FED CUP: Rybáriková zdolala Kalinskú. Slovensko - Rusko zatiaľ 1:1

FED CUP: Rybáriková zdolala Kalinskú. Slovensko - Rusko zatiaľ 1:1

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Líderka domácich Magdaléna Rybáriková zvíťazila nad dvojkou singlovej nominácie hostiek Annou Kalinskou za 138 minút 5:7, 6:3, 6:4 v záverečnej druhej sobotňajšej dvojhre v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Rusko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. Po úvodnom dni je stav 1:1.

Paradoxom je, že Rybáriková prehrala prvý set z náskoku 3:1, ten druhý si pripísala z manka 1:3 a v treťom sa presadila zo skóre 2:4 (zaostávala aj 1:3 a15:40 na podaní). Úradujúca semifinalistka Wimbledonu a čerstvejšia aj osemfinalistka Australian Open Rybáriková zaznamenala svoj 11. úspech v rade v trojsetových dueloch, táto séria "maratónskych" úspechov trvá od júna. Zverenkyňa Petra Hubera štvrtý raz počas spomenutej šnúry predviedla obrat z 0:1 na sety.

Predtým dvojka tímu SR Viktória Kužmová prehrala na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou NTC s líderkou "zbornej" Nataliou Vichľancevovou za 72 minút 4:6, 2:6 z počiatočného nádejného vedenia 3:1. Za neskoršieho už nepriaznivého stavu 3:5 síce predviedla rebrejk, ale pod setbalovou hrozbou v desiatom geme urobila dvojchybu. V druhej časti si Kužmová neudržala podanie za stavu 1:2 a už nenašla záchytný bod. Vichľancevová sa presadila aj na returne v ôsmej hre, mečbal premenila forhendom popri čiare.

Devätnásťročná Košičanka Kužmová, tento týždetenis

ň rekordne 121. vo svetovom rebríčku, absolvovala svoj fedcupový debut. O rok skúsenejšia Vichľancevová má v tejto súťaži tiež útlu bilanciu - teraz 2:0. Kužmová sa stala 25. Slovenkou v histórii zapojenou do Fed Cupu, prvou novou od 11. februára 2017. Vtedy bola začiatočníčkou Rebecca Šramková, proti Taliankam na ich antuke vo Forli napokon v rovnakej fáze PF získala dva singlové body a hostky triumfovali 3:2.

Zverenkyňa Tenistu roka 2009 v SR Michala Mertiňáka v programe Národného tenisového centra Kužmová nastúpila s povzbudivým vedomím, že Vichľancevovú zdolala 6:2, 7:5 vo finálovom 3. kole kvalifikácie nedávno 29. januára na "harde" pod strechou v ruskom Petrohrade. Nedokázala však potvrdiť tento pomer síl.

Dvadsaťdeväťročná piešťanská rodáčka Rybáriková, 18. v počítačovom poradí, a o desať rokov mladšia dvojka "zbornej" v tomto zápase Anna Kalinská, 150. v systéme, nemali vzájomnú minulosť. V nedeľu od 15.00 h postupne prídu na rad dvojhry Rybáriková - Vichľancevová a Kužmová - Kalinská a potom záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Anastasia Myskinová nahlásili páry Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová a Veronika Kudermetovová, Anastasia Potapovová. V druhý deň sa však podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) môžu udiať zmeny.

Slovensku chýba bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná dvojka Dominika Cibulková (30.), Rusku hneď sedem najlepších hráčok k 5. februáru: Svetlana Kuznecovová (19.), Anastasia Pavľučenkovová (22.), Jelena Vesninová (23.), Daria Kasatkinová (24.), Jekaterina Makarovová (36.), Maria Šarapovová (41.) a Jekaterina Alexandrovová (85.), pričom Kuznecovová a Šarapovová zhodne sú viacnásobné grandslamové šampiónky vo dvojhre a Makarovová s Vesninovou spoločne figurujú na tretej pozícii v deblovom hodnotení.

Víťaz bratislavského súboja postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2019. Zdolaný takisto 21. - 22. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky hrajú v osemčlennej "II. lige" počnúc sezónou 2015. Po dvoch zvládnutiach "záchranárskych prác" si vlani prvý raz počas predmetného obdobia vybojovali pokus vrátiť sa medzi elitu, ale neuspeli. Slovensko je 16. vo fedcupovom renkingu ITF, šampiónovi z rokov 2004, 2005 a 2007 a 2008 Rusku patrí 8. priečka.

