Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Muhammad Ali (73) dostal Medailu slobody
Zdielať na

Muhammad Ali (73) dostal Medailu slobody

Legenda svetového boxu Muhammad Ali dostal vo štvrtok ocenenie Liberty Awards (Medailu slobody). Muhammad Ali počas svojho života bojoval aj mimo ringu, v oblasti ľudských práv či náboženskej slobody.

Sedemdesiatročnému Alimu,ktorému v roku 1984 diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, si prebral medailu za asistencie dcéry Laily. Jeho manželka Lonnie uviedla, že Ali bol bol poctený a dojatý.

Postavil som za to, čomu som veril

Pri každej príležitosti Muhhamad Ali hovoril: "Jediné, čo som urobil, postavil som sa za to, čomu som veril." Aj preto si zaslúžil Medailu slobody. Od roku 1981, keď zavesil rukavice na klinec, cestoval po svete v úsilí o konanie dobročinnosti a svoj čas venoval riešeniu sociálnych problémov. K predchádzajúcim laureátom ocenenia patria spevák Bono Vox z írskej kapely U2, bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela či niekdajší prezident USA Jimmy Carter.

Športovec storočia

Muhammad Ali, vlastným menom Casius Marcellus Clay Jr. je bývalý americký boxer, štvornásobný majster sveta v ťažkej váhe a víťaz zlatej medaily na olympijskych hrách v roku 1960 v Ríme. V roku 1999 získal ocenenie Športovec storočia, ktoré udeľovali Spots Illustrated a BBC.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU ZADARMO.

reuters

Súvisiace články