26.4.2024
F1: Vettel majstrom sveta, v Brazílii zvíťazil Button

Nemecký pretekár Sebastian Vettel z tímu Red Bull získal vďaka šiestemu miestu na nedeľňajších pretekoch Veľkej ceny Brazílie svoj tretí titul majstra sveta motoristickej formuly 1.

Keďže Španiel Fernando Alonso na Ferrari obsadil druhú priečku, čo mu na prípadný zisk tretieho titulu svetového šampióna nestačilo, Vettel sa stal najmladším jazdcom v histórii, ktorý triumfoval v efjednotke tri sezóny za sebou. V pretekoch VC Brazílie na Autodróme Josého Carlosa Paceho zvíťazil v čase 1:45:22,656 h Brit Jenson Button na McLarene, jeho tímový kolega Lewis Hamilton preteky nedokončil.

Tretie miesto si vybojoval Alonsov tímový kolega

Brazílčan Felipe Massa. Nemec Michael Schumacher na monoposte Mercedes obsadil vo svojich posledných pretekoch v kariére 7. miesto. Pohár konštruktérov s predstihom vyhral tím Red Bull, striebornú pozíciu v tejto súťaži uhájila talianska "scuderia" Ferrari, tretí skončil McLaren.

Preteky boli dramatické od prvej chvíle

Už v 1. kole, krátko po štarte, mal Sebastian Vettel kolíziu s Brunom Sennom a s mierne poškodeným monopostom sa prepadol na posledné miesto. Inžinieri ho následne prostredníctvom vysielačky informovali, že poruchu nemožno opraviť. Fernando Alonso využil dobrý štart a dostal sa za vozidlá McLaren na tretiu priečku. Vettel sa postupne prebojoval dopredu a v 9. kole už bol šiesty za Alonsom, ktorý po chybe klesol na 5. pozíciu. V 19. kole sa Hülkenberg dostal vďaka DRS na čelo pretekov v súboji s Buttonom. V 23. kole prišiel na trať safetycar a Hülkenberg s Buttonom na čele stratili vyše 40-sekundový náskok pred zvyškom poľa.

V 30. kole bezpečnostné vozidlo odišlo a preteky sa začali odznova

V 33. kole bol Alonso na 4. pozícii. V 55. kole nastal nešťastný moment pre Lewisa Hamiltona, ktorý sa chcel s McLarenom rozlúčiť víťazstvom na VC Brazílie. Britský jazdec pri havárii zlomil predný záves a v pretekoch skončil. V ďalšom priebehu sa tímy snažili odhadnúť správny priebeh počasia, na to doplatil aj Vettel, ktorý výberom nesprávnych pneumatík musel ísť "neplánovane" znova do boxov. V predposlednom 70. kole Paul di Resta (Force India) havaroval a preteky jazdci dokončili za bezpečnostným sprievodným vozidlom.

Výsledky - VC Brazílie (71 kôl, 305,909 km): 1. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 1:45:22,656 h, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +2,754 s, 3. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +3,615, 4. Mark Webber (Aus.) Red Bull +4,936, 5. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India +5,708, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +9,453, 7. Michael Schumacher (Nem.) Mercedes +11,900, 8. Jean-Éric Vergne (Fr.) Toro Rosso +28,600, 9. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber +31,200, 10. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus +1 kolo

Konečné poradie MS: 1. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 281 bodov, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 278, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus 207, 4. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 190, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 188, 6. Mark Webber (Aus.) Red Bull 179, 7. Felipe Massa (Braz.) Ferrari 122, 8. Romain Grosjean (Fr.) Lotus 96, 9. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 93, 10. Sergio Pérez (Mex.) Sauber 66

Konečné poradie Pohára konštruktérov 2012: 1. Red Bull 460 bodov, 2. Ferrari 400, 3. McLaren 378, 4. Lotus 303, 5. Mercedes 142, 6. Sauber 126, 7. Force India 109, 8. Williams 76, 9. Toro Rosso 26