Juraj
24.4.2024
Fíni šokovali hviezdnych Rusov. Vzali im nádej na zlato

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Hokejisti Fínska sa po troch rokoch opäť predstavia vo finále majstrovstiev sveta. V sobotňajšom popoludňajšom semifinále šampionátu na Slovensku zdolali hviezdami nabitý výber Ruska tesne 1:0. Hrdinom stretnutia sa stal kapitán Marko Anttila, ktorý rozhodol o postupe svojho tímu gólom v 51. minúte. Na MS 2016 v Rusku získali Fíni striebro.

Zaujímavosťou je, že obaja súperi sa stretli aj v semifinále MS 2011 na Slovensku a tiež boli úspešní Fíni, ktorí neskôr získali zlato. Rusi po minuloročnom 6. mieste na šampionáte v Dánsku túžili po zlate, ale hlavný favorit na titul bude v nedeľu bojovať iba o bronz. Finálový súper pre Fínov aj oponent Rusov v boji o bronz vzídu z večerného semifinále medzi Českom a Kanadou (hrá sa od 19.15 h). Súboj o zlato sa uskutoční v nedeľu od 20.15 h.

Po úvodnej "oťukávačke" nevyužili Fíni skrátenú presilovú hru a po jej skončení nevyužili tri veľké šance, všetky zneškodnil výbornými zákrokmi brankár Andrej Vasilevskij. V 15. min mali Rusi namále, ale puk aj s dávkou šťastia neskončil v ich bránke, čo potvrdil aj videorozhodca. V 18. min nepochodil na fínskej strane ani Toni Rajala, ktorý zachytil rozohrávku súpera a spomedzi kruhov pálil mimo. Druhú tretinu začali Fíni nevyužitou početnou výhodou, už v rovnovážnom stave trafil Niko Ojamäki pravú žŕdku a na opačnej strane Kevin Lankinen pravým betónom skrotil pokus Michaila Grigorenka. Za Fínov potom pálil do Vasilevského kapitán Marko Antilla. V závere druhej časti nepochodili ani Rus Kirill Kaprizov a Fín Jani Hakanpää, aj pre treťou dvadsaťminútovkou bol stav bezgólový.

V III. tretine Jevgenij Dadonov v presilovke nepremenil stopercentnú šancu spred bránkoviska. Skóre stretnutia napokon otvorili v 51. min Fíni - "dlháň" pozorne sledoval obrancom odrazený puk a pomedzi betóny Vasilevského rozradostil bielo-modrú časť tribún. Vzápätí na opačnej strane previedol Lankinen dobrý zákrok pri šanci Dadonova. V závere sa Rusi snažili o vyrovnanie, pristúpili aj k hre bez brankára, ale obliehanie Lankinena nepremenili na gól. Fínsky gólman sa vyznamenal najmä pri dvoch pokusoch najproduktívnejšieho hráča NHL Nikitu Kučerova.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - sobota:

SEMIFINÁLE (Bratislava)

Rusko - Fínsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1) - Fínsko postúpilo do finále
Gól: 51. Anttila (Jokiharju, Kiviranta)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Fraňo (ČR) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), 9085 divákov

Zostavy:
Rusko: Vasilevskij - Nesterov, Sergačov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Telegin - Dadonov, Malkin, Grigorenko - Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, N. Gusev - Barabanov, Andronov, Kovaľčuk
Fínsko: Lankinen - Lehtonen, Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää - Ojamäki, Tyrväinen, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Kuusela, Sallinen, Savinainen - Anttila, Lammikko, Kiviranta