Slovenky zostali v II. svetovej skupine po tom, ako v apríli podľahli Holanďankám 2:3 v bratislavskom play-off o elitu a neskôr delegáti na augustovom výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste dosť nečakane neodsúhlasili avizované rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich družstiev na šestnásť s platnosťou od sezóny 2018, hoci ho predtým schválila Rada riaditeľov ITF.

Slovenky v apríli 2013 prehrali v Moskve na antuke v Športovom centre Krylatské s Ruskami v semifinále Pohára federácie 2:3, hoci po sobote viedli 2:0, keď najprv Cibulková zdolala Pavľučenkovovú a potom Daniela Hantuchová prekonala Mariu Kirilenkovú. V nedeľu však Cibulková prehrala s Kirilenkovou, Hantuchová nestačila na Makarovovú a Cibulková s Hantuchovou vo štvorhre podľahli Makarovovej s Vesninovou (mali pritom náskok 1:0 na sety). V kádri hostiek boli aj Rybáriková a Čepelová, nedostali sa do akcie.

Pred necelými piatimi rokmi to bol už tretí vzájomný duel. "Zborná" najprv triumfovala 3:2 na antuke Olympijského štadióna v Moskve v júlovom semifinále ročníka 1999. Práve v tomto zápase debutovala vo Fed Cupe Hantuchová. Rusky mali navrch - znova 3:2 - aj v júli 2001 v Bratislave v 2. kole. Vtedy sa ešte hralo s iným formátom a víťazky postúpili na finálový turnaj do Madridu medzi osem najlepších.

Stav víkendového stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - RUSKO 1:1 po sobotňajších dvojhrách
(Bratislava, NTC, tvrdý povrch DecoColor pod zatiahnutou strechou)

Sobota - dvojhra:
Magdaléna Rybáriková - Anna Kalinská 5:7, 6:3, 6:4 za 138 minút (49, 41, 48)

Rybáriková si slajzovou zmenou rytmu okamžite utvorila brejkbal, ale nezvládla defenzívny bekhend. Slovenka potom nepríjemných 30:30 vyrovnala na 1:1 a vzápätí využila druhú šancu od stavu 40:15 na príjme v tretej hre. Keď pri potvrdzovaní mala 40:0, vyzeralo to na selanku, ale zhoda bola komplikáciou, bekhendový halfvolej do siete ešte výraznejšou. Slovenka do otvorenej časti kurtu navodila zhodu a už sa posunula na 3:1. Ruska sa vďaka rýchlym nohám dostala na 2:3, opakovane zvládla hektiku pri sieti.

Kalinská debutujúca vo fedcupovej dvojhre, resp. v tzv. živom zápase, však postupne zo seba striasla určitú zakríknutosť: vstúpeným forhendom inside-out z kvalitne vynútenej pozície premenila brejkbal na 3:3. Navyše, Ruska v pohode zavŕšila priebežný obrat na 4:3. Slovenka presvedčivo zastavila nápor mladej vyzývateľky - 4:4. Tá sa cez 30:30 zdvihla na 5:4. Zvykla si na pestrú hru favoritky a trpezlivo riešila "rozleptávania".

Rybáriková si pri skóre 30:30 v desiatej hre prospela esom, ale poslala pokus o bekhendový stopbal mimo. Vzápätí perfektne zvládla náročný forhendový volej na dlhú ruku a Kalinská vyhodila forhend - 5:5. Ruska na nulu išla na 6:5 a na returne mala 15:0 aj 30:15. Vtedy si výbornou dĺžkou returnu dopriala dva setbaly. Pri prvom bola k Rybárikovej slajzu milosrdná páska siete, ale potom Slovenka prepálila bežný forhend.

Keď Rybáriková klesla na 5:7, 0:1 a 0:30 na servise nebolo to pre ňu príliš ružové. Za stavu 30:30 pri opakovaní výmeny síce snaživo dobehla kraťas, ale Kalinská poľahky doťukla na brejkbal. Pri ňom bekhendovým výstrelom takmer opečiatkovala čiaru, kontrolný systém Hawk-Eye ukázal, že naozaj len takmer - zhoda. Slovenka potom vari o pol metra prehnala radový forhend, ale proti vynútila si chybu Rusky, zhoda číslo dva. Následne Rybáriková nestihla presne odpovedať na return, pri tretej hrozbe sa vykúpila smečom. Nezvládnutá forhendová kontra znamenala ďalšiu šancu Kalinskej a Jastrabie oko ukázalo Slovenkin bekhend od rámu mimo.

