Rudolf
17.4.2024
Švajčiari zdolali Talianov, Dáni Francúzov

Zdroj: SITA

BRATISLAVA/KOŠICE / Hokejisti Švajčiarska naložili národnému tímu Talianska 9:0 v sobotňajšom stretnutí B-skupiny na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu na majstrovstvách sveta 2019. Dánom sa v Košiciach proti Francúzom podarilo obrátiť stav a nakoniec zvíťaziť 5:4.

Na demolácii Talianska mal najväčší podiel prvý útok "helvétov". Kevin Fiala strelil tri góly a pridal jednu asistenciu, Nico Hischier a Vincent Praplan pridali ku jednému presnému zásahu dve gólové prihrávky. Taliani majú šancu na reparát v nedeľu od 16.15 h proti vysoko favorizovaným Švédom, Švajčiari takisto v nedeľu nastúpia od 20.15 h proti Lotyšom.

Švajčiarsko - Taliansko 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)
Góly: 2. K. Fiala (Josi), 8. G. Hofmann (Kurashev, Genazzi), 11. Martschini (Frick), 20. Ambühl (K. Fiala), 22. S. Moser (Ambühl, Jérome Moser), 24. K. Fiala (N. Hischier), 42. K. Fiala (N. Hischier, Praplan), 47. Loeffel (N. Rod), 50. N. Hischier (Praplan)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Öhlund (Švéd.) - Sormunen (Fín.), Vanoosten (Kan.), 8463 divákov

Švajčiarsko: Berra - R. Josi, Y. Weber, Jérome Moser, R. Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora - K. Fiala, N. Hischier, Praplan - S. Moser, Haas, Ambühl - G. Hofmann, Kurashev, Martschini - Scherwey, Bertschy, N. Rod
Taliansko: Andreas Bernard (50. De Filippo Roia) - McMonagle, L. Zanatta, Trivellato, Marchetti, Hofer, Pavlu, Tauferer - Miceli, Insam, Rosa - Morini, Bardaro, Gander - Andergassen, Ramoser, Hochkofler - Lambacher, De Luca, Helfer

Hokejisti Dánska zdolali Francúzov 5:4 po samostatných nájazdoch v sobotňajšom zápase základnej A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku (10. - 26. mája). Poludňajší súboj v Košiciach lepšie začali Francúzi, ktorí sa ujali vedenia presným zásahom Charlesa Bertranda. Dáni však v závere prvej tretiny v priebehu necelej minúty otočili skóre vo svoj prospech dvoma zlepenými gólmi.

Najskôr pretlačil puk do siete Frederik Storm a následne sa presadil v presilovke delovkou z vrcholu kruhov obranca Markus Lauridsen. Škandinávsky tím po prestávke nezužitkoval psychickú výhodu a trikrát v rade inkasoval. V 25. min prekvapil dánskeho brankára Olivier Dame-Malka, ktorý nečakane skóroval strelou zo stredu klziska a onedlho sa k nemu pridali Damien Fleury s Valentinom Claireauxom. Francúzi sa z dvojgólového vedenia netešili dlho, ešte pred druhou sirénou znížil presnou strelou švihom Lars Eller a v tretej tretine využil početnú prevahu Jesper Jensen. V závere riadneho hracieho času aj v predĺžení mali obe mužstvá viacero príležitostí na rozhodnutie, ale rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy. V rozstrele uspeli zakončovatelia až päťkrát, rozdielový zásah si pripísal Storm.

Dáni najbližšie nastúpia v nedeľu popoludní proti Nemcom, Francúzov čaká tiež v nedeľu poludňajší duel proti Američanom.

Dánsko - Francúzsko 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:3, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 20. Storm, 20. O. Lauridsen (Storm, J. Jensen), 36. Eller (Bödker), 47. J. Jensen (Nicklas Jensen, Meyer), rozhodujúci sam. nájazd Storm - 9. Bertrand (Claireaux, Hecquefeuille), 25. Dame-Malka, 33. Fleury (Bozon, Hecquefeuille), 34. Claireaux (Rech, Bozon)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala (Fín.), Tufts (USA) - Goľak (Biel.), Ondráček (ČR), 6190 divákov

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, Bruggisser - Nicklas Jensen, Eller, Storm - Bödker, Regin, M. Madsen - Meyer, J. Jensen, Bau Hansen - Olesen, Jakobsen, Poulsen
Francúzsko: Hardy - Dame-Malka, Manavian, Chakiachvili, Thiry, Gallet, Hecquefeuille, Janil - Perret, Ritz, Bertrand - Bozon, Claireaux, D. Fleury - Treille, Texier, Rech - Leclerc, Berthon, Valier - Di Dio Balsamo