11°
25.4.2024
Slováci sa konečne tešia. Zvíťazili nad Francúzmi 6:3

KOŠICE / Konečne sa dočkali. Po USA náš tím vyhral na šampionáte druhý zápas. Zverenci Craiga Ramsayho si podali Francúzov 6:3.

Slovensko zvíťazilo nad Francúzskom 6:3 (2:0, 1:2, 3:1) v piatkovom súboji A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta v hokeji. Slováci vo svojom piatom vystúpení na "domácom" svetovom šampionáte v košickej Steel aréne dosiahli druhé víťazstvo a so 6 bodmi na konte si udržali aspoň teoretickú šancu na postup do štvrťfinále. Momentálne im v tabuľke A-skupiny patrí prvá nepostupová 5. priečka.

V 33. vzájomnom zápase oboch tímoch sa zrodilo 24. víťazstvo Slovenska (bilancia 24 - 3 - 6), aktuálne skóre zo slovenského pohľadu je 142:60. Výsledok 6:3 je druhé najvyššie víťazstvo Slovenska nad Francúzskom na majstrovstvách sveta, vyšším skóre sa skončil zápas týchto tímov na MS 2013 v Helsinkách /6:2/.

Slováci sa necelé dva dni po ťažkom direkte od Nemcov predstavili už v existenčnom súboji proti Francúzom s tromi zmenami v zostave. Nastúpili bez zraneného Christiána Jaroša iba so šiestimi obrancami. V strede prvého útoku medzi Tomášom Tatarom a Richadom Pánikom Libor Hudáček nahradil Michala Krištofa a v bránke sa namiesto Mareka Čiliaka objavil Patrik Rybár.

Už po polminúte Erik Černák vyskúšal postreh francúzskeho gólmana Floriana Hardyho. Prvé francúzske vylúčenie Slováci nevyužili, Martin Marinčin síce vystrelil a druhý útok dobre kombinoval, ale Nagyova prihrávka napokon neprešla na Krištofa, ktorý mal pred sebou prázdnu bránku. Čoskoro putoval na trestnú lavicu aj francúzsky kapitán Fleury za faul na Matúša Sukeľa, no väčšia šanca sa v početnej výhode nezrodila. Prvý gól v úvodnej dvadsaťminútovke v košickej Steel aréne strelil v 14. min v presilovej hre Richard Pánik. Päťdesiat sekúnd pred prvou sirénou pridal druhý gól Sukeľ, ktorý šikovne tečoval strelu Martina Fehérváryho.

Ak si chceli Slováci zachovať nádej na postup do štvrťfinále, Francúzov museli zdolať v riadnom hracom čase. A v 26. min viedlo Slovensko už 3:0, v presilovej hre Libor Hudáček predviedol ukážkový blafák, keď s pokojom Angličana vymiešal puk pred Hardym a zakončil do prázdnej bránky. Potom domáci hráči na chvíľu poľavili a prišiel trest. V 33. min Francúzi znížili na 1:3, keď pri avizovanom vylúčení Erika Černáka Antonin Manavian prestrelil Rybára. O dve minúty neskôr Černák opäť fauloval a tentoraz šiel na trestnú lavicu. Jeho vylúčenie po necelej minúte využil mladík z Columbusu Alexandre Texier na druhý gól Francúzska.

Zmena brankára

Záver druhej tretiny zastihol Ramsayho zverencov v nečakanom útlme, ale po druhej prestávke bolo opäť všetko inak. Z tretej tretiny prešlo iba 16 sekúnd, keď Pánikova prihrávka našla voľného Černáka a obranca Tampy Bay prestrelil Hardyho - 2:4. O dve a pol minúty sa prvýkrát do streleckej listiny na šampionáte zapísal aj ďalší slovenský obranca Michal Čajkovský. Gól strelil dokonca v oslabení, keď profitoval z výborného forčenkingu Dávida Buca. V 46. min to už bolo 6:2 pre slovneský tím. Marko Daňo ukážkovo prihral Ladislavovi Nagyovi a najstarší hráč Slovákov pridal svoj druhý gól na šampionáte. Päťminútová gólová smršť vyhnala z bránky Francúzov Hardyho a v 46. min ho nahradil Henri Corentin Buysse. Ten už do konca zápasu neinkasoval napriek viacerým šanciam slovenského tímu. Na konečných 3:6 z pohľadu Francúzov upravil v 58. min Anthony Rech, ktorý trafil pomedzi betóny Patrika Rybára.

