Florián
4.5.2024
Rosina jedenásty v kvalifikačných pretekoch MS FIA GT1

Zdroj: joj.sk

Kvalifikačné preteky Majstrovstiev sveta FIA GT1 na Slovakia Ringu v sobotu vyhrala dvojica Michael Bartels - Yelmer Buurman z tímu Vita4one na vozidle BMW E89 Z4.

Za nimi skončili na druhom mieste tiež na rovnakom vozidle Mathias Lauda a Nikolaus Mayr-Melnhof. Tretiu priečku si vybojovali jazdci tímu All-Inkl.com Munnich Motorsport Markus Winkelhock a Marc Basseng (Mercedes-Benz SLS AMG GT3).

Slovenský pretekár Štefan Rosina obsadil v kvalifikačných pretekoch až 11. miesto. V jeho tíme Reiter Engineering po nehode Alberta von Thurn und Taxisa dokázali zo vzdialenosti 500 km priviezť na prívese náhradné vozidlo, ktoré na okruh dorazilo len hodinu pred štartom. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) udelila tímu výnimku, ale Rosina musel pre výmenu vozidla absolvovať aj 10-sekundovú penalizáciu v boxoch.

Okrem nehody Alberta von Thurn und Taxisa v sobotňajšej kvalifikácii postihli včera nehody aj ďalších jazdcov. V šprintových pretekoch divízie D4 do 2000 cm³ skončil po niekoľkých saltách v nemocnici skúsený pretekár Marián Rajnoha, ktorého si ponechali na pozorovanie. Preteky vyhral Marek Fried na Lotus Exige GT-R.

Šprinty najsilnejšej kategórie D4 nad 2000 cm³ ukončila nehoda hokejistu Ľubomíra Višňovského na Ferrari. Vážne vyzerajúca nehoda sa našťastie zaobišla bez zranenia. Prerušené preteky nahradia novými v nedeľu ráno.

Výsledky kvalifikačných pretekov MS FIA GT 1: 1. Yelmar Buurman (Hol.), Michael Bartels (Nem.) BMW E89 Z4 1:00:32,986 h, 2. Nicolas Mayr-Melnhof (Rak.), Mathias Lauda (Rak.) BMW E89 Z4 +3,214 s, 3. Marc Basseng (Nem.), Markus Winkelhock (Nem.) Mercedes-Benz SLS AMG GT3 +12,730 s, ...11. Štefan Rosina (SR), Albert von Thurn und Taxis (Nem.) Lamborghini Gallardo LP 560-4 +1:01,711 min