Jasno
24°
Bratislava
Milica
17.8.2022
Suverénny Sagan vyhral prvú etapu Tour de France!
Zdielať na

Suverénny Sagan vyhral prvú etapu Tour de France!

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom nedeľňajšej 1. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Liége do Seraingu a merala 198 km.

Peter Sagan bol síce po úvodnom prológu cyklistickej Tour de France sklamaný, chuť si však napravil v nedeľňajšej 1. etape z Liége do Seraingu, ktorú po 198 km vyhral. Slovenská cyklistika na podobný úspech čakala dlhých 18 rokov. V roku 1994 triumfoval v 7. etape z Rennes do Futoroscope Ján Svorada pred Džamolidinom Abdužaparovom a Olafom Ludwigom. Svorada o pár mesiacov prijal české občianstvo, v mnohých štatistikách Tour preto pri jeho mene svieti česká vlajka.

Sagan v nedeľu v Seraingu skvele zvládol koncovku, ktorá bola v miernom kopci. Dvadsaťdvaročný odchovanec žilinskej cyklistiky sa držal v popredí pelotónu. Na méte 2 km do cieľa zaútočil Sylvain Chavanel, ale jeho útok po 300 m skupina zlikvidovala. Nasledoval atak Cancellaru, ktorého sa chytil len Peter Sagan. Na dvojicu sa dotiahol Nór Edvald Boasson Hagen. Trio malo na pelotón náskok, od méty 500 m do cieľa taktizovalo. Šprintovať sa začalo 200 m pred cieľom a Sagan dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére.

"V sobotu som bol po prológu sklamaný, pretože som čakal lepší výsledok. Mal som však menšiu nehodu, našťastie som nespadol. Posledné tri kilometre boli dnes ťažké. Po dohode so športovými riaditeľmi nášho tímu sme sa dohodli, že to skúsim. Keď nastúpil Fabian Cancellara, rozhodol som sa ho držať. V tej pasáži som chcel podľa plánov nastúpiť. Bolo dobré, že atakoval Cancellara. Išiel až do konca skvele. Nechcel som nastupovať priskoro, lebo som vedel, kde sú moje limity," povedal na tlačovej besede po etape Peter Sagan.

Úradujúci majster Slovenska nastupoval na preteky s cieľom pokúsiť sa vyhrať aspoň dve etapy. Polovicu z ambícií už má za sebou. Presadiť sa môže aj v ďalších rovinatých etapách. V nedeľu pred štartom sa hovorilo, že Sagan je vďaka profilu záveru hlavným ašpirantom na úspech. Koncovka nevyhovovala vďaka zvlnenému profilu špecialistom špurtérom. "Ráno sa o mne hovorilo ako o favoritovi na etapový triumf, ale ašpirantov na prvenstvo bolo dnes viac. Som nadšený z víťazstva. Bola to tvrdá etapa, najmä po rovine sa išlo veľké tempo. V závere bolo niekoľko zákrut, o ktorých som prakticky ani nevedel. Som rád, že som bol vpredu, lebo sa začalo padať," popisoval Sagan.

Počas dňa pomohli Žilinčanovi tímoví kolegovia z Liquigas-Cannondale, ktorí ho dotiahli až do záverečného kopca. Sagan sa im za spoluprácu odvďačil úspechom. "Musím poďakovať chlapcom z tímu, pretože odviedli skvelú prácu do posledných kilometrov. Pomohli mi, aby som bol vpredu, lebo vzadu to bolo nebezpečné. V prvej časti etapy sa mi nešlo práve najlepšie, ale po 100 km som začal uvažovať o úspechu," povedal na tlačovej besede po pretekoch Peter Sagan.

Cancellara naďalej lídrom

Na belgických cestách triumfoval 22-ročný jazdec tímu Liquigas-Cannondale po skvele zvládnutnom závere, keď na ďalšie priečky odsunul Fabiana Cancellaru a Edvalda Boassona Hagena. Žltý dres lídra 99. ročníka si aj naďalej udržal víťaz prológu Fabian Cancellara zo Švajčiarska.

Nedeľňajšia etapa sa išla aj po cestách, na ktorých sa jazdí tradičná klasika Liége - Bastogne - Liége. Na trase bolo päť malých stúpaní, v ktorých sa stal lídrom súťaže vrchárov Michael Morkov.

Etapa mala očakávaný priebeh, hneď v úvode unikla šestica Yohann Gene (Europcar), Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi), Nicolas Edet (Cofidis), Anthony Delaplace (Saur-Sojasun), Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) a Michael Morkov (Saxo Bank).

Tempo pelotónu nebolo vysoké, skupina mu odskočila na maximálne päť minút. Na prvej rýchlostnej prémii na Tour v Érezée (117 km) získal prvé 4 body do súťaže aktivity za 12. miesto Peter Sagan.

Dôležitá koncovka

V druhej polovici etapy sa náskok šestice začal znižoval, pelotón kontroloval rozostup a napokon ju pohltil po vyše 180 km približne 8 km pred cieľom. Tesne predtým mal technické problémy Peter Velits a musel z pelotónu vycúvať k svojmu mechanickému automobilu.

Rozhodovalo sa v koncovke, posledné tri kilometre bolo mierne stúpanie. Sagan sa držal v popredí pelotónu. Na méte 2 km do cieľa zaútočil Sylvain Chavanel, ale jeho útok po 300 m skupina zlikvidovala. Nasledoval atak Cancellaru, ktorého sa chytil len Peter Sagan.

Na dvojicu sa dotiahol Nór Edvald Boasson Hagen. Trio malo na pelotón náskok, od méty 500 m do cieľa taktizovalo. Šprintovať sa začalo 200 m pred cieľom a Sagan dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry.

Takto sa Peter Sagan pripravoval na preteky. Zdá sa, že nádcha ho už netrápi...

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články