Polojasno
27°
Bratislava
Nina
12.7.2025
Dukátová vypádlovala z divokej vody striebro
Zdielať na
Vladimír Ambrozek
Vladimír Ambrozek
Ostatné

Dukátová vypádlovala z divokej vody striebro

Jana Dukátová na MS v Čunove

Zdroj: sita - Jana Dukátová na MS v Čunove

Titul vodnoslalomárskej majsterky sveta v kategórii K1 žien si na šampionáte v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove vybojovala Corinna Kuhnleová z Rakúska.

Suverénnym spôsobom tak obhájila svoj minuloročný titul z majstrovstiev sveta v slovinskom Tacene. Aj na strieborný stupienok vystúpila tá istá slalomárka ako vlani. Na obrovskú radosť preplneného areálu túto pozíciu obhájila domáca Jana Dukátová. Bronz si vypádlovala Španielka Maialen Chourrautová.

V desaťčlennom finále boli aj ďalšie dve Slovenky. Elena Kaliská skončila siedma, Dana Mann-Beňušová hneď za ňou ôsma. V internej kvalifikácii slovenských kajakárok o jedinú miestenku na budúcoročné Hry XXX. olympiády v Londýne Jana Dukátová vyrovnala stav súboja s Elenou Kaliskou na 1:1 a práve medzi nimi dvoma sa tak definitívne rozhodne až na jar budúceho roka v jediných pretekoch, ktorých dátum a miesto určí Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode neskôr.

Jana Dukátová predviedla vo finále technicky čistú jazdu bez jediného nedovoleného dotyku bránky. Napriek tomu zaostala za víťaznou Kuhnleovou, ktorej rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času za „ťuk“ aj dve trestné sekundy, o vyše tri sekundy. V cieli však mala z rezultátu veľkú radosť. Veď okrem svojej piatej medaily z majstrovstiev sveta (jej bilancia spolu so súťažou družstiev 2-3-0) sa udržala aj v hre o svoju premiérovú účasť pod piatimi kruhmi. „Určite som spokojná. Dnes to boli fantastické preteky vo fantastickej atmosfére. Je z toho medaila, čo viac si môžem želať,“ povedala evidentne šťastná 28-ročná Bratislavčanka a pokračovala: „Tie tri sekundy som stratila v poslednom úseku. Vrch bol v mojom podaní vynikajúci. Až po prvý medzičas to bolo bezchybné, v strednej časti pred tribúnou som urobila jednu menšiu chybu, no a záverečný skok mi nevyšiel . Je to trochu škoda, pretože tam prišla asi najväčšia časová strata v celej jazde.“

Menej spokojnosti bolo cítiť z Eleny Kaliskej. Do finále postúpila „s odretými ušami“ z poslednej desiatej pozície a vo finále sa zlepšila „iba“ o tri priečky. „Boli to ťažké jazdy, nešlo mi to tak, ako by som si ja predstavovala. Po dojazde do cieľa semifinále som neverila, že budem aj vo finále. Nakoniec mi to vyšlo a to ma veľmi potešilo. Vo finále ma mrzí zaváhanie na záverečnom skoku ´Niagara´, mohlo to byť ešte o niečo lepšie. Spokojnosť určite nie je stopercentná, vždy je čo dolaďovať, zlepšovať. Je to šport, ideme ďalej. Na budúci rok ma čaká veľa náročnej roboty,“ naznačila aj svoju ďalšiu perspektívu skúsená 39-ročná Elena Kaliská.

Oficiálne výsledky finále K1 žien:
1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 110,05 (2), 2. Jana Dukátová (SR) 113,33 (0), 3. Maialen Chourrautová (Šp.) 113,58 (0), 4. Emilie Ferová (Fr.) 113,95 (4), 5. Fiona Pennieová (V.Brit.) 114,10 (0), 6. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 114,11 (2), 7. Elena Kaliská (SR) 114,17 (0), 8. Dana Mann-Beňušová (SR) 118,17 (4), 9. Eva Terčeljová (Slovin.) 123,40 (6), 10. Urša Krageljová (Slovin.) 123,62 (8)

Zdielať na

Najčítanejšie