27.4.2024
V Skalici pod dohľadom Larionova

Extraliga - 8. kolo

HK Orange "20" - Dukla Trenčín 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 25. Mertel (O. Rusnák) - 10. Valčák (V. Nemec, Homer), 11. T. Radulay (V. Kútny, J. Mikúš), 27. O. Ďuriš, 45. V. Kútny (O. Ďuriš)
Vylúčení: 6:7, navyše: J. Brejčák na 10 min za napadnutie zozadu - P. Mikuš na 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Vojtek, Gašparík, 1178 divákov
HK Orange "20": Kotvan - J. Brejčák, Vizváry, Deyl, Ďaloga, Košecký, Mertel - O. Rusnák, Tybor, Slávik - Kopecký, Lisoň, Vyletelka - Grošaft, Molnár, Hrivík - Mišura, Uhnák
Trenčín: Kováč - Fatyka, Gábriš, Homer, V. Urban, J. Mikuš, P. Mikuš, Bobček, Liška - Valčák, Kóňa, V. Nemec - Lelenas, A. Nedorost, Paroulek - T. Radulay, Marek Haščák, V. Kútny - S. Saliji, O. Ďuriš, Čacho
Trenčania udreli v polovici úvodnej tretiny a stopercentne využili presilovú hru o dvoch hráčov. Najprv v 10. minúte skóroval pri výhode o dvoch hráčov Valčák a o minútu neskôr pri hre piatich proti štyrom strelil druhý gól hostí Radulay. V 25. min sa preháčkoval hosťujúcou obranou kapitán dvadsiatky Mertel a prekonal brankára Kováča - 1:2. O dve minúty neskôr však potrestal chybu v rozohrávke domácich obráncov ich bývaly spoluhráč Ďuriš a zvýšil 3:1 pre Trenčín. V 38. min zmaril šancu "dvadsiatky" na strelenie druhého gólu hosťujúci brankár Kováč skvelým semaforom. V 45. min sa natlačil spoza bránky Kútny a zvýšil skóre na 4:1 pre Trenčín. V 48. min išiel domáci Tybor sám na Kováča, ale aj s jeho nájazdom si hosťujúci brankár poradil. V závere stretnutia mala ešte dvadsiatka možnosť 5-minútovej presilovky, následne aj presilovky 5 proti 3, ale gólovo vyšla naprázdno.

Miroslav Marcinko (asistent trénera HK SR Orange "20"): "Zápas bol jeden z tých lepších, ktoré sme doteraz odohrali. V prvej tretine rozhodli zbytočné vylúčenia, dostali sme dva góly asúper nám odskočil. Druhá tretina bola vyrovnaná, mali sme aj my šance, ale nevyužili sme ich. Zápas sme chceli v závere zdramatizovať, škoda však nevyužitých šancí."
Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčín): "Vedeli sme, že nás čaká špecifický zápas. Mladí hráči sú odhodlaní dať do toho srdce a bojovať. Vďaka presilovkám sme po prvej tretine viedli 2:0, ale ťažko sme sa presadzovali. Mladíci dobre bránili. Niektorí naši hráči brali trochu ľahkovážne, nedali do toho srdce. Po prestriedaní sa výkon mužstva zlepšil."

MsHK Garmin Žilina - HC´05 Banská Bystrica 2:3 (0:3, 2:0, 0:0)
Góly: 27. Krajčí (Turoň, Pleva), 31. R. Stantien (Javín, Turoň) - 3. Tománek (Pardavý, Bulík), 7. Paľov (J. Babic), 11. Dian (Ľ. Sabol, Jánoš)
Vylúčení: 5:6, navyše: Horák (Žilina) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič - Mi. Novák, Bundil, 1234 divákov
Žilina: Přikryl (11. Ševela) - Turoň, Javín, Hriňa, I. Droppa, Kusovský, Škorvánek, Horák - R. Krajčí, Pleva, Pokrivčák - Sivák, Škoda, M. Kokavec - Tvrdek, Koložváry, Važan - Hájnik, R. Stantien, V. Baláž
B. Bystrica: I. Petrík - P. Frühauf, M. Richter, V. Vlk, Biro, Tomaška, Rimmel, Brumerčík, J. Mocek - Tománek, Bulík, Pardavý - Dian, Ľ. Sabol, Jánoš - Ižvolt, Štolc, Češík - J. Babic, M. Babic, Paľov
Po vlažnom úvode hostia rýchlo udreli: po 27 sekundách využili presilovku pri vylúčení Škovránka a viedli 1:0. Gól Tománka padol z ľavej strany a po tej istej strane hostia strelili ešte ďalšie dva v prvej tretine. V 7. min Paľov využil prečíslenie domácej obrany a zvýšil na 2:0 a o štyri minúty Dian z druhej banskobystrickej formácie zvýšil na 3:0 pre hostí. V úvode druhej tretiny domáci tréner Šterbák preskupil formácie a Žilinčania začali s náporom. Prvú presilovú hru pri vylúčení Richtera nevyužili, ale keď bol vylúčený v 27. min Biro strelu Turoňa od modrej tečoval za Petríkov chrbát Krajčí - 1:3. Žilinčania pokračovali v nápore, pred Petríkom bolo častokrát horúco, ale výsledkom bol len kontaktný gól z hokejky skúseného Stantiena. "Vlci" príležitosti na vyrovnanie v druhej časti mali, ale tie nevyužili. V poslednej tretine domáci pokračovali v snahe o vyrovnanie, vytvorili si však menej príležitosti ako v druhej. V záverečnej 10-minútovke mohli v presilovkách vsietiť góly oba tímy, ale ani jeden z nich nebol úspešný. Vyrovnať mohol v 56. min Kokakec, ale jeho samostatný nájazd Petrík kryl. Záverečná takmer minútová hra bez brankára Žilinčanom nepomohla.

