:2. Do konca hracieho času finálového zápasu ostal stav nezmenený. Finále MS v hokeji si vyžiadalo predĺženie. V ňom Nick Paul po prihrávke Browna strelil tretí víťazný gól.

Slovenský tím sa umiestnil na 8. mieste. Na MS v hokeji v Rige si ani jeden bod nepripísal tím Talianska a skončil na poslednom mieste. Susedné Česko si pripísalo 13 bodov a získalo 7. miesto. Kanada počas MS sveta prehrala 4 zápasy, aj napriek tomu hrali vo finále a získali zlato.

Peter Cehlárik bol vyhlásený za najlepšieho útočníka na MS 2021.