Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Florbalistky pred šampionátom: Piate miesto a najsilnejšia skupina
Zdielať na

Florbalistky pred šampionátom: Piate miesto a najsilnejšia skupina

BRATISLAVA / Slovenské florbalistky chcú na decembrových majstrovstvách sveta v Singapure vyrovnať svoje historické maximum zo svetových šampionátov. Cieľ tímu pod vedením trénera Michala Jedličku je piate miesto, ktoré doposiaľ Slovenky dosiahli len na domácich MS v roku 2017.

Slovenské reprezentantky čaká siedmy svetový šampionát v histórii, nechýbali na ňom od roku 2011. Na tomto turnaji sa zúčastnila aj kapitánka Katarína Klapitová a odvtedy hrala na všetkých MS. "Veľa zápasov sme vtedy prehrali, snažila som sa to nejako vytesniť. Zázemie nebolo zďaleka také ako dnes, mali sme len pár starších hráčok," zaspomínala Klapitová na svoju i slovenskú premiéru vo švajčiarskom St. Gallene, kde jej tím obsadil dvanáste miesto.

Momentálne mu však patrí 6. miesto v rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF). Na uplynulom šampionáte vo Švédsku v roku 2021 obsadil 6. priečku, keď prehral v súboji o piate miesto s Poľskom 3:4. Práve tento súper čaká Slovenky v základnej B-skupine spolu s Českom a Švédskom.

„Skupina je jedna z najsilnejších, ktorú sme mohli dostať. Budú to náročné zápasy a mrzí nás, že sme si nemohli vyskúšať Poľsko. Majú individuálnu kvalitu, hrajú tam legionárky. Sú aktívne, chcú hrať s loptou a byť nebezpečné ako aj my. Bude to náročný zápas a rozhodnú maličkosti," povedala Michaela Šponiarová, ktorá štartovala taktiež na všetkých svetových šampionátoch. Poľky hrali na októbrovom Turnaji šiestich krajín v Banskej Bystrici, pre rozsiahlu virózu sa však z podujatia odhlásili. V konkurencii Nórska, Lotyšska, Nemecka, Dánska a spomínaného Poľska skončili domáce hráčky prvé so stopercentnou bilanciou.

​Tréner i hráčky si opakovane pochvaľovali zázemie, ktoré im Slovenský zväz florbalu (SZFB) poskytuje. „Keď sme nastupovali, uvedomili sme si, že zastrešujeme amatérsky šport, za ktorý nedostávajú hráči ani hráčky žiadny plat. Povedal som si, že ich nasadenie si vyžaduje profesionálnu starostlivosť. Myslím si, že dnes je jasne vidieť skupinu ľudí, ktorá poskytuje túto starostlivosť," zhodnotil prezident SZFB Martin Kopejtko.

Šampionát v Singapure začnú Slovenky v sobotu 2. decembra duelom proti favorizovaným Švédkam, ktoré obhajujú titul z domáceho turnaja v Uppsale. Po dni voľna ich bude v pondelok (4.12.) čakať Poľsko a základnú skupinu uzavrú v utorok (5.12.) federálnym derby proti Česku. Do ďalšej fázy postúpia všetky štyri tímy, prvé dva z výkonnostne silnejších skupín A a B majú istú účasť vo štvrťfinále, družstvá na tretej a štvrtej priečke budú oň bojovať v play off proti tímom na 1. a 2. mieste z výkonnostne slabších skupín C a D. Umiestnenie v najlepšej päťke bude znamenať istotu miestenky na Svetové hry 2025 v Číne.

Nominácia:
Brankárky: Radka Mládenková (ŠK Harvard Partizánske), Karolína Krištofová (Bulldogs Brno)
Hráčky: Klára Grossová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Katarína Klapitová (Unihockey Berner Oberland/Švajč.), Alexandra Faktorová (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Michaela Šponiarová (1. SC Vítkovice), Kristína Hudáková (FBC Ostrava), Paulína Hudáková (FBC Ostrava), Barbora Kocúrová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Tamara Dobošová (ŠK Harvard Partizánske), Daniela Hrabovská (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Zuzana Mrázová (NTS FK-ZŠ Nemšová), Kristína Belicová (Florbal Chodov), Lenka Červená (ŠK Harvard Partizánske), Linda Pudišová (FBC Ostrava), Laura Chúpeková (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Dominique Schnetzerová (Red Ants Winterthur/Švajč.), Alžbeta Ďuríková (FBC Kalmarsund/Švéd.), Sophia Sabolová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Jana Trošková (ŠK 98 Pruské)

Najčítanejšie