Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Petra Vlhová sa po prvom kole posunula, na medailu nedosiahla
Zdielať na

Petra Vlhová sa po prvom kole posunula, na medailu nedosiahla

Zdroj: TASR

COURCHEVEL/MERIBEL / Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v obrovskom slalome na MS vo Francúzsku 7. miesto. V stredisku Courchevel/Meribel triumfovala Američanka Mikaela Shiffrinová o 12 stotín pred Federicou Brignoneovou z Talianska. Bronzovú medailu si vybojovala Nórka Ragnhild Mowinckelová (+0,22).

Fenomenálna americká lyžiarka si vybojovala celkovo siedmy titul svetovej šampiónky, prvý v obrovskom slalome. Predtým triumfovala v slalome v rokoch 2013, 2015, 2017 a 2019, v roku 2019 získala aj titul v super-G. Pred dvoma rokmi v Cortine d´Ampezzo pridala zlato v alpskej kombinácii. Celkovo má z MS už 13 medailí rovnako ako Švédka Anja Pärsonová. Pred týždňom získala Shiffrinová na prebiehajúcom šampionáte striebro v super-G. "Bola som trochu nervózna na štarte, ale výsledok je neuveriteľný. Nebolo to jednoduché, domáci fanúšikovia boli fanúšikmi Tessy Worleyovej, ale aj tak im ďakujem za podporu," uviedla šampiónka v cieľových priestoroch.

Práve domáca spolufavoritka Worleyová mala veľkú smolu. Po prvom kole bola druhá a v druhom si po celý čas udržiavala náskok, ale po chybe tesne pred cieľom preteky nedokončila. 

Vlhová bola po prvom kole deviata, na jej víťazku a svoju veľkú rivalku stratila sekundu. V druhom kole neurobila výrazné chyby, ale nemala potrebnú rýchlosť a napokon zajazdila desiaty najlepší čas. Od medaily ju delilo 71 stotín. "Dnešok mi nevyšiel, to je všetko, čo k tomu môžem povedať. Druhé kolo bolo z mojej strany lepšie ako prvé, ale robila som chyby, nešla som ideálne a stratila som čas. Potom je to ťažké doháňať. Čakala som viac, ale nakoniec je z toho siedme miesto. Taký je šport," povedala slovenská reprezentantka po pretekoch. Obhajkyňa titulu spred dvoch rokov v obráku Lara Gutová Behramiová skončila na 4. mieste, na bronzový stupienok jej chýbalo 9 stotín.

"Ťažko povedať, či som spokojná. Viem, že som robila chyby a viem, že tam boli aj dobré úseky," zhodnotila Jančová pre TASR svoju jazdu v 2. kole. Zároveň priznala, že v obrovskom slalome nebola v ideálnej forme. "Už pri odpichu som cítila chrbát, ktorý ma začal trápiť. Snažila som sa teda ísť precízne a držať sa nad bránou, aby som to nemusela vyťahovať spod nej," dodala 19-ročná lyžiarka. Okrem nej a Vlhovej sa v obrovskom slalome predstavila spomedzi Sloveniek aj Petra Hromcová, ktorá skončila na 38. priečke (+12,99).

obrovský slalom žien – výsledky:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:07,13 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,12 s, Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,22, 4. Lara Gutová Behramiová (Švaj.) +0,31, 5. Marta Bassinová (Tal.) +0,80. 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +0,92, 7. Petra VLHOVÁ (SR) +0,93, 8. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +1,26, 9. Coralie Frasseová Combetová (Fr.) +1,32, 10. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +1,39 ..., 32. Rebeka JANČOVÁ +6,76, 38. Petra HROMCOVÁ (obe SR) +12,99

1. kolo

Vlhová bola po 1. kole obrovského slalomu na MS deviata. Zaostala za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o jednu sekundu. Druhá bola s odstupom 12 stotín domáca Tessa Worleyová a tretia pozícia patrila Talianke Federice Brignoneovej (+0,31). Ďalšie dve Slovenky Rebeka Jančová a Petra Hromcová postúpili z 38. a 44. miesta. 

Vlhovej, ktorá vyšla na trať ako štvrtá v poradí, od začiatku chýbala rýchlosť. Jej strata sa od štartu nabaľovala a na líderku napokon stratila sekundu. "Nebolo to také náročné, ako som si myslela. Ale ako keby som bola opatrná, veľmi som špekulovala. Najviac som stratila v strede, ale ešte som nevidela medzičasy. Trať je inak dobrá, myslím si, že vydrží aj na druhé kolo," uviedla Vlhová.

Súvisiace články

Najčítanejšie