Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Prvenstvo vďaka špeciálnemu palivu
Zdielať na

Prvenstvo vďaka špeciálnemu palivu

Matoška si triumf cení viac ako spred 14 rokov v USA

"Chceli sme vyhrať, podarilo sa nám to, a preto som spokojný. Viedli sme od prvého dňa, náskok sme neustále zvyšovali. V najťažšej, piatej etape, ktorá sa išla na rozbitých tratiach, sme už jazdili na istotu. Na záverečný motokros sme potom nastupovali s veľkým náskokom, takže sme si ho užili," priblížil Štefan Svitko vystúpenie Slovakia Hant Teamu v Serrese.
"Nemal som také jasné víťazné očakávania ako Štefan, ale dúfal som, že sa budeme pohybovať na popredných miestach. Hoci sme sa dali dokopy až 14 dní pred súťažou, tím fungoval výborne. Nedostatky a problémy sme odstraňovali za pochodu. Chalani sa podriadili taktike, trochu ubrali v najnáročnejších rýchlostných testoch a keď to bolo nutné, išli na istotu," pridal svoje postrehy skúsený Radek Matoška. Klubovú súťaž na Šesťdňovej vyhral prvý raz už v roku 1994 v USA v tíme Benzinolu spolu s Jaroslavom Katriňákom a Jánom Hrehorom. "Vtedy to však bolo iné, všetci traja sme jazdili seriál MS v endure, vďaka čomu sme boli dobre pripravení a zohratí. Vďaka podpore Benzinolu sme mali aj skvelé finančné zabezpečenie," porovnával Matoška, ktorý štartoval už na svojej štrnástej Šesťdňovej v kariére. "Čerstvé víťazstvo z Grécka je pre mňa však cennejšie, lebo dostať sa opäť do formy už nie je v mojom veku také jednoduché. Navyše, náš tím bol úplne nový a zlaďovali sme sa aj počas samotných pretekov. Moja pozícia bola úplne opačná ako pred štrnástimi rokmi."

Aj Róbert Kapajčík vyzdvihol výbornú spolupráci jazdcov i realizačného tímu. "Chcem sa im za to všetkým poďakovať," zdôraznil a dodal, že on osobne počítal s umiestnením do tretieho miesta.

Slovakia Hant Team zvládol súťaž bravúrne, už po prvom dni mal viac ako minútový náskok na čele klasifikácie klubových tímov a deň za dňom ho zvyšoval. "Chlapci zajazdili disciplinovane aj v piaty deň, ktorý organizátori nazvali smrtiacim. V motokrose potom len kontrolovali svoju vedúcu pozíciu a zvíťazili s takmer 8-minútovým náskokom," pripomenul manažér tímu Maroš Kubačka. "V súťaži sa v tomto roku ujali dve novinky. Namiesto sčítavania časových strát na víťazného jazdca etapy pre každú kategóriu samostatne sa časy všetkých jazdcov tímu sa sčítavali, čo bola pre nás veľká výhoda, keďže sme si jednoznačne dokázali kontrolovať svoje pozície priamo na trati bez zdĺhavého počítania po skončení etapy. Druhá novinka nás však nepotešila. Po každej etape sa urobilo preskupenie jazdcov podľa poradia v tímoch, takže naši jazdci štartovali medzi prvými. Keďže klubové tímy štartovali vždy až po tímoch Svetovej a juniorskej trofeje, ba dokonca až za ženami, dostávali sme sa do situácii, keď sme museli jazdiť za pretekármi z najslabších tímov, často bez možnosti predbehnúť ich."Úspech Slovakia Hant teamu podnietil predstaviteľov Slovenskej motocyklovej federácie (SMF) uvažovať o zostavení aspoň juniorského reprezentačného tímu pre 84. ročník ISDE v Portugalsku 2009. "Skúsime zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov tak, aby sme mohli postaviť šesticu jazdcov, ktorí by mohli v súťaži o Striebornú vázu skončiť do 6. miesta. Spomedzi našich jazdcov, ktorí štartovali na Šesťdňovej v Grécku, budú aj o rok ešte v kategórii do 23 rokov štyria - Barna, Ševela, Haviar a Kapajčík," pripomenula generálna sekretárka Slovenskej motocyklovej federácie Tatiana Kašlíková.