Jasno
23°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Matej, ďakujeme! Športovec sa na svojej poslednej olympiáde umiestnil na štrnástom mieste
Zdielať na

Matej, ďakujeme! Športovec sa na svojej poslednej olympiáde umiestnil na štrnástom mieste

Archívna reportáž

TOKIO / Rodákovi z Nitry sa na päťdesiatke podarilo obsadiť štrnáste miesto. Najdlhšia chodecká disciplína sa ide na olympiáde posledný raz. Spovedali ho nielen slovenskí, ale aj zahraniční novinári. Počas debaty so spravodajcom agentúry Reuters sa zrazu za Tóthom objavilo pojazdné kreslo.

​Slovensko malo v tejto disciplíne v ohni až dva želiezka. Okrem Mateja Tótha sa v disciplíne predstavil aj Michal Morvay. Tóth je olympijským víťazom z Olympiády v Riu, kde sa mu podarilo získať zlatú medailu. 

Organizátori si všimli, že slovenský reprezentant sotva stojí na nohách a chceli mu pomôcť. "Nie, takto sa lúčiť nebudem,“ rezolútne odmietol ponúkanú pomoc. Gestom naznačil, že na vozíčku nebude sedieť. "Určite to bola jedna z najťažších a najzložitejších päťdesiatok, aké som šliapal. Ak by som nemal obrovskú motiváciu dôjsť do cieľa, asi by som ju ani nedokončil. Nie som spokojný a som možno aj trochu sklamaný, ale určite som posledné preteky absolvoval so cťou. V každom metri, v každej sekunde strávenej na trati, som spravil maximum možného. Chcel som sa rozlúčiť so vztýčenou hlavou, aby som sa mohol každému pozrieť do očí. To bolo pre mňa po 30. kilometri, keď som stratil kontakt s najlepšími, asi najdôležitejšie," uviedol Matej Tóth v rozhovore na webe Slovenského atletického zväzu.

Vyčerpaný 38-ročný chodecký šampión priznal, že psychicky bolo najťažšie vyrovnať sa s tým, že mu uniká početná skupina a on nebude bojovať o medaily. "Vedel som, že sú v nej špičkoví chodci a aj to, že ja som už skončil. Mimoriadne dôležité v tej chvíli bolo, aby som si zachoval koncentráciu na preteky, nerezignoval, šliapal ďalej a bojoval. Ďakujem všetkým, ktorí mi vtedy pomohli a povzbudzovali ma popri trati - Mirovi Úradníkovi, trénerovi, lekárovi, fyzioterapeutovi, ale aj novinárom, ktorí ma hlasivkami tlačili do cieľa. Nemohol som povoliť ani meter, makal som až do konca," prezradil obhajca zlatej medaily z Ria de Janeiro 2016.

Tóth počas vyše 20-ročnej kariéry zažil aj preteky, keď nepočúval svoje telo a doplatil na to predčasným koncom. Poslednú päťdesiatku olympijskej histórie však veľmi chcel dokončiť. "Uvedomoval som si, že na top pozície to už nebude, lebo nádej, že sa to zrazu všetkých predo mnou zmení, neexistovala. Zároveň som vedel, že ak chcem dôjsť do cieľa, musím predovšetkým počúvať svoje telo. Na tridsiatke som sa pasoval s tým, aby som nerezignoval, ale po 35. kilometri sa môj cieľ definitívne zmenil na to, aby som prišiel do cieľa. Nevedel som, koľký som. lebo okolo mňa šliapali mnohí a vôbec som nevnímal, či niekoho naozaj predbieham, alebo je už o kolo späť. Išiel som úplne na doraz. Ani na sekundu neľutujem, že som aj v takýchto podmienkach preteky dokončil," pokračoval majster sveta z Pekingu 2015.

Na otázku, ako prežíval záverečné stovky metrov pred príchodom do cieľa, odpovedal, že mu pred očami prebehol zrýchlený film dlhoročnej a úspešnej kariéry. "Boli to veľmi silné emócie, bol som dojatý. Zažíval som niečo veľmi podobné, ako keď som vyhral na olympiáde v Riu, na svetovom šampionáte v Pekingu aj na striebornom európskom v Berlíne. Emócie boli rovnako silné, akurát chýbala radosť z úspechu. Som hrdý na moju 26 rokov trvajúcu kariéru, no zároveň som rád, že je to už všetko za mnou. Síce si len veľmi ťažko viem predstaviť, čo bude zajtra a čo bude bez chôdze, ale veľmi sa teším na nový život."

