Polojasno
18°
Bratislava
Júlia, Juliana
22.5.2024
Djokovič a Bonmatiová získali športových Oskarov za rok 2023
Zdielať na

Djokovič a Bonmatiová získali športových Oskarov za rok 2023

MADRID / Srbský tenista Novak Djokovič a španielska futbalistka Aitana Bonmatiová sa stali víťazmi ankety Laureus World Sports Awards 2023. Djokovič si prebral "športového Oskara" piatykrát, čím vyrovnal v počte prvenstiev bývalého švajčiarskeho tenistu Rogera Federera. Bonmatiová doviedla španielske družstvo k zlatu na uplynulých MS a na pódiu sa ocitla dvakrát, keďže španielske futbalistky získali aj ocenenie tím roka.

​Slávnostné vyhlasovanie prebiehalo v Madride a Djokovič získal ocenenie po sezóne, v ktorej vyhral tri zo štyroch Grand Slamov. "Na tróne" vystriedal minuloročného víťaza, futbalistu Lionela Messiho.

"Som nesmierne poctený, že som získal piate ocenenie športovec roka. Spomínam si na rok 2012, keď som ho získal prvýkrát ako 24-ročný. Som veľmi hrdý na to, že tu môžem byť o 12 rokov neskôr a premýšľať o sezóne, ktorá mne a mojim fanúšikom priniesla veľa úspechov. Bolo vzrušujúce sa vlani v januári vrátiť do Austrálie a vyhrať svoj 10. titul na Australian Open. Nemohol by som dosiahnuť taký úspech bez neuveriteľného tímu za mnou a inšpiratívnych súperov, ktorí ma vždy tlačili k tomu, aby som bol najlepšou verziou seba samého," uviedol Djokovič.

Bonmatiová po ocenení Zlatá lopta získala ďalšiu prestížnu cenu

Na pódium sa okrem individuálnej odmeny vrátila aj pre tímovú. Španielske futbalistky sa ako prvé ženy v histórii postarali o triumf v kategórii tím roka. Stredopoliarka FC Barcelona si víťazstvo v ankete užívala: "Je pokorné vidieť zoznam predchádzajúcich víťazov tejto ceny. Od Sereny Williamsovej až po Simone Bilesovú, Lindsey Vonnovú, Naomi Osakovú či minuloročnú víťazku Shelly-Ann Fraserovú-Priceovú. Všetky sú neuveriteľné športovkyne, ktoré nielen vynikali vo svojich športoch, ale boli skvelými vzormi pre mladšie generácie mladých žien a dievčat. Zároveň ako prvý ženský tím, ktorý vyhral Laureus, sme veľmi hrdé."

Ocenenie za najväčší pokrok získal anglický futbalista Jude Bellingham

Stredopoliar Realu Madrid je výraznou postavou "bieleho baletu", ktorý mieri za 36. titulom v španielskej La Lige, pričom na druhú Barcelonu má šesť kôl pred koncom 11-bodový náskok a 20-ročný Angličan je so 17 gólmi priebežne druhý v tabuľke strelcov. Bellingham uspel v tejto kategórii ako prvý futbalista v histórii.

Americká gymnastka Bilesová dostala cenu za návrat roka

Na MS v Antverpách nazbierala štyri zlaté medaily a svetový šampionát bol jej prvým podujatím od OH v Tokiu, po ktorých si dala takmer dvojročnú prestávku pre problémy s duševným zdravím.

Nominantov ankety vyberajú globálne médiá, víťazov určuje 69 členov Laureus World Sports Academy. Ceny sa udeľujú každoročne od roku 2000.

Súvisiace články

Najčítanejšie