13°
26.4.2024
TdF: Úvodný prológ vyhral Cancellara, P. Velits 12.

Švajčiar Fabian Cancellara sa stal víťazom úvodného prológu na 6,4 km v Liége na 99. ročníku cyklistických pretekov Tour de France.

Tridsaťjedenročný štvornásobný majster sveta v časovke potvrdil v technických pasážach v uliciach Liége svoje kvality a tešil sa z ôsmeho víťazstva v kariére na slávnych pretekoch. Z tria Slovákov skončil najlepšie Peter Velits, ktorý za Švajčiarom zaostal o 17 sekúnd a obsadil 12. miesto. Peter Sagan po chybe v strednej časti trate, keď v jednej zo zákrut po šmyku takmer spadol, skončil na 53. priečke s odstupom 24 sekúnd, Martinovi Velitsovi patrila 126. pozícia (+36 sekúnd).

Cancellara sa stal len druhým cyklistom histórie Tour, ktorý si v úvodný deň podujatia vybojoval po piatykrát žltý dres lídra. Vyrovnal tak rekord Bernarda Hinaulta. Paradoxne, prvý si vybojoval pred ôsmimi rokmi v Liége. Úvodné jazdy proti chronometru vyhral aj v Londýne 2007, Monaku 2009, v Rotterdame 2010 a v sobotu opäť v Liége. V nedeľu sa v etape z Liége do Seaingu (198 km) do žltého dresu lídra Tour de France oblečie 22-krát v kariére. Sobotňajší krátky, ale technicky náročný prológ absolvoval rýchlostným priemerom 53,2 km/h. Trať dlhú 6,4 km zvládol za 7:13 min. O 7 sekúnd zdolal Bradleyho Wigginsa z tímu Sky. Brit už v úvodnom prológu naznačil svoju veľkú ambíciu vyhrať tohtoročné preteky. Wiggins mal skvelú druhú časť trate. Tretí skončil s rovnakým sedemsekundovým odstupom Sylvain Chavanel z Francúzska. Obhajca prvenstva Cadel Evans stratil na Cancellaru 17 sekúnd rovnako ako Peter Velits.

Výsledky Prológ (Liége - Liége, časovka na 6,4 km):

1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan 7:13 min, 2. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky +7 s, 3. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +7, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC +10, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +11, 6. Brett Lancaster (Aus.) Orica GreenEdge +11, 7. Patrick Gretsch (Nem.) Argos - Shimano +12, 8. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +13, 9. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing +13, 10. Andrij Grivko (Ukr.) Astana +13, ... 12. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +17, 53. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +24, 126. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +36.