17°
Galina
3.5.2024
Svitko si splnil sen. Na Dakare vyhral 10.etapu!

LA RIOJA / Slovenský motocyklista Štefan Svitko sa na Rely Dakar dočkal a zvíťazil v stredajšej skrátenej 10. etape v rámci 38. ročníka týchto prestížnych pretekov.

Tridsaťtriročný jazdec Slovnaft Teamu triumfoval v druhej časti druhej maratónskej etapy časom 4:02:23 h, v cieli meraného úseku z Belénu do La Rioja mal pred domácim Kevinom Benavidesom náskok takmer troch minút. Na treťom mieste skončil austrálsky líder priebežného poradia Toby Price s mankom 5:47 min.

V priebežnej celkovej klasifikácii stále vedie Price, jeho náskok pred Svitkom má hodnotu 23:12 min. Na treťom mieste je Portugalčan Paulo Goncalves s odstupom 34:15 min. Slovenský reprezentant je tri etapy pred koncom Rely Dakar 2016 veľmi blízko k vysnívanému pódiu, keďže pred štvrtým Čiľanom Pablom Quintanillom má k dobru takmer 20 minút. V cieli stredajšej etapy je zatiaľ 11 motocyklistov zo stovky štartujúcich.

Slovensko má víťaza etapy na Rely Dakar štvrtýkrát v histórii. Pred necelým rokom sa tešil dvakrát v posledných troch dňoch Ivan Jakeš. Vôbec prvým Slovákom s čiastkovým prvenstvom na Dakare bol Jaroslav Katriňák, ktorý zvíťazil v 6. etape edície 1999. Rodák zo Žaškova jazdiaci na motocykli 450 Rally Replica KTM Svitko si na najťažších pretekoch na svete pripísal šieste umiestnenie v top 3 - okrem víťazstva bol dva razy druhý (1x 2015, 1x 2016) a trikrát tretí (2x 2012, 1x 2015). Zároveň osemnásty raz skončil v najlepšej päťke etapy, na tohtoročnom Dakare už siedmykrát - okrem víťazstva, jedného druhého a piateho miesta bol štyri razy štvrtý.

Slovensko má na trati zastúpenie aj v kategórii kamiónov. Členom českého trojčlenného tímu Bonver Dakar Project (č. 513) vo vozidle Tatra je navigátor Jaroslav Miškolci, v kamióne Man v inom českom zoskupení Offroadsport (č. 554) je v rovnakej pozícii Marek Sýkora.

V stredu sa jazdci i posádky vrátili z maratónu, z Belénu zamierili do mesta La Rioja. Na súťažiacich čakala najdlhšia porcia pieskových dún na tohtoročnom Dakare a štartovalo v špeciálnom poradí. Organizátori vyslali do meraného úseku naraz po desať najlepších motocyklov a automobilov a päť kamiónov, ktorí dláždili cestu pre ostatných účastníkov. Štvrtok prinesie pre súťažiacich opäť pieskové pasáže a tentoraz už aj sektory s feš fešom. Dôležitú úlohu bude zohrávať rýchlosť, najmä v úsekoch so štrkom. Pôjde sa z La Rioja do San Juanu, spoločný merný úsek bude mať dĺžku 431 km.

Rely Dakar 2016 - 10. etapa (Belén-La Rioja):

Motocykle: 1. Štefan Svitko (SR) KTM 4:02:23 h, 2. Kevin Benavides (Arg.) Honda +2:54 min, 3. Toby Price (Aus.) KTM +5:47, 4. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +6:01, 5. Antoine Méo (Fr.) KTM +7:43, 6. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +9:55
Priebežne po 10. etape: 1. Toby Price (Aus.) KTM 34:49:04, 2. Štefan Svitko (SR) KTM +23:12, 3. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +34:15, 4. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +42:49, 4. Antoine Méo (Fr.) KTM +44:04, 5. Kevin Benavides (Arg.) Honda +45:10