Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Rusi a Bielorusi môžu na olympijské hry do Paríža. Toto sú dve podmienky
Zdielať na

Rusi a Bielorusi môžu na olympijské hry do Paríža. Toto sú dve podmienky

Zdroj: Instagram

BERLÍN / Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor im umožnil štartovať na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou, pokiaľ splnia kvalifikačné kritériá. A štartovať môžu iba jednotlivci.

Toto rozhodnutie sa týka iba niektorých individuálnych ruských a bieloruských športovcov. Tímom z obidvoch krajín nebude štart na OH umožnený. Aby športovci získali neutrálny status, nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine, ani nemôžu byť zmluvne viazaní s ruskou či bieloruskou armádou, respektíve národnými bezpečnostnými orgánmi. Ako dodatočnú podmienku bude MOV od športovcov vyžadovať písomný záväzok k Olympijskej charte a teda aj k mierovému poslaniu olympijského hnutia. Na OH 2024 budú zakázané všetky národné symboly Ruska i Bieloruska.

"Na olympijských hrách, jednotlivých športoviskách či u žiadnych oficiálnych funkcií nemôže byť vystavená ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak. Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska," uviedol MOV vo svojom vyhlásení.

Momentálne spĺňajú kritériá iba ôsmi športovci z Ruska a traja z Bieloruska. V porovnaní s tým sa na OH 2024 kvalifikovalo už vyše 60 športovcov z Ukrajiny.

Olympijský výbor týmto rozhodnutím potvrdil kroky, ktoré podnikol už pred rokom, keď umožnil návrat Ruska a jeho vojenského spojenca Bieloruska do globálneho športu. Už pred deviatimi mesiacmi vyzval športové federácie, aby povolili individuálnym ruským a bieloruským športovcom návrat do medzinárodných súťaží a podujatí.

Medzinárodná hokejová federácia zatiaľ nepočíta s hokejistami Ruska na svetových šampionátoch.

Súvisiace články

Najčítanejšie