Bibiána
2.12.2022
Mintál Cup na Hustom naštartoval Mareka ku kanonáde
Zdielať na
Futbal

Mintál Cup na Hustom naštartoval Mareka ku kanonáde

Mintálov vstup do prípravy - štvorgólová kanonáda

Tridsaťdvaročný ofenzívny stredopoliar pritom odohral len prvý polčas, v ktorom nastúpil v strede ofenzívnej trojice za vysunutým hrotom Rubinom Okotiem. Mintál otvoril gólový účet stretnutia v 7. min strelou z 15 metrov, ďalšie presné zásahy pridal v 26., 30. a 38. min, ktorými zvyšoval na 5:0, 6:0 a 9:0.
V stretnutí nastúpil aj ďalší Slovák obliekajúci si dres 1. FCN. Devätnásťročný Róbert Mak sa dostal na ihrisko v 38. min a na kraji stredovej formácie hral až do záverečného hvizdu.

V piatok a sobotu sa konal v Žiline piaty ročník tradičného a už veľmi populárneho medzinárodného futbalového turnaja 17-ročných hráčov O pohár Marka Mintála. Zúčastnili sa ho kluby Celtic Glasgow, Dynamo Kyjev, Viktoria Plzeň, Honka Espoo, Bate Borisov a domáci MŠK Žilina. Práve Žilinčania si vybojovali triumf po výhre vo finále nad Viktoriou Plzeň 3:0. Tento zápas ste mali možnosť sledovať aj na najsledovanejšej športovej televízii HUSTE.tv.


Hovorí sa, že história sa zvykne opakovať a na Mintál Cupe to tohto roku platilo. Vo finále turnaja sa stretli rovnako ako pred rokom Žilina s Plzňou. A rovnako ako vlani sa z prvenstva tešili domáci chlapci. Oba tímy sa na podujatí predviedli atraktívnou hrou s mnohými oku lahodiacimi akciami i gólmi. Ak prihliadneme na fakt, že finalisti odštartovali letnú prípravu na novú sezónu len tesne pred turnajom, ich hernému prejavu musíme len zatlieskať. Razantným ostrovným poňatím hry, zároveň s dobrou technickou vybavenosťou jednotlivých hráčov, sa prezentoval škótsky Celtic Glasgow, ktorý určite takisto prispel k vysokej úrovni turnaja. Možno to povedať aj o bieloruskom tíme BATE Borisov. Ten síce v úvode podľahol Žiline rozdielom triedy, no v ostatných dvoch zápasoch ukázali hráči z východu Európy viac zo svojho umenia. Ich vzájomný súboj o 3. miesto so Celticom Glasgow rozhodol v prospech škótskeho veľkoklubu až dramatický penaltový rozstrel. Ukrajinské Dynamo Kyjev pricestovalo do Žiliny aj s niekoľkými mladšími hráčmi a zápasy v skupine sa im nevydarili. Súperi boli nad ich sily a zhodne 0:3 prehrali s Plzňou aj Celticom Glasgow. Chuť si však chlapci z Ukrajiny vylepšili v zápase o konečné 5. miesto s fínskym celkom Honka Espoo, v ktorom vyhrali a mohli sa tak radovať. Sklamaní však nemuseli odchádzať ani Fíni. Hoci skončili na 6. mieste, prezentovali sa solídnym herným prejavom. Oba zápasy v skupine síce prehrali, ale dokázali potrápiť tak BATE Borisov, ako aj Žilinu. V spomínanom stretnutí o umiestnenie s Dynamom Kyjev mali dostatok príležitostí na strelenie gólu, zradila ich však koncovka. Podľa slov ich trénera Janiho Nieminena by bol ich výsledok určite lepší, no najlepších hráčov nechali doma.

Kvalitu v tejto mládežníckej kategórii na ihriskách v Strážove, Bytčici i Závodí bolo vidno a bonbónikom na novučičkom trávniku hlavného štadióna MŠK Žilina bolo sobotňajšie večerné finále, ktoré bolo dôstojným vyvrcholením podujatia.

Potešiteľná je nielen vysoká herná úroveň turnaja, ale aj pozitívne ohlasy zahraničných účastníkov na celkovú organizáciu. Všetci jednohlasne potvrdili, že boli maximálne spokojní. „V Žiline sme sa cítili výborne a radi by sme sa sem ešte niekedy vrátili," povedali nám viacerí tréneri i hráči, ktorí už okúsili aj atmosféru iných medzinárodných turnajov a Mintál Cup zaradili medzi tie najlepšie.

Súvisiace články