Tóth ešte dodal, že v sobotu odcestuje do olympijskej dediny v Tokiu a užije si tam trochu olympijskej atmosféry. "Budeme sa venovať regenerácii, pôjdem sa prejsť po dedine. Ktovie, možno ešte spravím nejakú výzvu - vytiahnem šéftrénera Maťa Pupiša, prehovorím aj Mira Úradníka a dáme si nejakú exhibičnú chôdzu. Samozrejme, len ak budem v poriadku, lebo v tejto chvíli sám seba nedonútim ani na ľahkú prechádzku. Uvidím, ako zareagujú moje šľachy na záťaž, lebo záver päťdesiatky som už išiel na hrane," dodal lúčiaci sa najlepší slovenský atlét ostatnej dekády na webe atletika.sk. 

ATLETIKA

Olympijským šampiónom sa nečakane stal Poliak Dawid Tomala, ktorý nadviazal na svojho legendárneho krajana Roberta Korzeniowského, držiteľa zlatého hetriku z rokov 1996, 2000 a 2004. Tomala sa výkonom 3:50:08 h stal posledným dvadsiatym víťazom mužskej päťdesiatky na olympijských hrách, keďže táto tradičná a zároveň najdlhšia vytrvalostná disciplína nebude pokračovať v programe OH. V Paríži 2024 ju nahradia preteky na 35 km.

Z boja o striebornú medailu v sapporskom Odori Parku vyšiel víťazne Nemec Jonathan Hilbert, ktorý sa v poslednom kilometri odpútal od Španiela Marca Tura a za víťazom zaostal o 36 sekúnd. Tur napokon skončil až štvrtý, lebo v posledných stovkách metrov sa pred vyčerpaného Španiela dostal Kanaďan Evan Dunfee. Na 45-ročného portugalského veterána Joaa Vieiru zostalo piate miesto. Najlepší z favorizovaných domácich chodcov bol Masatora Kawano na šiestej priečke. Ďalší slovenský reprezentant Michal Morvay došiel do cieľa svojej prvej a zároveň poslednej olympijskej päťdesiatky na 41. mieste. Olympijský debutant zaostal za víťazom o vyše 25 minút. Z celkového počtu pôvodne 59 chodcov klasifikovali v cieli 47.

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

Slovenský štvorkajak si vybojoval priamy postup do semifinále pretekov K4 na 500 m na olympijských hrách v Tokiu. Slovenský tím v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek zdolali v druhej rozjazde iba Španieli, aj to len o 149 tisícin sekundy. Iba dve lode si na kanáli Sea Forest Waterway vybojovali priamy postup do semifinále, ďalšie tri v poradí Kanaďania, Rusi a Maďari, budú musieť ešte v piatok zabojovať vo štvrťfinále. Z prvej rozjazdy si priamy postup do semifinále zaistili Nemci a Austrálčania. Sobotňajšie semifinále má štart o 3.21 h SELČ, finálový boj o medaily príde na rad o 5.37 h SELČ.

Slováci podali v druhej rozjazde na 500 m v konkurencii štyroch ďalších lodí skvelý výkon. Krátko po štarte bolí síce až štvrtí, ale neskôr ako jediní reálne konkurovali Španielom na prvom mieste. V polovici trate už boli zverenci Petra Likéra na druhom mieste a napokon ešte výrazne zvýšili svoj náskok pred Kanaďanmi a Rusmi. Maďari po nevydarenom úvode svoju jazdu predčasne "zabalili" a do cieľa prišli o takmer 13 sekúnd za víťaznými Španielmi.

Slováci sú v disciplíne K4 na 500 m tohtoroční vicemajstri Európy z poľskej Poznane a bronzoví medailisti z majstrovstiev sveta spred dvoch rokov z maďarského Szegedu. Práve tam získali miestenku pre účasť na OH v Tokiu, kde patria do užšieho okruhu kandidátov na medaily. Práve káštvorka je dlhodobo najúspešnejšia slovenská loď v konfrontácii so svetovou špičkou. Z olympijských hier má v novom tisícročí na konte už tri medailové zásahy. V Aténach 2004 to bol bronz, v Pekingu 2008 aj Riu de Janeiro 2016 striebro. Vo všetkých troch prípadoch však išlo o 1000-metrovú vzdialenosť. V porovnaní s Riom pred piatimi rokmi v slovenskej lodi naďalej sedí len dvojica Erik Vlček a Denis Myšák. Juraj Tarr a Tibor Linka už ukončili svoje kariéry, aktuálne ich nahradili Samuel Baláž a Adam Botek.

Súvisiace články

Najčítanejšie