Fíni nezaváhali s Dánmi. Česko o tri góly zdolalo Lotyšsko

Fíni nezaváhali s Dánmi. Česko o tri góly zdolalo Lotyšsko Zdroj: SITA
BRATISLAVA/KOŠICE / Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili nad hráčmi Dánska 3:1 vo štvrtkovom večernom zápase základnej A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku. V Bratislave porazila Lotyšsko reprezentácia Českej republiky s výsledokom 6:3.

Dáni v úvodnej tretine na ľade košickej Steel arény odolali fínskej aktivite a po prestávke otvorili skóre stretnutia. V presilovej hre dobre sledoval puk Morten Madsen a po viacerých odrazoch ho dopravil do siete. Odpoveď favorita prišla rýchlo. V 26. min predviedol vydarený individuálny prienik talentovaný Kaapo Kakko, ktorý sa pohral s dánskou defenzívou a pripísal si šiesty gól na turnaji. Druhý presný zásah Suomi pridal o deväť minút neskôr Sakari Manninen, keď sa presadil dorážkou z tesnej blízkosti. V záverečnej časti hry fínski hokejisti nedopustili komplikácie a postrážili si víťazstvo. V 52. min stanovil konečný výsledok Harri Pesonen, ktorý úspešne tečoval strelu Kakka.

​Fíni si vo štvrtom zápase na šampionáte pripísali tretie víťazstvo a v priebežnej tabuľke A-skupiny figurujú na druhej priečke za stopercentnými Nemcami. Zverenci Jukku Jalonena odohrajú najbližší duel v piatok o 20.15 h proti Veľkej Británii. Dáni zostávajú po druhej prehre na turnaji na piatej pozícii, ďalšie vystúpenie na svetovom šampionáte ich čaká v sobotu, keď o 12.15 h vyzvú Američanov.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - A-skupina (Košice) - štvrtok:

Fínsko - Dánsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 26. Kakko (Lehtonen), 35. Manninen (Rajala, Lehtonen), 52. Pesonen (Kakko) - 22. Madsen (Nicklas Jensen, M. Lauridsen)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Gofman (Rus.) - Hancock (USA), Kaderli (Švaj.), 4812 divákov

Zostavy:
Fínsko: Lankinen - Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto - Ojamäki, Ilomäki, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Kiviranta, Luostarinen, Savinainen - Anttila, Tyrväinen, Sallinen
Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, Bruggisser - Bödker, Regin, P. Russell - Nicklas Jensen, Madsen, Storm - Meyer, Jesper Jensen, Bau Hansen - From, Poulsen, Jakobsen - Olesen

Lotyšsko síce začalo stretnutie veľmi dobre, avšak po prvej tretine prebrali opraty zápasu Česi a postupne skóre otočili, až si pripísali tri body.

Zverenci Miloša Říhu sa výrazne priblížili k účasti vo štvrťfinále turnaja, hoci duel s pobaltskou krajinou nezačali najlepšie. Po prvej tretine prehrávali 0:2, keď v presilových hrách skórovali Miks Indrašis a Lauris Darzinš. V prostrednej časti boli Česi aktívnejší a správne ich "nakoplo" aj päťminútové vylúčenie Marisa Bičevskisa po faule na Michala Řepíka. V početnej výhode strelil kontaktný gól Filip Hronek a rozbehnutí hráči v červených dresoch následne pridali ešte tri presné zásahy. V 32. min vyrovnal Jan Kovář a v priebehu 62 sekúnd sa zapísali do streleckej listiny Jakub Voráček a Jakub Vrána. V tretej tretine už Česi nedopustili výraznejšie komplikácie a víťazstvo si udržali. Lotyši za dvojgólového manka odvolali brankára, ale vydarený večer zakončil gólom do prázdnej bránky Voráček. Český kapitán tak prvý zápas po narodení syna Matěja odohral s bilanciou dva góly a dve asistencie.

Česko - Lotyšsko 6:3 (0:2, 4:0, 2:1)
Góly: 26. Hronek (Voráček), 32. Jan Kovář (Palát, Zámorský), 38. Voráček (Simon, Hronek), 39. J. Vrána (Faksa, Gudas), 46. Simon (Voráček, Frolík), 59. Voráček (Frolík, Simon) - 7. Indrašis (Darzinš, Cibulskis), 14. Darzinš (Balcers, Cibulskis), 56. Darzinš (Cibulskis)
Vylúčení: 7:2 na 2 min, navyše Bičevskis 5+DKZ za úder do hlavy a krku, Darzinš (obaja Lotyšsko) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Tufts (USA) - Goljak (Biel), Oliver (USA), 9084 divákov