Jasno
10°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2022
Veľké víťazstvo Armstronga. Zo 100-miliónovej pokuty zaplatí len zlomok
Zdielať na
Ostatné

Veľké víťazstvo Armstronga. Zo 100-miliónovej pokuty zaplatí len zlomok

WASHINGTON / Americký dopingový hriešnik Lance Armstrong síce má dávno po cyklistickej kariére, ale napokon dosiahol ešte jedno dôležité víťazstvo. Niekoľko týždňov pred stanoveným začiatkom súdneho procesu (7. mája vo Washingtone) sa Armstrong a federálna vláda dohodli na mimosúdnom vyrovnaní 5 miliónov amerických dolárov.

Armstrong musí zaplatiť tieto peniaze ako náhradu škody za úmyselné krytie svojho dlhoročného dopingu. Americkí odborníci odhadujú, že 46-ročný rodák z Texasu sa touto dohodou vyhol možno aj 100-miliónovej pokute.

Bývalého sedemnásobného šampióna Tour de France Armstronga pôvodne ešte v roku 2010 zažaloval jeho krajan a exkolega Floyd Landis, vláda sa k žalobe pridala v roku 2013. Landis má právo na 25% z dohodnutej finančnej čiastky.

Federálna vláda ho zažalovala

Federálna vláda bola prostredníctvom americkej pošty hlavným sponzorom cyklistického družstva U.S. Postal Service, v drese ktorého Armstrong získal v rokoch 1999 - 2005 sedem triumfov na Tour de France. Keď sa Armstrong v roku 2013 v televíznom rozhovore s Oprah Winfrey verejne priznal k dlhoročnému systematickému dopingu, federálna vláda ho zažalovala. Požadovala vrátiť 32 miliónov USD ako sponzorské prostriedky plus trojnásobok tejto čiastky ako náhradu spôsobenej škody na dobrom mene.

"Som rád, že sa to celé takto vyriešilo. Naďalej si však myslím, že žaloba z ich strany bola nespravodlivá a neopodstatnená. Minul som od roku 2013 veľa peňazí v súvislosti s týmto aj inými súdnymi procesmi. Nevyhýbam sa zodpovednosti za chyby, ktoré som urobil najmä voči ľuďom, ktorým som ublížil," uviedol Armstrong vo svojom vyhlásení.

"Moja kariéra v drese U.S. Postal je pre mňa stále živá, lebo som jazdil so srdcom. Všetky tie krásne momenty na Tour de France v červeno-bielo-modrom drese s orlom na mojej hrudi, som na ne hrdý. Tieto spomienky pre mňa veľa znamenajú," skonštatoval Armstrong.

​Prišiel o 20 miliónov

Odhaduje sa, že Armstrong od začiatku svojej verejnej spovede z dopingu prišiel v iných súdnych sporoch približne o 20 miliónov dolárov a väčšinu hlavných sponzorov, ktorí ho podporovali aj počas športového dôchodku. Hoci sa jeho nálepka bohatého a úspešného človeka na verejnosti rozplynula, biedou rozhodne netrpí. Stále vlastní domy v texaskom Austine a coloradskom Aspene, obchody s bicyklami v Austine a tiež spoločnosť na podporu vytrvalostných športových podujatí.

Hovorí sa aj o miliónoch na účte z peňazí, ktoré predtým správne investoval. Armstrong sa nevyhýba verejnému životu. V istom televíznom programe spovedá iných športovcov a ako odborník spolukomentuje Tour de France.

Nielen Lance Armstrong či Marco Pantanti boli dopingovými hriešnikmi v svete cyklistiky. Vraj dopuje až 90 percent pelotónu.

Súvisiace články