Juraj
24.4.2024
Kanaďania s piatym víťazstvom v rade zdolali Dánov. Taliansko triumfovalo nad Rakúskom

Zdroj: SITA

BRATISLAVA/KOŠICE / Hokejisti Kanady zdolali hráčov Dánska 5:0 v pondelňajšom večernom zápase A-skupiny v rámci 83. majstrovstiev sveta na Slovensku. Hokejisti Talianska sa aj o rok predstavia v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, zatiaľ čo sa s ňou rozlúčili hráči Rakúska. Rozhodlo o tom pondelňajšie stretnutie v rámci B-skupiny na svetovom šampionáte 2019, v ktorom Taliani triumfovali nad Rakúšanmi 4:3 po samostatných nájazdoch.

Zámorský tím rozhodol o triumfe už v prvej tretine, keď po necelých deviatich minútach viedol o tri góly. Pohotovými strelami spomedzi kruhov skórovali Pierre-Luc Dubois s Jaredom McCannom a úspešným tečom sa k ním pridal Jonathan Marchessault. V prostrednom dejstve boli Kanaďania nedisciplinovaní, pripísali si až štyri menšie tresty a prežili aj krátke oslabenie o dvoch hráčov. Napriek tomu pridali štvrtý gól, keď Sam Reinhart uspel strelou švihom spoza brániaceho muža. Rovnaký útočník rozvlnil sieť aj v záverečnej tretine a stanovil konečný rezultát.

​Hráči s "javorovým listom" na hrudi figurujú po piatom víťazstve v sérii na priebežnej druhej priečke A-skupiny. Východiskovú pozíciu pred štvrťfinále si môžu vylepšiť ešte v utorok, keď nastúpia o 20.15 h v zámorskom derby proti hokejistom USA. Dáni po štvrtej prehre na turnaji zostanú s určitosťou na šiestej pozícii. Šampionátové účinkovanie uzavrú rovnako v utorok, o 16.15 h si zmerajú sily s domácimi reprezentantmi.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - pondelok:

A-skupina (Košice):
Kanada - Dánsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Góly: 1. Dubois (Marchessault, Mark Stone), 7. McCann (Turris), 9. Marchessault (Severson, Mark Stone), 34. S. Reinhart (Couturier, Chabot), 45. S. Reinhart (P. Myers, Cirelli)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Ohlund (Švéd.), Schukies (Nem.) - Dalton (V. Brit.), Hancock (USA), 4665 divákov

Kanada: Hart (51. Blackwood) - Nurse, Severson, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, P. Myers - Dubois, Mark Stone, Marchessault - Couturier, S. Reinhart, Cirelli - McCann, Turris, Mantha - Henrique, D. Strome, Joseph - T. Bertuzzi
Dánsko: Galbraith - M. Lauridsen, O. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, O. Larsen, Nicholas Jensen, Bruggisser - Russell, Bödker, Regin - Storm, Nicklas Jensen, Jesper Jensen - Madsen, Bau Hansen, From - Jakobsen, Poulsen, Meyer - Olesen

Skóre otvoril v 10. min taliansky útočník Anthony Bardaro, ale Rakúšania ešte v úvodnej tretine otočili stav vo svoj prospech zásahmi Manuela Ganahla a Michaela Raffla. Druhé dejstvo patrilo hráčom z Apeninského polostrova. V 35. min vyrovnal Simon Kostner a Talianov poslal do opätovného vedenia Marco Rosa. Hneď v úvode tretej tretiny bol však stav opäť nerozhodný, keď sa druhýkrát v stretnutí presadil útočník Philadelphie Raffl. Ďalší gól viac ako 9000 divákov na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu už nevidelo a víťaza určili až nájazdy, v ktorých boli úspešní Taliani. Rozhodujúci nájazd premenil obranca Sean McMonagle.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - B-skupina - Bratislava - pondelok:

Rakúsko - Taliansko 3:4 po sam. nájazdoch (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) - 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozhod. sam. nájazd premenil: McMonagle
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Tufts (USA) - Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR), 9085 divákov

Rakúsko: Kickert - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter - Schneider, T. Raffl, Herburger - M. Raffl, Hofer, Komarek - Rauchenwald, Zwerger, Haudum - Ganahl, Hundertpfund, Cijan - Obrist
Taliansko: Andreas Bernard - Trivellato, Hofer, McMonagle, Helfer, Tauferer, L. Zanatta, Pavlu, Marchetti - Gander, Andergassen, Traversa - S. Kostner, Bardaro, Miceli - Insam, Ramoser, Rosa - Hochkofler, De Luca, Lambacher