Na plavbu okolo sveta sa vydalo 16-ročné dievča

S 10m ružovou jachtou

Desaťmetrovú ružovú jachtu riadenú Jessicou Watsonovou prišli do sydneyského prístavu vyprevadiť na more desiatky ľudí, medzi ktorými nechýbali jej rodičia či austrálska vicepremiérka Julia Gillardová. "Myslím si, že o Jessicu sa obávajú mnohí Austrálčania. Aj ja sa obávam. Ale v tejto chvíli môžem povedať iba to, že ak je rozhodnutá ísť, prajem jej šťastnú cestu a vyzývam ju, aby si dávala na seba pozor," povedala vicepremiérka novinárom.

Watsonovej plavbe predchádzali vášnivé celospoločenské diskusie o tom, či je tak mladá osoba, navyše ženského pohlavia, schopná absolvovať takú náročnú cestu, a či nie je krajne nezodpovedné, že ju na ňu rodičia pustia. Nakoniec však Jessica Austrálčanov presvedčila tým, že hoci sa bude plaviť sama, pre prípad ohrozenia bude mať stále k dispozícii asistenčný tím. Len krátko pred plánovaným štartom na cestu okolo sveta sa Watsonovej jachta ešte pri prípravách v sydneyskom prístave zrazila s nákladnou loďou, čo len dodalo argumenty tým, ktorí ju od cesty odrádzali.

Watsonovej 38 000-kilometrová plavba okolo sveta by mala trvať osem mesiacov. Najskôr si to zamieri k Novému Zélandu, Fidži a Samoe, potom plánuje tesne z juhu oboplávať Afriku aj Ameriku a vrátiť sa do Austrálie. Doteraz najmladším človekom, ktorému sa podarilo samému oboplávať zemeguľu, bol 17-ročný Brit Mike Perham, ktorý v auguste tohto roku úspešne dokončil 45 000 kilometrov dlhú plavbu. Trvala mu deväť mesiacov.

Zdroj: sita

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři