Matej Tóth si môže nateraz vydýchnuť. Atletická disciplinárka ho jednohlasne očistila

Matej Tóth si môže nateraz vydýchnuť. Atletická disciplinárka ho jednohlasne očistila

BRATISLAVA / Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu 4. októbra jednohlasne rozhodla, že ruší zlatému olympionikovi, chodcovi Matejovi Tóthovi dočasné pozastavenie činnosti. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyslovila podozrenie z porušenia antidopingových pravidiel pre nezrovnalosti v biologickom pase.

Slovenský chodec Matej Tóth je bližšie k očisteniu svojho mena ohľadom dopingových podozrení. V stredu sa jeden a pol mesiaca od augustového vypočutia dozvedel verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu v súvislosti s prípadom jeho nezrovnalostí v biologickom pase, pre ktoré mu hrozil trest za porušenie antidopingových pravidiel. Komisia, ktorá mala vyhodnotiť, či úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro porušil antidopingové pravidlá, oslobodila najlepšieho športovca Slovenska za rok 2016. 

Disciplinárna komisia SAZ po augustovom vypočutí Tótha žiadala podľa slov jej šéfa Ivana Čillíka ďalšie expertné vysvetlenia a analýzy od odborníkov. Svetový šampión z roku 2015 ešte nemá vyhrané. Stanovisko DK SAZ totiž nemusí znamenať definitívu. Ak Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) alebo Svetová antidopingová agentúra (WADA) nebudú považovať Tóthom predložené argumenty za dostačujúce, môžu toto rozhodnutie napadnúť a obrátiť sa na Športový arbitrážny súd (CAS). "Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu jednohlasne rozhodla, že nedošlo k porušeniu antidopingových pravidiel u Mateja Tótha a ruší jeho zastavenie činnosti, informoval šéf disciplinárky SAZ Ivan Čillík.

"Sme presvedčení, že sú to tak silné argumenty, ktoré zavážia a presvedčia aj zástupcov IAAF či WADA," dodal Čillík. IAAF aj WADA budú mať od doručenia dokumentov 21 dní na to, aby prípadne podnikli nejaké kroky. "Až po porade s právnikmi budeme vedieť, čo to v praxi znamená pre Mateja, či napríklad môže začať oficiálne trénovať. Nechceme totiž ani náznakom porušiť nejaké pravidlá," informoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.

"Prvé pocity sú veľmi pozitívne. Teším sa, že komisia rozhodla v môj prospech. Odborníci potvrdili to, čo som vedel hneď po prečítaní si obvinení," zneli prvé slova Mateja Tótha, ktorý svoju obhajobu staval na dvoch pilieroch. "Prvým boli individuálne vlastnosti môjho organizmu a schopnosť rýchlejšie reagovať na podnety, druhým stav môjho organizmu v období pred odberom v máji 2016, keďže som bol zranený a podstúpil agresívnu liečbu," informoval Matej Tóth.

Reakcia Mateja Tótha:

V súvislosti s obhajobou absolvoval aj test na detektore lži. "Bol to podporný prostriedok argumentácie a mojich vyhlásení. Odpovedal som na otázky, ktoré sa týkajú môjho prípadu a všeobecne, ale aj konkrétne vyvracajú podozrenia expertov IAAF. Na všetky otázky som odpovedal nie a odborníkom na polygrafológiu Nihadom Malkičom boli označené za pravdivé," prezradil úspešný slovenský športovec.

Na svoju obhajobu oslovil Matej Tóth mnoho odborníkov z celého sveta. Hlavným posudkom bola správa emeritného profesora hematológie Samuela J. Machina z University College London. Ďalšími odborníkmi boli Španiel Cristobál Belda Iniesta, Rakúšan Paul Knöbl, László Boros z Maďarska, Slováci Martin Mistrík a Robert Mistrík či Čech Peter Rohoň.

Tridsaťštyriročný rodák z Nitry pre správu od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ho upozornila na štatistické odchýlky v biologickom pase, prerušil prípravu na augustové majstrovstvá sveta v Londýne. Dôvodom bola psychická a fyzická vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Napokon na šampionáte, kde mal obhajovať zlato z Pekingu 2015, ani neštartoval a mal dočasne pozastavenú činnosť.

Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Odchýlky automaticky nemusia znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:35 POLICAJTI V AKCII
10:40 POLICAJTI V AKCII
11:40 Profesionáli VIII.
09:50 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela
10:20 MacGyver
11:25 MacGyver
08:45 Nákupné maniačky
10:05 NOVÉ BÝVANIE
11:30 JAG III.
09:50 Kúzlovanie
10:05 Agi Bagi II.
10:20 Malí chrobáčikovia
09:10 Život ryb
10:50 Je prostě báječná
12:30 Power Rangers: Strážci vesmíru