Polojasno
18°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Atlét Pistorius (27) musel povedať, že priateľku zabil
Zdielať na

Atlét Pistorius (27) musel povedať, že priateľku zabil

PRETÓRIA / Oscara Pistoriusa pritlačil prokurátor k múru, juhoafrický atlét s amputovanými dolnými končatinami musel pri krížovom výsluchu nahlas povedať, že zastrelil a zabil svoju priateľku Reevu Steenkampovú.

Urobil som to

Gerrie Nel nemal s obžalovaným zľutovania, presadil aj pustenie videa, na ktorom sa paralympionik na strelnici vystatuje svojimi schopnosťami so zbraňou a označuje sa za "ničiteľa zombie". Obhajca Barry Roux vyslovil námietku, ale sudkyňa Thokozile Masipová jej nevyhovela.

Nel viedol výsluch s jasným cieľom rozbiť obraz poľutovaniahodného človeka, ktorý Pistorius vytvoril počas troch dní výpovedí. "Spravil som chybu," povedal obžalovaný. "Akú chybu?" reagoval Nel a pokračoval: "Zabili ste ju. Zastrelili ste ju a zabili." Prokurátor vyzval Pistoriusa, aby to sám vyslovil a on zlomene konštatoval: "Urobil som to." Neskôr dodal: "Som tu, aby som povedal pravdu tak, ako si ju pamätám. Som len človek a mám hriechy."

Reevu držal v náručí

Prokurátor otvorene vyhlásil, že obeti explodovala lebka, keď ju zasiahla smrteľná guľka. Na "podfarbenie" vytiahol fotografiu mŕtvej modelky. "Nastal čas, aby ste sa na to pozreli," povedal Nel. Obžalovaný odpovedal, že sa na to pozrieť nemusí, pretože bol pri tom, keď žena zomierala.

Pistorius pred krížovým výsluchom pokračoval v líčení tragédie zo 14. februára minulého roku. Vraj držal priateľku v náručí, keď zomierala následkom smrteľných poranení, ktoré jej sám spôsobil. Trvá na verzii, že si Steenkampovú pomýlil s votrelcom, keď cez zatvorené dvere toalety vypálil z deväťmilimetrovej pištole štyri guľky. Nel tvrdí, že športovec konal úmyselne po hádke s priateľkou.

Z krvi sa atlétovi dvíha žalúdok

"Držal som ju, keď zomrela," povedal. Vraj sa jej snažil pomôcť, prstami na perách jej chcel uľahčiť dýchanie, dlaňou sa pokúšal zastaviť krvácanie na boku. Cítil sa bezmocne, preto ju chcel zaviezť do nemocnice, ale sused mu poradil, aby počkal na záchranku. Vzápätí dorazili aj policajti.

"Požiadal som policajta, či by som si mohol umyť ruky, pretože z pachu krvi sa mi dvíhal žalúdok. Prišlo mi zle zakaždým, keď som sa pozrel na Reevu. Preto som radšej zostal v kuchyni. Sadol som si do komory oproti práčke," popísal Pistorius pokojným, ale prerušovaným hlasom.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK

SITA

Súvisiace články