Jasno
24°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Bosna chce v Žiline reparát. Slováci si uctia Špilára (†38)
Zdielať na

Bosna chce v Žiline reparát. Slováci si uctia Špilára (†38)

BRATISLAVA / Slovenských futbalistov čaká v utorok v Žiline druhý diel septembrového kvalifikačného dvojzápasu o MS 2014 s Bosnou a Hercegovinou.

Po nečakanej, ale zaslúženej výhre v Zenici 1:0 nad stále lídrom G-skupiny sa zverenci trénera Jána Kozáka pokúsia opäť o maximálny výkon, ktorým by si ešte viac naklonili priazeň slovenských fanúšikov.

Hoci teoretická šanca na postup do Brazílie nezomrela, Slováci nemajú osud vo vlastných rukách. Chuť víťazstva opäť okúsili po dlhých 328 dňoch, v kvalifikačných dueloch ich zrazili do slabej pozície tri remízy 1:1 s Litvou a Lichtenštajnskom, resp. domáca prehra s Grékmi 0:1. Šancu aspoň na možnú baráž im zaručia iba výhry vo všetkých ďalších dueloch v Žiline s BaH, v Grécku a v Lotyšsku, pričom by ešte stále museli čakať aj na zakopnutie ich rivalov.

Kozák ešte s tímom neprehral

Kouč Kozák sedel na lavičke A-tímu zatiaľ vo dvoch dueloch a pri remíze v príprave v Rumunsku (1:1) a aj v Zenici hráčom naordinoval dobrú taktiku. Dôležitejšie ale bolo, že tí jeho pokyny aj dokázali pretaviť v zlepšené výkony priamo na trávniku. Po trapase vo Vaduze a následnom odvolaní trénerského dua Stanislav Griga - Michal Hipp, Kozák zatiaľ dokázal z hráčov vyžmýkať profesionálne výkony, ktorých sú schopní. Teraz ale stoja pred úlohou v utorok pred domácim duelom so stále najväčším favoritom na výhru v skupine dokázať, že predchádzajúce dva výkony neboli náhodou, ale udržateľným trendom.

Situácia pred zápasom pod Dubňom je do istej miery podobná ako pred piatkovým prekvapením v Zenici, výber Safeta Sušiča je stále pod tlakom postupového imperatívu, Kozákovci naopak môžu hrať uvoľnene. Zaujímavé bude sledovať, ako sa "slovenská" facka prejaví na výkone hostí, ktorých utrápenou výhrou v Lichtenštajnsku 1:0 v tabuľke bodovo dobehli Gréci. "Balkánci sú svojskí, majú strašne veľa sebavedomia. Či sme ich zrazili trochu na zem, to povedať neviem. Uvidím v utorok, čo predvedú na ihrisku," citoval oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) útočníka Adama Nemca, ktorý podal v Zenici výborný výkon. To, že sa Bosniaci postavia k zápasu inak ako v piatok, avizuje stredopoliar Stanislav Šesták: "Zmení sa to, že oni k tomu zápasu pristúpia inak. Možno nebudú až tak sebavedomí ako boli v domácom zápase a tým pádom aj ich výkon môže byť trochu iný. Potrebujú vyhrať, už sa videli na prvom mieste v skupine, teraz sú s bodmi zarovno s Grékmi, takže určite budú hrať na víťazstvo. My sa nemáme kam ponáhľať a tým pádom taktika bude ako sme mali aj v Bosne, aby sme neinkasovali, aby sme čo najdlhšie držali remízový stav a potom sa dostali do kontier. To nám môže vyjsť aj doma."

Slovenskej reprezentácii sa v Žiline nedarí zvíťaziť

Ich nepriaznivá štatistika pod Dubňom zahŕňa zápasy, v ktorých domáci prehrali s Chile, Nórskom, Arménskom i Ruskom či remizovali s Írskom a Litvou. "Pozitívne je to, že každá séria sa raz skončí. Bosna tiež ukončila sériu, keď doma neprehrala a s nami dokázali prehrať, takže ja verím, že to zlomíme my v Žiline a konečne tam dokážeme zvíťaziť. Aj v domácom zápase musíme urobiť maximum a myslím, že ľudia sa majú na čo tešiť," vyjadril názor na túto tému Šesták. Podľa medializovaných informácií budú mať v Žiline "domáce" prostredie podobne ako v Zenici Bosniaci, ktorým sa vraj podarilo v predaji kúpiť vyše 6000 vstupeniek. "Hovorí sa, že príde 6000 Bosniakov, tak neviem ako to bude. Ja si osobne želám, aby štadión bol vypredaný, či už to budú Bosniaci alebo naši, pretože potom má ten zápas úplne iné čaro," skonštatoval Nemec.

"Podarilo sa nám síce vyhrať v Bosne, ale stále nás čaká s nimi druhý zápas. Musíme sa na to zregenerovať, pripraviť sa a pokúsiť sa zopakovať ten výsledok aj v domácom zápase, ale nebude to nič ľahké. Potvrdili, že majú vynikajúce mužstvo s individualitami," povedal médiám po súboji v Zenici kapitán Martin Škrtel.

Na nedeľňajšom tréningu Bosny absentoval stredopoliar Hajduku Split Avdija Vršajevič, ktorého trápia zdravotné problémy. Sušič si aj po prehre zachoval optimizmus: "Stále máme v rukách všetko my. Boli sme neefektívni, sklamali sme našich priaznivcov a tak neostáve nič iné, ako sa Slovákom revanšovať v Žiline."

V nedeľu dopoludnia mali slovenskí hráči tréning

Po ňom im dal tréner Kozák voľno, v pondelok dopoludnia sa opäť zišli a presunuli sa do dejiska zápasu. K tímu sa opäť pridal Michal Breznaník, ktorému účasť v Bosne zmarilo nedoliečené zranenie. Slováci mali v pláne oficiálny predzápasový tréning v pondelok o 19.30, ešte pred ním si kouč SR plnil mediálne povinnosti na tlačovej konferencii. Slovensko v doterajšej histórii odohralo s Bosnou dva vzájomné zápasy, okrem piatkovej výhry 1:0, ktorú zariadil v 77. minúte tečovanou strelou Viktor Pečovský, v novembri 2010 na Pasienkoch podľahlo v priateľskom stretnutí 2:3 (góly: Šebo, Grajciar - Medunjanin, Pjanič, Džeko).

Lídrom G-skupiny je stále so 16 bodmi Bosna, druhí Gréci ich majú tiež 16. Tretie s 12 bodmi je Slovensko. V utorok sa v skupine hrajú ešte zápasy Litva - Lichtenštajnsko, resp. Grécko - Lotyšsko. Po septembrovom dvojzápase zakončia Slováci kvalifikáciu MS dvoma duelmi u súperov - 11. októbra v Grécku a 15. októbra v Lotyšsku.

Duel v Žiline rozhodujú Španieli, ako hlavný arbiter ho povedie David Fernández Borbalán, na čiarach mu budú asistovať Roberto Alonso Fernandez a Roberto Diaz Perez. Slováci nastúpia na utorňajší zápas s Bosnou s čiernymi páskami na rukávoch na pamiatku Mareka Špilára, ktorý v sobotu spáchal samovraždu. Bývalého 30-násobného reprezentanta si na štadióne uctia aj minútou ticha.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

sita, radosť Slovenska v Zenici

Súvisiace články