Ján Šterbák (tréner Žiliny): "Takýto vstup do zápasu sme si nepredstavovali. V prvej tretine sme predviedli katastrofálny výkon, prístup hráčov bol zlý. Bystričania sa dostali do vedenia, aj keď na to nepotrebovali veľa úsilia. V druhej tretine sme hrali aktívne, útočne a znížili sme na rozdiel jediného gólu. V tretej sme si dali za cieľ otočiť výsledok, ale súper sa zlepšil v obrane a nám sa to nepodarilo. Z výsledku stretnutia a najmä z jeho úvodu som smutný."
Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Stretli sa dvaja susedia z tabuľky, a preto mal zápas šesťbodový náboj. Domácich sme zaskočili troma rýchlymi gólmi - vstup sme mali naozaj dobrý. V druhej tretine sme viac bránili, napriek tomu sme dvakrát inkasovali. Pred začiatkom tretej tretiny sme si povedali, že ju dovedieme do stavu 0:0 a to sa nám aj podarilo. Myslím si, že diváci videli dobrý súboj obrán a útokov, my sme boli o gól lepší a preto sme zvíťazili."

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC Košice 1:4 (0:4, 0:0, 1:0)
Góly: 57. Kovář (M. Varga) - 4. P. Bartoš (Juraj Faith, Michel Miklík), 10. Rataj (Kledrowetz, Rudolf Huna), 15. Juraj Faith (Tabaček, Michel Miklík), 20. Rudolf Huna (Kledrowetz)
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krist - Horínek, Tvrdoň, 2210 divákov
L. Mikuláš: Falter (21. Šiarnik) - Heš, M. Grman, D. Rehák, P. Lištiak, Kumstát, M. Varga, Petran - Vaškovič, Halaj, J. Cibuľa - Richard Huna, Róbert Huna, Kriška - Kovář, B. Pohanka, Tomášek - M. Oravec, Kuric, F. Zúbek
Košice: J. Hudáček - M. Šterbák, Tabaček, Kledrowetz, Chmelo, Špelda, P. Mocek, Babka, Ščurko - Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Rataj - J. Kopecký, Húževka, Kmiť - Šimurda, J. Sýkora, Jenčík
Košičania knokautovali do nedele výborne rozbehnutých Liptákov hneď v prvom dejstve. V 4. min typicky v obrovskej rýchlosti vnikol do útočného pásma Miklík a na hranici bránkoviska sa perfektne zorientoval Bartoš - 0:1. Hostia boli o poznanie aktívnejší a mikulášska defenzíva mala plné nohy i ruky práce. V 10. min potrestali Košičania hneď prvé vylúčenie hostí. Pred Falterom sa tento raz šikovne zorientoval Rataj - 0:2. Aby to nebolo málo, v 15. min opäť v presilovke ukážkovo zavesil Faith - 0:3. Tento gól však potvrdil až videorozhodca. Gólový účet úvodného dejstva uzavrel Lipták v košickom drese Rudolf Huna, ktorý sa bleskovo pohral s domácou defenzívou - 0:4. V druhej dvadsaťminútovke hostia o poznanie zvoľnili tempo, netlačili sa už pred mladého Šiarnika, ktorý nahradil Faltera hneď po prvej prestávke. Skóre sa nemenilo ani pri presilovkách, s ktorými sa na jednej i druhej strane roztrhlo vrece. Záverečná tretina sa začala šancami Liptákov, keďže však ani Vaškovič s Cibuľom a po nich ani úplne voľný Kuric po šikovnej prihrávke mladého Oravca neznížili, potom sa už prakticky iba dohrávalo. Domáce publikum potešil aspoň v samom závere český legionár Kovář, ktorý ukážkovým sólom cez celú ľadovú plochu blafákom vymazal Hudáčkovu nulu a upravil na 1:4. Oceliari tak vymazali nulu na konte prehier Liptákov v riadnom hracom čase.

Mojmír Trličík (asistent trénera L. Mikuláša): "Hostia sú silní v presilovkách, v prihrávke na odstupujúceho hráča a v orientácii v priestore pred bránkou. Od druhej tretiny sme sa výrazne zlepšili. Prinútili sme súpera k faulom, no jednoducho sme nedokázali byť takí efektívni ako v predchádzajúcich zápasoch. Aj keď šance na možný zvrat sme mali, hostia však aj za stavu 4:0 podávali maximálne koncentrovaný výkon. Veľmi im pomohol aj skvelý Hudáček. Nezostáva nám nič iné iba im pogratulovať a zodpovedne sa pripraviť na ďalšie duely."
Pavel Hulva (asistent trénera Košíc): "Prišli sme si na Liptov po tri body, hneď skraja sme položili základ plnenia tohto cieľa - rýchlo sme otvorili skóre, následne sme však nevyužili dve presilovky. Chlieb sa lámal, keď sme ubránili dvojnásobné oslabenie a v zapätí zvýšili na 4:0. Na začiatku druhej tretiny sme prežili sériu vylúčení. Potom sme už priebeh duelu s prehľadom kontrolovali. Ďakujem celému nášmu mužstvu a najmä brankárovi Hudáčkovi."

HK 36 Skalica - Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 17. Pálffy (Jendek), 63. J. Mikúš (Pálffy, M. Ivičič) - 28. Kukumberg
Vylúčení: 4:8, navyše: Lažo (Slovan) 10+DKZ za nešportové správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Ševčík, Orolin, 3545 divákov
Skalica: Rybár - Jendek, Beňa, M. Ivičič, Gründling, Šille, Škadra - Pálffy, Zálešák, D. Pašek - Školiak, Šátek, T. Višňovský - Kocák. J. Mikúš, Horský - Kutálek, Mikušovič, F. Novák
Slovan: Hovi - Hančák, M. Hruška, Devečka, Sersen, Bohunický, J. Kováčik, Petré - Kuľha, Liščák, Hujsa - Lažo, Vaic, Döme - Uram, Kukumberg, Kropáč - Gráčik, Hreus, A. Bezák
Na zápas vo výbornej diváckej kulise, ku ktorej prispela aj početná fanúšikovská skupina slovanistov a za prítomnosti legendy ľadového hokeja Igora Larionova, nastúpili domáci aj s uzdraveným kapitánom Pálffym a v bráne po niekoľkozápasovej absencii s brankárom Rybárom. Hneď počas prvého striedania mali veľkú šancu Skaličana v službách Slovana, keď Liščák s Hujsom prečíslili domácu obranu, ale neuspeli. V 10. min ukázal svoju dobrú fazónu Rybár, keď bravúrne zneškodnil Gráčikovu šancu. O tri minúty sa znova vyznamenal pri šanci Kukumberga. V 15. min zblízka Zálešák nastrelil iba žŕdku bránky Slovana, ale o dve minúty už domáci viedli, keď nepozornosť Hoviho šikovne využil Pálffy - 1:0. O malú chvíľku hosťujúcej obrane unikol Kocák, ale Hovi svojim zákrokom znemožnil radovať sa domáci po druhýkrát. Druhá tretina sa začala šancami Kuľhu na jednej strane a Školiaka na strane druhej, no gólmani boli pozorní. V 24. min spálil obrovskú šancu slovanista Kropáč. V polovici stretnutia v oslabení vypichol Kukumberg na modrej čiare puk Mikúšovi a svoje sólo zakončil strelou pod hornú žŕdku skalickej svätyne. V 31. min šancu Zálešáka zneškodnila obrana belasých. Po ďalšej chybe domácich trafil Hančák iba konštrukciu bránky. Na konci II. tretiny sa gólom neskončili šance Zálešáka a Jendeka, keď Slovan podržal brankár Hovi. V tretej tretine sa hráči oboch mužstiev snažili o plnenie taktických pokynov z pohľadu obrannej hry a tak do polovice záverečného dejstva stojí za zmienku iba príležitosť Hujsu a nevyužité presilovky na oboch stranách, počas ktorých mal v oslabení najväčšiu šancu Vaic. Do konca III. tretiny sa hokej dohrával väčšinou v strednom pásme a muselo sa predlžovať. V nadstavenom čase sa nechal zbytočne vylúčiť hosťujúci Kukumberg a za jeden a pol minúty si vylúčenie vypýtal aj Sersen, keď vyhodil puk mimo klziska. Domáci mali možnosť presilovej hry 5 na 3, čo využil Juraj Mikúš a Skalica zdolala majstra
Peter Oremus (tréner Skalice): "Bol to kvalitný zápas, diváci videli dnes pekný hokej. Enormné nasadenie oboch mužstiev sa im muselo páčiť. Som rád, že sme nad majstrom vyhrali."
Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Myslím si, že zápas bol zaujímavý a divácky atraktívny. S hrou a nasadením mojich hráčov som spokojný, nemám mužstvu až na predĺženie čo vyčítať. Ubrániť oslabenie 3 proti 5 je veľmi ťažké, čo domáci dokázali využiť."

HKm Zvolen - SkiPark MHK Kežmarok 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Góly: 39. Hvila (Lelkeš, Klouda), 48. Vrbata (F. Turek), 49. Klouda (Lelkeš, Hvila), 55. Hvila (Klouda, Dlouhý) - 9. Bednár (Pavličko, Fedor), 47. Pavličko (Fedor)
Vylúčení: 3:4, navyše: 56. Drotár (Kežmarok) na 10 min za nešp. správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krpelec - Stano, Mullner, 1694 divákov
Zvolen: J. Laco - L. Čierny, Juraško, Dlouhý, Cebák, Valach, J. Malinský, Kolafa - J. Markovič, Lipiansky, J. Čierny (od 21. min nehral) - Hvila, Klouda, T. Tatar (od 21. min nehral) - Pavliš, F. Turek, Vrbata - Macejka (od 21. min nehral), Dubec, Lelkeš
Kežmarok: Klempa - M. Droppa, D. Brejčák, Sadiki, Jelínek, Hrubý, M. Žemba, J. Marcinko - Mašlonka, Bartečko, Havíra - Slaninák, Palovčík, Drotár - Bednár, Pavličko, Fedor - Čížek, Svitana, R. Schneider
Zvolenčania v úvodnej tretine akoby podcenili nevýrazných hostí a mohli za to pykať už v 4. min pri vlastnej presilovke. Palovčík ideálne našiel Drotára, ktorý vyskúšal brankára Laca. Hostia sa následne mohli presadiť aj pri početnej výhode, keď po Sadikiho prihrávke neskóroval pri ľavej žrdi Slaninák. Tlak hostí pokračoval a prišiel zákonite aj gól - po prihrávke Slavomíra Pavlička sa pred Laca dostal Bednár, ktorý vyťažil z toho, že zvolenský gólman išiel do puku hokejkou. Zvolenčania paradoxne pohrozili v oslabení - v 13. min Turek prešiel popri pravom mantineli až pred Klempu, no neprekonal ho a vzápätí z brejku dvoch na jedného mu ideálne prihral z pravej strany Vrbata, ale domáci útočník do gólu nepretavil ani svoju druhú šancu. Zvolenčanom sa nedarila kombinačná hra, viackrát to skúšal Ladislav Čierny od modrej čiary, no Klempa bol vždy proti. Nebezpečenstvo hrozilo najmä vtedy, keď bola na ľade prvá Bartečkova formácia Kežmarku. V závere tretiny mohol slovenský reprezentant využiť chybu Malinského. Durhá tretina bola v podaní oboch tímov veľmi slabá, zaujali hlavne brejky hostí. V 24. min Drotár potiahol puk v oslabení po pravej strane, naľavo našiel Palovčíka, ktorý netrafil do odkrytého priestoru Lacovej svätyne. Zvolen predsa len vyrovnal v presilovke - prihrávku Lelkeša spoza bránky zužitkoval bez prípravy z ľavého kruhu v 39. minúte Hvila - 1:1. Tretia tretina bola hokejovejšia. Do vedenia išli nečakane hostia gólom Pavlička (1:2), no domáci rýchlo odpovedali po peknej akcii Tureka Vrbatovým gólom (2:2). O obrat sa postaral tretím gólom Klouda a po oddychovom čase Zvolena upokojil domáce rady v 55. min Hvila - 4:2. Hostí môže mrzieť Drotárova žŕdka v 50. minúte.

