Skoro jasno
15°
Bratislava
Ľudmila, Ľudomila
16.9.2025
V stíhacích pretekoch mužov na MS zlato pre Fourcadeho
Zdielať na
Vladimír Ambrozek
Vladimír Ambrozek
Ostatné

V stíhacích pretekoch mužov na MS zlato pre Fourcadeho

Martin Fourcade

Zdroj: TASR - Martin Fourcade

Francúz Martin Fourcade triumfoval na MS biatlonistov v Chanty-Mansijsku, v stíhacích pretekoch na 12,5 km ho od druhého v poradí Nóra Emila Hegle Svendsena delilo 3,8 sekundy a od tretieho ďalšieho Nóra Tarjei Boea 5,2 sekundy.

Silný vietor vzbudzoval pred stíhacími pretekmi v 60-ke štartujúcich, bez čo len jedného Slováka, obavy. Proti mrazu -16 stupňov sa dalo bojovať, no s nevyspytateľnými závanmi na strelnici už ťažšie. Pocítil to aj zlatý Francúz M. Forcade, s troma trestnými okruhmi si po striebre v šprinte skomplikoval situáciu, rozložil si ich však rozumne (0-1-2-0), v záverečnej polohe stojmo ako jediný z tých, čo siahali na zlato, vybielil všetky terče a pri svojej famóznej bežeckej forme si náskok udržal. Pre 22-ročného Francúza, strieborného na ZOH vo Vancouvri v mass štarte, je zlato najcennejšie v kariére. V Chanty-Mansijsku má na konte už tri medaily všetkých hodnôt, zlato v stíhačke, striebro v šprinte, bronz z mix štafiet a nasmeroval sa aj na piedestál najúspešnejšieho na šampionáte.

"Je to krásny príbeh pokračovať v naše slávnej histórii, mám obrovskú radosť," povedal v cieli. "Snažil som sa dostať Nemca Peiffera pod tlak na strelnici, trochu som zariskoval a pri záverečnej streľbe mi to dokonale vyšlo," povedal zlatý Francúz.

Dramatická stíhačka sa odvíjala už od štartu, Peiffer vyrazil na trať s náskokom zo šprintu 13 sekúnd pred M. Fourcadem a 25 sekúnd ho delilo od Nóra Boea. Fourcade sa čo najrýchlejšie snažil na Nemca dotiahnuť a aj sa mu to podarilo. V druhej ležke netrafil Fourcade štvrtý výstrel, jeho strata 20,7 sekundy však veľa neznamenala a opäť sa na Nemca dotiahol. V prvej stojke mu však zostal 'visieť' tretí a štvrtý terč, mal však šťastie, pretože Peiffer netrafil štvrtý, Boe hneď prvý, Svendsen tretí a Birnbacher, ktorý si za predčasný štart 'zarobil' 30-sekundovú penalizáciu, rovnako tretí terč. Na čele neúnavne pôsobil Peiffer s náskokom polminúty pred štvoricou prenasledovateľov. Záverečná streľba rozlúskla rébus, smolu mal Peiffer, netrafil posledný výstrel, v biatlonovom žargóne výrazne na tri hodiny, čo využil M. Fourcade na zlatý finiš. Peifferovi po obdivuhodnom nasadení oboch Nórov Svendsena a Boea nakoniec nezostala ani medaila, striebro po taktickom šetrení síl a úžasnom nasadení na štadióne s 5000 divákmi pripadlo Svendsenovi.

Z veľkých osobností neuspel obhajca titulu Nór Ole Einar Björndalen na 24. mieste a až s piatimi trestnými okruhmi (1-2-0-2). Netrafil hneď úvodný terč, v druhej ležke prvý a štvrtý a keď dve nepresné rany pridal aj v záverečnej stojke, úplne sa odrovnal. Olympijský víťaz zo stíhačky Švéd Björn Ferry zaujal posunom vo výsledkoch, z 23. pozície na štarte až po 10-tu v cieli. Najväčším 'skokanom' však bol na 12. mieste najlepší Ustiugov, s posunom z 29. miesta, bola to však len slabá náplasť na krach Rusov.

Výsledky muži stíhacie preteky na 12,5 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 33:02,6 (3 tr. okr.), 2. Emil Hegle Svendsen +3,8 (2), 3. Tarjei Boe (obaja Nór.) 5,2 (2), 4. Arnd Peiffer (Nem.) 5,8 (2), 5. Andreas Birnbacher (Nem.) 1:04,0 (2), 6. Simon Fourcade (Fr.) 1:23,7 (1), 7. Andrij Deryzemlja (Ukr.) 1:30,3 (2), 8. Michal Šlesingr (ČR) 1:35,0 (4), 9. Lukas Hofer (Tal.) 1:36,9 (4), 10. Björn Ferry (Švéd.) 1:37,0 (3)

Zdielať na