Za najlepšieho hráča slovenského tímu vyhlásili Richarda Pánika.

A-skupina /Košice/ - piatok:
Francúzsko - Slovensko 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)
Góly: 33. Manavian (Hecquefeuille, Bertrand), 36. Texier (Chakiachvili, D. Fleury), 58. Rech (Texier, Dame-Malka) - 14. Pánik (Lantoši, Sekera), 20. Sukeľ (Fehrváry, Tatar), 26. L. Hudáček (Pánik, Černák), 41. Černák (Pánik, Tatar), 43. Čajkovský (Buc), 46. L. Nagy (Daňo, Marinčin)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1. Rozhodovali: Gofman (Rus.), Schukies (Nem.) - Kaderli (Švaj.), Lhotský (ČR), 7440 divákov

Francúzsko: Hardy - Chakiachvili, Thiry, Crinon, Hecquefeuille, Janil, Manavian, Dame-Malka - Texier, Guttig, Rech - D. Fleury, Claireaux, T. Bozon - Valier, Treille, Bertrand - Ritz, Berthon, Leclerc - Perret
Slovensko: Rybár - Černák, Sekera, Marinčin, Čajkovský, Koch, Fehérváry - Pánik, L. Hudáček, Tatar - Studenič, Krištof, L. Nagy - Lantoši, M. Sukeľ, M. Daňo - Liška, Buc, Lunter - Zigo

Nóri zdolali Rakúšanov a majú prvé víťazstvo na šampionáte

Hokejisti Nórska triumfovali nad hráčmi Rakúska 5:3 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave v piatkovom stretnutí B-skupiny na majstrovstvách sveta 2019. Skóre otvoril už v 3. min nórsky obranca Christian Bull. V úvode druhej tretiny vyrovnal počas presilovky Peter Schneider, ale ešte v prostrednom dejstve prinavrátil Nórom vedenie Johannes Johannesen. V 50. min opäť vyrovnal rakúsky útočník Konstantin Komarek. Už o necelú minútu znovu naklonil misky váh na stranu Nórov Alexander Reichenberg a ich vedenie zvýšil v 55. min druhým zásahom v stretnutí Bull. Jeho gól sa napokon ukázal ako víťazný, keďže pri hre bez brankára znížil 41 sekúnd pred koncom tretej tretiny Dominique Heinrich. Nádeje Rakúska ukončil a svoj hetrik skompletizoval Bull, ktorý namieril do opustenej "svätyne" súpera o osem sekúnd neskôr. Nórsko sa predstaví už v sobotu od 16.15 h v zápase proti Taliansku, Rakúšania budú v nedeľu takisto od 16.15 h čeliť Čechom.

Majstrovstvá sveta 2019 - B-skupina - Bratislava - piatok:

Rakúsko - Nórsko 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)
Góly: 23. P. Schneider (Heinrich, Komarek), 50. Komarek (P. Schneider, Pallestrang), 60. Heinrich (P. Schneider, Zwerger) - 3. Bull (T. Lindström), 37.Johannesen (Valkvae Olsen, Martinsen), 51. Reichenberg (Haga, Holös), 54. Bull (M. Olimb, Reichenberg), 60. Bull
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Rantala (Fín.) - Goľak (Biel.), McCrank (Kan.), 8196 divákov

Rakúsko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter - P. Schneider, T. Raffl, Herburger - M. Raffl, Hofer, Komarek - Rauchenwald, Zwerger, Haudum - Obrist, Ganahl, Hundertpfund - Baumgartner
Nórsko: Holm - Holös, Bonsaksen, Lesund, Espeland, Johannesen, Bull, Nörstebö, Kaasastul - Olden, Patrick Thoresen, M. Olimb - Trettenes, Haga, Valkvae Olsen - T. Lindström, Martinsen, Reichenberg - Röymark, K. Forsberg, Roest