Jasno
-5°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Cibulková sa nestresuje. Dobrá forma ju poháňa vpred
Zdielať na

Cibulková sa nestresuje. Dobrá forma ju poháňa vpred

SINGAPUR / Dominika Cibulková bola už predvlani na prahu postupu na koncoročný šampionát pre osem najlepších tenistiek sezóny vo dvojhre, vtedy sa jej to ešte nepodarilo, spätne si uvedomuje dôvody.

"Bola som blízučko, vnímala so to veľmi intenzívne. Túžila som po tom až prehnane. Bola som premotivovaná a nevyšlo mi to. Keď sa vám také veci dostanú do hlavy, podľa mňa si nemôžete počínať dobre. Vždy, keď som fakt veľmi prahla po úspechu, tak neprišiel," uznala Cibulková podľa webu Tenisovej asociácie žien. Definitívu miestenky na WTA Finals v Singapure (23. - 30. októbra) nadobudla v nedeľu v Linzi, kde získala svoj dovedna siedmy singlový titul na hlavnej profesionálnej úrovni, tretí tento rok. Do dejiska odcestovala v utorok, súperky v základnej skupine spozná v piatok o 12.30 h SELČ, hrať možno bude už v nedeľu.

Cibulkovej sezónu 2014, ktorej napokon chýbal bonus v podobe prieniku medzi elitné okteto, naštartovalo finále januárových melbournských grandslamových Australian Open: "Hrať zápas takého kalibru je veľká vec. Myslím si, že súperky ma rešpektovali aj predtým, keď však dosiahnete naozaj významný výsledok prostredníctvom konzistentného predvádzania tenisu vysokej úrovne, zaradíte sa k najlepším na svete."

Bratislavčanku vlani zastavila v rozlete operácia v oblasti ľavej päty. Vynechala štyri mesiace a ocitla sa mimo Top 50: "Nebolo ľahké dostať sa nazad... Bola som okolo 60.-70. miesta a čelila som špičke už v úvodných kolách. Človek si musí počínať kvalitne, ak sa chce vyštverať na niekdajšie pozície. Keď to dokáže, povedala by som, že to z neho robí dobrého hráča."

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka silvestrovala na 38. priečke a finále v Acapulcu či semifinále v Hobarte boli solídnym vstupom do sezóny 2016, Cibulková sa však musela vzchopiť po frustrujúco tesných nezdaroch v marcovom Indian Wells a Miami (zhodne 5:7 v treťom s hráčkami Top 5): "Veľmi mi pomohol celkový triumf v aprílových Katoviciach. Pôvodne som tam neplánovala ísť, ale keď som prehrala v 2. kole v Miami, sadla som si s koučom a dospeli sme k záveru, že hrám dobre a hodia sa mi nejaké zápasy." Poľke Agnieszke Radwanskej sa v 1. kole v májovom Madride revanšovala za spomenuté Indian Wells, kde jej nestačil mečbal, v španielskej metropole napokon dokráčala až do finále. Momentálne platí, že s úradujúcou majsterkou sveta WTA ťahá šnúru troch úspechov vrátane wimbledonskej osemfinálovej drámy (6:3, 5:7, 9:7).

"Bola som v stave hrať kvalitne, lebo som si užívala tenis bez stresovania," skonštatovala Cibulková v júli v Stanforde a vyzdvihla prínos mentálneho kouča, už po dobytí trofeje v júni na tráve v Eastbourne k tomuto aspektu vyhlásila: "Značne ma to posunulo. Teraz si dokážem priebežne vyhodnocovať pocity na kurte, robím to cielene. Nepodlieham už natoľko emóciám. Netvrdím, že úplne bez výnimky, pretože nič nie je perfektné, ale dúfam, že sa v takomto rozpoložení udržím čo najdlhšie."

Cibulková má v tejto sezóne na konte 49 turnajových zápasových úspechov, s A. Radwanskou sa v tejto štatistike delí o druhé miesto za nemeckou jednotkou počítačového poradia Angelique Kerberovou: "Išlo mi to dobre počas celého roka a na všetkých povrchoch. Možno to vyplýva z dozrievania. Som vyrovnanejšou tenistkou, vždy som to chcela dosiahnuť." Zásluhou finálovej účasti v septembrovom Wu-chane si posunula osobný rekord na terajší 8. post. V tomto roku nazbierala najviac trojsetových triumfov zo všetkých hráčok a má skóre 5:3 proti členkám Top 10.

"Nepatrím medzi najvyššie hráčky na okruhu. Od začiatku mi bolo jasné, že potrebuje niečo extra, aby som mohla zdolávať takéto tenistky. Kondícia patrí k mojim prednostiam, vo fyzickej zložke si to odo mňa žiada viac ako 100 percent. Moja príprava je vskutku tvrdá a náročná, pretože musím byť ´ready´ viac ako dievčatá, ktoré si môžu pomôcť napríklad podaním," upozornila Cibulková, ktorá má proti trom z ôsmich potenciálnych súperiek v Singapure priaznivú štatistiku, s troma stojí vyrovnane a len u dvoch je jej skóre negatívne: "V tejto chvíli predvádzam dobrý tenis a to ma poháňa."

Súvisiace články