Viola
18.5.2024
MS: Zlato pre 3xC1, Slafkovský (30) vybojoval v C1 striebro

Zdroj: tasr - Alexander Slafkovský v Prahe

PRAHA / Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš obhájili v pražskej Troji titul majstrov sveta v 3xC1. Alexander Slafkovský vybojoval individuálnu striebornú medailu.

Slováci dosiahli vo finále suverénne najlepší čas a ich prvenstvo neohrozili ani tri dotyky s bránkami. Pre Slovensko vybojovali v hliadkach 3xC1 šiesty titul majstrov sveta v histórii a celkovo siedmu medailu (6 - 0 - 1). Trio Martikán, Slafkovský a Beňuš triumfovalo aj na predchádzajúcich troch šampionátoch v Seu d´Urgell 2009, Tacene 2010 a Čunove 2011.

V Prahe zdolala slovenská hliadka Nemcov Siderisa Tasiadisa, Jana Benziena a Franza Antona o 79 stotín sekundy. Bronz si vybojovali Španieli, ktorí zaostali o 3,06 sekundy.

Výsledky - majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

3xC1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 118,98 (6), 2. Nemecko (Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton) 119,77 (4), 3. Španielsko (Ander Elosegi, Jordi Domenjo, Jon Erguin) 122,04 (2), 4. Francúzsko 122,84 (4), 5. Slovinsko 122,87 (6), 6. Rusko 127,71 (2)

Vo fnále C1 Slavkovský predviedol bezchybnú jazdu s výsledným časom 103,36. A hoci mu rozhodcovia najprv pridelili dve trestné sekundy, neskôr si uvedomili svoju chybu a vzali ich späť. Rýchlejší ako 30-ročný rodák z Liptovského Mikuláša bol iba favorizovaný Brit David Florence, ktorému zavesia na krk zlatú medailu.

Slafkovský za ním zaostal o 83 stotín sekundy a získal vôbec prvú individuálnu medailu z majstrovstiev sveta vo svojej kariére. Bronz si vybojoval Slovinec Benjamin Savšek. Druhý slovenský zástupca vo finálovej desiatke Matej Beňuš obsadil 6. miesto, keď sa nevyhol šiestim trestným sekundám. Vo finále singlkanoistov chýbal najskúsenejší z trojice Slovákov Michal Martikán, ktorý neuspel už v semifinále.

"Štrnásť rokov čakania sa skončilo, stáli ale za to. Je to výsledok všetkej tej driny, ktorú som podstúpil," vydýchol si v cieli Alexander Slafkovský a pokračoval: "Trať bola náročnejšia skôr fyzicky ako technicky. Dala sa pokaziť aj posledná bránka. Sedeli sme v cieli a čakali, čo sa bude diať. O výsledku rozhodovala každá brána. Finále sa mi išlo lepšie ako semifinále. Chvíle čakania v cieli, to bolo niečo strašné. Neustále sme počítali s Florencom, či nám to vyjde. Keď prišiel do cieľa Denis Chanut, už som vedel, že mám medailu."

C1 muži - finále: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79, 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 106,47 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 107,39, 6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6).

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.