Jasno
23°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Sklamaný Lohyňa. Zápasenie vyradili z programu OH 2020
Zdielať na
Ostatné

Sklamaný Lohyňa. Zápasenie vyradili z programu OH 2020

BRATISLAVA / Aj v športe musí tradícia neraz ustúpiť komerčným tlakom. Zápasenie, ktoré bolo súčasťou tak antických, ako aj novodobých olympiád bude na hrách v roku 2020 chýbať. O jeho vyradení z programu rozhodli na utorňajšom rokovaní v Lausanne členovia Exekutívy Medzinárodného olympíjskeho výboru. Túto zmenu však ešte musí potvrdiť septembrové valné zhromaždenie MOV v Buenos Aires.

Nielen naturalizovaný David Musuľbes, bronzový olympíjsky medailista z Pekingu, ale ani mladí nasledovníci nášho najúspešnejšieho zápasníka Jozefa Lohyňu už možno spod piatich kruhov žiadne cenné kovy neprinesú . Členovia Exekutívy MOV  totiž odporučili vyradiť zápasenie z programu Olympiády v roku 2020. "Týmto rozhodnutím sa zápasenie presúva medzi kandidátske športy, kde v konkurencii ďalších, ako sú bejzbal, softbal, squash, športové lezenie, kolieskové korčuľovanie, wakeboarding, či bojové umenie wu -šu,  može zabojovať o návrat do programu olympiád," poznamenal hovorca MOV  Mark Adams.

Čierny Peter zostal v rukách zápasníkov

Zápasenie však v Lausanne pri posudzovaní a hodnotení svetovej popularity a  televízneho záujmu v hlasovaní prehralo s takými športami, ako je taekwondo, bedminton, pozemný hokej, či moderný päťboj. "Je to smutná správa. Bol som na viacerých olympiádach, zažil som na nich radosť i sklamanie, no bola by to veľká škoda, keby zápasenie vypadlo z programu hier," hovorí bývalý vynikajúci voľnoštýliar Jozef Lohyňa.

Súboje na žinenkách už dnes veľmi nelákajú

49-ročný, bronzový medailista zo Soulu ´88, ktorý má vo svojej zbierke aj kompletnú kolekciu cenných kovov zo svetových šampionátov, priznáva, že zápasenie sa od jeho zlatých čias zmenilo. "Už je to také nezáživné, iba také pretláčanie, také sumo. Dostali sa tam aj prvky z džuda. Je to taký miš-maš... Možno aj preto, je súčasné zápasenie dosť nezáživné pre diváka," dodáva Jozef Lohyňa.

Utorňajšie rozhodnutie členov Exekutívy MOV môže mať vážny negatívny dopad nielen na medzinárodné, ale aj na slovenské zápasenie.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články