Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Weiss tvrdí, že vždy sa dá dosiahnuť viac. Tak podpísal na ďalšie štyri roky
Zdielať na

Weiss tvrdí, že vždy sa dá dosiahnuť viac. Tak podpísal na ďalšie štyri roky

Zdroj: tasr

Tlačová konferencia po príchode z Južnej Afriky

"Bolo by chybou, keby sme nepokračovali v spolupráci s trénerom Weissom. Pre slovenský futbal je to dobrá správa. Trénerovi želám do ďalšej práce pevné zdravie, správnu ruku pri zostavovaní mužstva, dobrých spolupracovníkov a podporu fanúšikov," povedal viceprezident SFZ Stanislav Strapek. Samotný kouč verí, že postupom do osemfinále MS nedosiahol so slovenským mužstvom vrchol: "Na rozmyslenie, či podpíšem zmluvu, som mal krátky čas. Pravda, ponuka bola na stole už takmer pol roka. Už vtedy som dal svoje slovo a chcel som ho dodržať," komentoval Weiss st. svoje rozhodnutie.

Záujem o osobu bývalého úspešného kouča Artmedie Petržalka a Saturnu Moskovská oblasť bol aj v zahraničí, ale Weissa st. ponuky z hľadiska športových ambícií nenadchli: "Boli tam lukratívne ponuky, ale nie z krajín, ktoré by ma futbalovo napĺňali. Myslím si, že so slovenským tímom spolu ešte môžeme niečo dokázať, lebo je mladý, ale po týchto MS už aj skúsený. Zmluva je korektná, výhodná pre obe strany. Znie na štyri roky, ale obsahuje viaceré klauzuly, lebo vo futbale sa môže stať zo dňa na deň hocičo," dodal kouč SR.

Vždy sa dá dosiahnuť viac - sleduj konferenciu na HUSTE.tv

Hlavný tréner Vladimír Weiss st. s odstupom dvoch týždňov zhodnotil účinkovanie slovenskej futbalovej reprezentácie na 19. MS v Juhoafrickej republike ako úspešné. Jeho zverenci pri historickej premiére postúpili do osemfinále, kde po prehre 1:2 skončili na štíte neskoršieho finalistu Holandska, ale zo šampionátu odišli Slováci so zdvihnutými hlavami a úspešne reprezentovali krajinu.

Weissa st. dva dni po skončení MS a po uplynutí 15 dní od duelu Slovenska s Holandskom mrzelo ako vysloveného maximalistu len jedno: "Vždy sa dá pri troche šťastia dosiahnuť viac. Začiatok bol z našej strany dosť nešťastný, lebo dostať gól v posledných sekundách zápasu je športová tragédia a po nej nebola nálada v tíme dobrá," vrátil sa k úvodnému duelu s Novým Zélandom, ktorý sa skončil nerozhodne 1:1. "Na seba beriem vinu v zápase s Paraguajom, kde som sa netrafil do zostavy. Nasledoval však krásny zápas s Talianskom, v ktorom nám nik neveril, ale my sme ukázali veľké srdce, morálku a výborný výkon. Potešili sme divákov doma, ktorí nám fandili a tých ľudí, ktorí mali možnosť byť s nami v Afrike a vytvorili nám fantastickú kulisu," premietal si spätne Weiss st. vystúpenia v základnej skupine s Paraguajom (0:2) a Talianskom, cez ktoré jeho mužstvo po senzačnom víťazstve 3:2 postúpilo do osemfinále.

"Skončili sme v osemfinále, čo je úspech, ale opakujem - vždy sa dá dosiahnuť viac, možno pri troche šťastia, alebo inej zostave, či lepšieho zhodnotenia situácie. Holanďanov sa dalo potrápiť viac, ale treba uznať, že sme hrali proti neskoršiemu finalistovi MS, proti hráčom svetových značiek zo špičkových klubov," vyhlásil kouč SR, ktorý zdravo pobláznil celý futbalový národ pod Tatrami. "Títo hráči dokázali niečo, v čo málokto veril. Ten sen, ktorým bol postup zo skupiny, sa nám podarilo zrealizovať vo fantastickom zápase s Talianskom, na ktorý nezabudneme do konca života." Úspešnému stratégovi učarovala aj mimofutbalová stránka šampionátu. "Bol výnimočný, aj bezpečnosť bola na fantastickej úrovni," dodal a zahľadel sa do budúcnosti, keď už na jeseň odštartuje tím pod jeho vedením kvalifikáciu ME 2012. "Vyradili sme posledného majstra sveta, takže kvalita z našej strany tam bola. Získali sme rešpekt a nazbierali cenné skúsenosti, či už funkcionári, hráči, ale aj my tréneri. Verím, že slovenský futbal ich využije v budúcnosti. Verím tiež, že sa postaví nový národný štadión a že ľudia budú chodiť na našu ligu," dodal kormidelník SR, ktorý bude zastávať funkciu aj ďalšie štyri roky.

Slovo si na utorkovej tlačovej konferencii vzal prezident SFZ František Laurinec, ktorý po skončení 19. MS spomenul tri priority: "Skončili sa MS, ktoré okrem iného mali tri priority pre svetový futbal. Prvýkrát sa odohrali na africkom kontinente, prvýkrát s účasťou Slovenska a prvýkrát v histórii majstrovstiev sveta vyhralo Španielsko. Napriek určitým obavám, zlému imidžu krajiny, ktorý organizátori nemohli ovplyvniť, napriek určitému ťažšiemu a chaotickému rozbehu, sa organizácia od zápasu k zápasu zlepšovala. Po tejto stránke hodnotím šampionát ako dobrý, z hľadiska bezpečnosti ako vynikajúci a z hľadiska logistiky a infraštruktúry na jednotku, pretože štadióny boli na úrovni svetových stánkov. Osobne som presvedčený, že prideliť šampionát Afrike bolo dobré rozhodnutie, futbal je totiž globálnym športom. Afrike sa tak podala pomocná ruka a vyznal rešpekt, pričom z tohto gesta a akcie bude profitovať celosvetový futbal. Fenomén majstrovstiev sveta ukazuje, že nejde len o športový, ale aj sociálny fenomén," povedal Laurinec.

Na margo účasti Slovenska hrdo konštatoval: "Bola to historická premiéra Slovenska na MS, ktorá bola spojená so šancou ukázať sa, ale aj s rizikami. Tá šanca bola obrovská a myslím si, že sme ju využili. Prekonali sme očakávania našej verejnosti, ale aj odborníkov a svetovej verejnosti. Až s odstupom času to doceníme viac ako v súčasnosti. Chcem sa preto za tento výnimočný úspech poďakovať trénerovi, podpornému tímu, hráčom, ľuďom z administratívy, sponzorom a tiež fanúšikom," dodal Laurinec.

Súvisiace články