Prvé zlato na ME pre Rusa Jemelianova na 20 km chôdze, Tóth 7.

Prvé zlato na ME pre Rusa Jemelianova na 20 km chôdze, Tóth 7.

Odštartovali atletické ME v Barcelone

Prvú zo 47 finálových disciplín odštartovali na ME atlétov v utorok ráno, na 20 km pochod sa vydali chodci, vrátane dvoch slovenských, Mateja Tótha a Antona Kučmína. Barcelonské ráno privítalo chodcov slnečným počasím, na trati väčšinou s tieňom, v ktorom lúče pripekali až s pribúdajúcim časom. Od štartovného výstrelu s 27 chodcami vystrelili na čelo dvaja najväčší favoriti Talian Schwazer, Rus Jemelianov a Rumun Casandra, ktorý však veľmi rýchlo podľa očakávania odpadol. Druhú hlavnú skupinku ťahal slovenský chodec Matej Tóth, čoskoro sa však schoval do hlúčiku prenasledovateľov. Talian Schwazer, olympijský víťaz na 50 km v Pekingu, v tomto roku upútal národným rekordom ešte v marci v Lugane, ktorým zmazal 'bradatú' 18-ročnú métu svojho slávneho krajana Damilana a na barcelonskom rovinatom okruhu šliapal jednoznačne za zlatom, aj keď sa na Svetovom pohári v mexickom Chihuahua doplatil na žalúdočné problémy.

Na štarte chýbali najväčší konkurenti Schwazera, Nór Tysse a Francúz Diniz, nie však Rus Jemelianov, ktorý sa mohol rovnako ako tohtoročná tabuľková jednotka Schwazer pochváliť sezónnym časom pod 1:20 h. Za Schwazerom a Jemelianovom sa postupne vytvorila šesťčlenná skupinka s Bielorusom Simanovičom, Portugalcom Vieirom, Talianmi Rubinom, Brugnettim, Írom Heffernanom a Rusom Krivovom, s odstupom doháňal stratu za druhou skupinkou aj osamotene pochodujúci Matej Tóth. Po 8. km zostal na čele s nepatrným náskokom už len ruský blonďák Jemelianov, Schwazer sa zaradil do skupinky prenasledovateľov, Tóth zostal s nezmenenou medzerou na priebežne 9. mieste.

Na 10. km s medzičasom 40:14 min pre Jemelianova bolo zrejmé, že výnimočné časy sa nezrodia. Na 9. mieste Matej Tóth s medzičasom 41:01 strácal už takmer minútu a situácia s prípadným záverečným útokom na najlepších sa skomplikovala. Na 20. mieste si nádej na splnenie cieľa uchovával Anton Kučmín (medzičas 41:32). Každá jedna priečka bola dôležitá, na špici sa priebeh zauzloval, Bielorus Simanovič pochodoval s dvoma červenými terčíkmi a vážnym varovaním na diskvalifikáciu.

Chodci trochu vychádzali z tempa na kilometrovom okruhu pri ostrých obrátkach a pole sa začalo viac trhať aj tým, koľko síl si každý ušetril na záverečný finiš. Bývalý olympijský víťaz Talian Brugnetti už vpredu chýbal, nahradil ho však Ukrajinec Krivov, na 12. km Tóthovi zostávalo neustále 9. miesto. Na 14. km s Jemelianovom na čele sa na 2. mieste objavili Schwazer s Vieirom so stratou 15 sekúnd a nádeje nestrácal ani Ír Heffernan. Slnko čoraz viac 'roztápalo' asfalt na okruhu, po hodine pretekov sa však Matej Tóth s 10. miestom akoby rozpálil do biela, rozchodil a začal sa posúvať vpred.

Devätnásťročný Jemelianov z tempa neubral ani v samotnom finiši a k zlatým mládežníckym medailám, vrátane juniorského svetového titulu, pripojil aj seniorský na starom kontinente. Na 18. km viedol Jemelianov s náskokom 34 sekúnd pred Vieirom a Schwazerom, Heffernan stráca 40 s, Matej Tóth na 7. mieste už útočil na najlepšiu šestku, ktorú uzatvára Ukrajinec Krivov len s 11-sekundovým náskokom. Tóthovi nakoniec chýbala k splneniu cieľa figurovať v šestke najlepších len jedna priečka.


Výsledky 20 km chôdza muži: 1. Stanislav Jemelianov (Rus.) 1:20:10, 2. Alex Schwazer (Tal.) 1:20:38, 3. Joao Vieira (Port.) 1:20:49, ... 7. Matej Tóth 1:22:20, 17. Anton Kučmín (obaja SR) 1:25:12

Zdroj: tasr/joj.sk

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
19:00 Krimi
15:10 Opatrovateľky v akcii
17:20 Dom za všetky peniaze
19:20 Simpsonovci XXVIII.
16:55 INKOGNITO
18:05 Amerika má talent XII.
20:10 Myšlienky vraha VI.
17:00 Zabi nudu! II.
17:05 Ovečka Shaun 4,5
17:15 Dážďovečky
16:40 Láska na tři roky
18:30 Říše hraček
20:15 Cesta válečníka