Futbalový štadión príde o 40-ročné lízatká. Tribúna je dôležitejšia

Futbalový štadión príde o 40-ročné lízatká. Tribúna je dôležitejšia

TRENČÍN / Na trenčianskom futbalovom štadióne nainštalovali jeden z najväčších autožeriavov. Mal za úlohu dostať bezpečne na zem 56 tonový stožiar s osvetlením hracej plochy. Keďže štadión je v rekonštrukcii, stožiare, ktorým miestni hovoria lízatká, musia ustúpiť výstavbe.

Miloslav Taraš mal pred štyridsiatimi rokmi na starosti, aby obrovské stožiare s osvetlením bezpečne postavili. "Nemali sme výpočtovú techniku, najťažšie bolo vypočítať ťažisko. Keď poviem, že som to počítal týždeň, tak dnes sa každý nad tým zasmeje," povedal stavebný inžinier Miloslav Taraš. Štyri 50 metrov vysoké a 56 ton vážiace stožiare postavili bez väčších problémov. Trenčanmi nazývané lízatká patrili ku koloritu mesta. Ustúpiť ale musia výstavbe nového štadióna. "Staré osvetlenie, takzvané lízatká musia ísť dole ešte predtým ako začne rásť tribúna," vyjadril sa hovorca AS Trenčín  Martin Galajda. 

Na to aby stožiar dali dole, museli do Trenčína priviezť špeciálny žeriav. "Vzhľadom na veľkosť a váhu toho stožiaru, bolo nutné nainštalovať sem   sedemstotonový žeriav. Je to druhý najväčší žeriav v rámci bývalého Československa," poznamenal  Vladimír Martinko, stavebný dozor. Skôr než ho rozložili, museli si pýtať povolenie aj od neďalekého letiska. Žeriav držal všetko napnuté a pod ním boli dvaja paliči, ktorí to všetko odpálili. Zatiaľ ale demontovali len jedno lízatko. Druhé by mali demontovať už túto sobotu. 

Pozrite reportáž o stave hokejové štadióna v Kežmarku: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:30 Krimi
06:05 Noviny TV JOJ
07:00 Opatrovateľky v akcii
05:00 NA CHALUPE
05:40 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
06:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela
05:10 Extrémna premena II.
05:55 Extrémna premena II.
06:35 Fashion Hero: Svet módy trochu inak
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:25 Pinocchio
07:05 Loď lásky
09:00 Tajemství úspěchu