Miloš Holaň
(tréner Zvolena): "Nevyšla nám prvá tretina. Súper dobre bránil a nehralo sa nám proti jeho defenzíve najlepšie. Dlho sme sa nevedeli presadiť, v druhej tretine to bolo viac o bojovnosti a srdnatosti. Až v tretej tretine sme dokázali prelomiť dobrú defenzívu hostí a musím sa hráčom poďakovať, že dokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj zápasu. Som rád, že sa strelecky chytil Hvila."
Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): "Zvolen je kvalitné mužstvo veľmi dobre sme sa naň pripravili. Chceli sme nadviazať na dobré výsledky z posledných zápasov. Náš systém hry nám dve tretiny vychádzal, no mrzia ma nepremenené vyložené šance, ktoré sme si vo Zvolene vypracovali. Rozhodli naše hrubé chyby, ktoré nám prehrali zápas."

HK Aquacity ŠKP Poprad - MHC Martin 3:2 po samost. nájazdoch (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 41. A. Lapšanský (Kasík, A. Kroták), 45. Jarolín (Kasík), rozhoduj. samost. nájazd premenil Fabian - 21. Appel (Klepáč, Török), 34. I. Ďatelinka (Džerinš, Marek Hovorka)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Fraňo - Kalina, Valach, 1855 divákov
Poprad: Šimonovič - Michal Segľa, Kasík, Fabian, Dora, O. Malinský, Bambúch, M. Procházka - A. Kroták, Jarolín, Marcel Haščák - Martin Segľa, Šechný, Kolusz - Bartánus, Holečko, Buc - Martin Slovák, A. Lapšanský, Piatak
Martin: Dzubina - J. Polák, Klepáč, B. Majeský, Vantroba, Drgoň, I. Ďatelinka, Brcko - Török, M. Beran, Hurtaj - L. Havel, M. Macho, L. Říha - Džerinš, Marek Hovorka, Appel - Škumát, T. Mahdalík, I. Dornič
V Poprade sa oba tímy zamerali skôr na bránenie a vážnejších gólových šancí tak bolo minimum. V 4. min sa domáci Haščák preštrikoval cez trojicu martinských hráčov a strelou preveril Dzubinu. O ďalší rozruch pred martinskou bránkou sa postaral Šechný, no ani na viackrát neuspel. V 13. min pohrozil hosťujúci Beran, jeho strelu však gólman Popradu Šimonovič zneškodnil. V závere prvej časti hry domáci viackrát mohli prekonať hosťujúceho brankára, Kroták a ani Haščák však Dzubinu neprekonali. Hneď po prestávke udreli hostia, keď po spolupráci Hurtaja a Töröka z modrej prestrelil Šimonoviča David Appel - 0:1. Martinčania mali veľkú šancu zvýšiť svoj jednogólový náskok v 27. min, v rýchlom prečíslení však veľkú šancu spálil Havel. O sedem minút neskôr sa Popradu nepodarilo vyhodiť puk z vlastnej tretiny. Z modrej tvrdo vystrelil Ivan Ďatelinka, do jeho strely vložil svoju hokejku domáci Haščák a puk sa dostal až za Šimonovičov chrbát - 0:2. Do tretej tretiny mali pre zmenu raketový vstup Popradčania, keď 15 sekúnd po jej začiatku znížil Lapšanský, ktorý tečoval strelu Kasíka od modrej. O štyri minúty neskôr už bolo vyrovnané, keď opäť Kasík strieľal z rovnakej pozície a puk, ktorý hosťujúci gólman vyrazil iba pred seba, zasunul do bránky Jarolín. Zápas gradoval a obaja súperi bojovali na doraz v snahe získať prevahu na svoju stranu. Štyri minúty pred koncom boli k tomu najbližšie hosťujúci Džerinš s Appelom, Šimonovič však čaroval. O konečnom výsledku stretnutie museli napokon rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich boli úspešnejší Popradčania, keď rozhodli gólom Fabiana z prvej série.

Tibor Turan (tréner Popradu): "Mali sme ťažšiu úlohu v tom, že po včerajšom zápase sme dnes opäť hrali. Naši hráči dodržali taktické pokyny a najmä obranná hra bola veľmi dobrá. V druhej tretine sme dostali dva góly a museli sme otvoriť hru. V poslednej časti sme sa naštartovali, vytvorili sme si tlak a dali sme dva góly. Dúfam, že sa odrazíme do ďalších dní, naše trápenie sa skončí a hráči začnú hrať v pohode, ako to všetci očakávame."
Marián Brúsil (asistent trénera Martina): "V prvej a druhej časti sme boli aktívnejší, z čoho vyplynul priaznivý stav 2:0. V tretej tretine sme nezachytili úvod a dostali sme rýchly gól. Poprad bol aktívnejší, ale šance boli na oboch stranách."