25.4.2024
Slováci získali striebro na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike

PLOVDIV / Slovenská posádka K4 v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka získala striebornú medailu na 500 m na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v bulharskom Plovdive. Slováci obhájili umiestnenie spred roka z ME v Moskve.

Víťazmi sa stali Maďari, bronz berú Bielorusi. V súčte európskych šampionátov v rýchlostnej kanoistike je to 44. medaila pre Slovensko. Aktuálna slovenská bilancia je 17 zlatých - 16 strieborných - 11 bronzových medailí.

Slováci si postup do finále vybojovali v piatkovom semifinále, predtým im veľmi tesne ušiel priamy postup do finále z rozjázd. Vlajková loď slovenskej kanoistiky sa na ME v Plovdice ešte predstaví v nedeľu o 9.39 h SELČ vo finále K4 na 1000 m. V tejto tradičnejšej disciplíne, ktorá však už nebude olympijská, Myšák, Vlček, Tarr a Linka obhajujú zlato z ME 2016 v Moskve.

"Priznávam, až taký dobrý výsledok som neočakával. Veľmi blízko bola aj najcennejšia medaila. Bol to len kúsoček na zlatých Maďarov. Najmä posledných 100 m išli naši reprezentanti najlepšie zo všetkých, mali najväčšiu rýchlosť a sťahovali Maďarov. Aj na základe kvality konkurencie čakal som tretie alebo štvrté miesto, tento výkon ma veľmi príjemne prekvapil. S trénerom K4 Petrom Likérom si totiž myslíme, že na tejto trati majú stále rezervy Jeden vrchol majú úspešne za sebou a teraz všetko podriadia príprave na majstrovstvá sveta," zhodnotil Filip Petrla, vedúci slovenskej výpravy na ME v Povdive pre agentúru SITA.

V sobotu predpoludním sa predstavil aj Peter Gelle v K1 1000 m, ale iba v B-finále, čiže medzi druhou deviatkou najlepších. Slovenského kajakára zdolal iba domáci Miroslav Kirčev, čiže v sumárnych výsledkoch obsadil účastník OH 2016 v Riu de Janeiro 11. priečku. Majstrom Európy v K1 1000 m sa stal Portugalčan Fernando Pimenta.

Výsledky:

MUŽI

A-finále - K4 500 m: 1. Maďarsko (Bence Nádas, Péter Molnár, Sándor Tótka, Milán Mozgi) 1:18,556 min, 2. Slovensko (Denis Myšák, Juraj Tarr, Erik Vlček, Tibor Linka) 1:18.640, 3. Bielorusko (Roman Petrušenko, Mikita Borikov, Dmitrij Traciakov, Vitalij Belko) 1:19,112

A-finále - K1 1000 m: 1. Fernando Pimenta (Portug.) 3:29,032, 2. René Poulsen (Dán.) 3:30,112, 3. Bálint Kopász (Maď.) 3:30,336

B-finále - K1 1000 m: 1. (celkovo 10.) Miroslav Kirčev (Bul.) 3:36,624 min, 2. (11.) Peter Gelle (SR) 3:36,688, 3. (12.) Jo Solhaug (Nór.) 3:37,528