Kalinská vyznievala energickejšie, cieľavedomejšie a pozitívnejšie, náhle však bola 0:40 dolu v pocitovo azda najnečakanejšej chvíli. Pri druhom brejkbale doletel jej náročný forhendový volej z úzadia za kurt. Pookriatie netrvalo dlho: Rybáriková zlým riešením pri sieti dopriala Ruske dva možnosti na príjme a prestrelila forhendový nápad zmeniť smer - 1:3. V obojstranne rozháranom štádiu to však vzápätí sama vykompenzovala pohodlným brejkom na 2:3 a potom aj vyrovnala na 3:3 (cez 30:30).

Slovenka obživla, atypickým bekhendovým "winnerom" so spodnou rotáciou unikla na 30:15, pridala k tomu víťazný forhend popri čiare a pri druhom brejkbale sa presadila vychyľujúcim bekhendom - 4:3 a rýchlych 5:3. Dvojchyba Kalinskej privodila setbal v deviatom geme, Ruska ho bezpečne odstránila stupňovanou ofenzívou. Podobne si však Slovenka vynútila druhú možnosť a súperka vyhodila forhend zo záklonu.

Už zhruba pol hodiny citeľne agilnejšia Rybáriková vstúpila do tretieho setu s prehľadom, Kalinská však rovnako jasne na 15 vyrovnala na 1:1. Ruska sa potom pohotovým čítaním hry dostala z 0:15 na príjme na 30:15 a s pomocou prasiatka aj k dvom brejkbalom za sebou. Hneď prvý zužitkovala forhendom zvnútra dvorca. Slovenka na returne vo štvrtom geme viedla 15:0 aj 30:15, ale Ruska ju nepustila k nadstavbe, znova viedla 3:1 a opäť jej bol plný kurt. V piatej hre si účinným obhodením dopriala dva brejkbaly, Slovenka odvážnou hrou, ktorú oprela o servis, dala na zhodu a napokon aj znížila na 2:3.

Kalinskej sa však neroztriasli kolená, napríklad zásluhou forhendového obhodenia sa posunula na 4:2, Rybáriková jej v tomto štádiu prispievala bekhendovými chybami. Dvoma z kategórie vynútených klesla na 0:30 na servise v siedmom geme, ale zachránila sa dostatočne agresívnym prejavom, na 3:4 znížila bekhendovým stopbalom. Vzápätí odbehla do šatne, držala si oblasť krížov, signály o určitom diskomforte vysielala už pomerne dlho. Ruska si počas pauzy nechala rozmasírovať stehná.

Slovenka po návrate okamžite odskočila na 40:0 na príjme, keď potriafala čiary vrátane forhendového returnu. Brejk zavŕšila forhendovým výstrelom popri čiare po aktivite vo výmene - 4:4. Ruska však nekapitulovala: keď nachytala Rybárikovú v tzv. mŕtvej zóne, mala 30:0 na príjme. Páska vyhodila von jej úder pri náskoku 30:15, Slovenka potom privítala Ruskin bekhendový pokus mimo a znova páska tentoraz vyviedla mladšiu aktérku z rytmu. Rybáriková viedla 5:4. Na returne v desiatej hre si ostrým bekhendovým slajzom dodala mečbal a pri ňom sériou spodných rotácií z rovnakej strany napokon iniciovala Kalinskej bekhend do siete.

Výsledok úvodnej sobotňajšej dvojhry:
Viktória Kužmová - Natalia Vichľancevová 4:6, 2:6 za 72 minút (44, 28)

Zostávajúci program:
Dvojhry:
Magdaléna Rybáriková - Natalia Vichľancevová
Viktória Kužmová - Anna Kalinská
Štvorhra:
Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová - Veronika Kudermetovová, Anastasia Potapovová

Zdroj: noviny.sk/SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
07:30 Panelák
08:50 Simpsonovci IV.
09:20 Simpsonovci IV.
08:15 Prvé oddelenie
08:40 Prvé oddelenie
09:20 Nákupné maniačky
08:15 Viking Vicky
08:25 Medzi nami zvieratkami
08:35 Máša a medveď II.
07:35 Daddy Cool
09:20 Valerian a město tisíce planet
11:50 Útěk ze Sibiře