Polojasno
12°
Bratislava
Gizela
17.5.2025
Hokejové okienko: Prečo ohybnosť hokejky má zmysel pre gólové situácie
Zdielať na

Hokejové okienko: Prečo ohybnosť hokejky má zmysel pre gólové situácie

ŠTOKHOLM / Ak spolu s nami sledujete dramatické boje a pekné súboje počas hokejových majstrovstvách sveta v Štokholme, tak ste pri strelách hráčov na bránu určite všimli, ako sa hokejka hráča ohýba, ako keby mala v tom okamihu prasknúť. Skúsenejší hokejoví fanúšikovia vedia, že to má pre gólové situácie obrovský zmysel a že je za tým doslova laboratórny výskum. Preto vám priamo zo Švédska prinášame malé hokejové okienko.

​Puk a hokejka. Bez týchto dvoch nástrojov by hokej nebol hokejom. Mnohí si myslia, že je to akási tyčka s lopatou, no v skutočnosti od 19. storočia hokejka prechádzala mnohými technologickými zmenami. "Oni sú ľahučké. Teraz keby si zasa skočil naspäť do drevenej hokejky, tak ti to je ti veľmi ťažká," opísal Tomáš Surový, bývalý hokejový reprezentant SR. 

Vďaka kompozitným materiálom dokážu výrobcovia navrhnúť hokejku tak, že sa z nej stáva ako keby luk vystreľujúci šíp. Takzvaný flex alebo ohybnosť spôsobí to, že puk môže letieť aj viac ako 150 kilometrov za hodinu. "Na hokejke aj píšu ohybnosť, flex hokejky. To je to koľko pri tej strele sa ohne. Samozrejme väčší hráči, obrancovia, majú tvrdšie, aby ta strela vystrelila, alebo respektíve aj podľa sily rúk. Je účinnejšia strela zápästím, pretože pri kvalitných hokejkách sú strely už aj zápästím silné," ozrejmil Tomáš Surový. 

Veľkú rolu zohráva aj zahnutie čepele hokejky. "Niekto má takú takzvanú vrtuľu, niekto má háčik, niekto má nejakú kombináciu medzi, čiže to už je na samotnom hráčovi. Aj uhol medzi palicou a čepeľou sa nastavuje. Hráč si to vie spraviť, či mu tú z výroby dajú plytšiu a tým pádom čepeľ je stále na lade, ale hokejka je plytšie na ľad alebo kolmejšie, čím je čepeľ na ľade, ale palica sa zdvíha kolmo voči čepeli," opísal Surový.

Súvisiace články

Najčítanejšie