10°
20.4.2024
Nitra má prvý titul! V Banskej Bystrici uspela v nájazdoch

BANSKÁ BYSTRICA / Hokejisti Nitry sa tešia z prvého titulu majstrov Slovenska.

Spečatili ho v piatok večer víťazstvom v Banskej Bystrici 3:2 po samostatných nájazdoch a finálovú sériu Slovnaft play-off Tipsport ligy vyhrali 4:2 na zápasy. Nitrania premenili na víťazstvo druhý finálový pokus. V tom prvom pred dvoma rokmi nestačili na Košice.

Šieste finále pod Urpínom sa dlho vyvíjalo ako patový zápas. Po rýchlom zásahu hosťujúceho Judda Blackwatera z 92. sekundy zápasu sa koncom prvej tretiny presadil domáci matador Michal Handzuš. Stav 1:1 vydržal až do 49. min, keď v presilovej hre napol sieť domácej bránky opäť Blackwater. Lenže o štyri minúty Tomáš Zigo vyrovnal a muselo sa do predĺženia. V ňom mali viac z hry aj viac šancí domáci hokejisti, ale nestačilo im to. Obrovskú drámu pod Urpínom rozhodli až samostatné nájazdy a v nich obranca Jameson Milam presným zásahom v desiatej sérii.

Hokej - Slovnaft play-off Tipsport ligy 2015/2016 - finále - šiesty zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1) - konečný výsledok série 2:4

Góly: 20. Handzuš (Sandgren, Ďatelinka), 53. Zigo (Lunter) - 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (M. Slovák), rozhodujúci nájazd Milam
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Kubuš, Jonák - Šefčík, Výleta, 2841 divákov.
Nájazdy: Bast (B. Bystrica) - nedal, Kutálek (Nitra) - nedal, Handzuš - nedal, Macík - nedal, Tománek - nedal, H. Ručkay - nedal, Kutálek (Nitra) - nedal, Hvila - nedal, H. Ručkay - nedal, Tománek - nedal, Blackwater - nedal, Bezúch - nedal, Slovák (Nitra) - dal, Handzuš (B. Bystrica) - dal, Slovák - nedal, Handzuš - nedal, Kutálek - nedal, Majdan - nedal, Milam (Nitra) - dal, Handzuš - nedal

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Petran, Ivan Majeský, Šmach, Gründling, V. Čížek, Bezúch, Sandgren - Majdan, Bast, R. Tománek - Hvila, Kytnár, Bortňák - Matoušek, Zigo, Lunter - Bajaruns, Handzuš, Gillies
Nitra: Lakosil - F. Kuzma, Milam, Mezei, Podhradský, Milo, Baker, P. König - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Bajtek, Beca, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, Macík - Piačka, Bene, Pupák - Kutálek

Hostia z Nitry prakticky z prvej šance skórovali. Z prvej tretiny ubehlo 92 sekúnda, keď Blackwater strelou z uhla prekvapil Bacashihuu v bránke domácich. Puk skončil niekoľko centimetrov za bránkovou čiarou. Gól ešte konzultoval hlavný s videorozhodcom, ale verdikt bol nespochybiteľný - 0:1. Nitrania sa vďaka rýchlemu gólu zbavili nervozity, zatiaľ čo Bystričania dlhé minúty len hľadali svoju hernú tvár. Puky im odskakovali, kombinácia cez útočnú modrú bola vzácnosťou. Až v 12. min pohrozil z bekhendu Tománek. Medzitým mohli hostia zvýšiť svoj náskok, ale Bacashihua napravil svoju chybu po strelách Beneho či Blackwatera. V závere úvodnej časti už boli aktívnejší Bystričania a skúsený Handzuš 54 sekúnd pred prvou sirénou vyrovnal na 1:1. Handzuš bol dôrazný pred Lakosilom a na dva razy ho prekonal. "Po nitrianskom góle sme boli zakríknutí, ale na konci prvej tretiny to už bolo lepšie a zaslúžene sme vyrovnali,“ povedal Handzuš pre RTVS.

V druhej tretine začali náporom Bystričania, ale nič z neho nevyťažili. Nitrania sa mohli dostať do vedenia v 35. min, keď skúsený obranca Milo naskočil z trestnej lavice priamo do nájazdu, ale zoči-voči Bacashihuovi neuspel - výrazne prestrelil bránku. Na druhej strane predviedol peknú individuálneu akciu s chuťou hrajúci Handzuš. Puk po jeho bekhendovom zakončení Lakosil nepustil pomedzi betóny. V závere druhej tretiny bol vylúčený Gillies a Bystričania prežívali pri presilovke Nitranov ťažké chvíle. Skóre sa však nemenilo. V tretej tretine v 47. min mal domáci tím dvakrát blízko ku gólu, ale Majdan a Handzuš v dobrých pozíciách pálili len do pripraveného brankára Lakosila. Vzápätí sa Handzuš nechal vylúčiť a Nitre vyšla parádna akcia. Na jej konci bol po prihrávke Slováka opäť Blackwater, ktorý piatym gólom za ostatné dva zápasy a šiestym vo finálovej sérii poslal hostí do vedenia – 1:2. Bystrickí hokejisti mali 11 minút na to, aby strelili gól a vynútili si aspoň predĺženie. Podarilo sa. V 53. min po prihrávke Luntera presne namieril Zigo - 2:2. V závere riadneho hracieho času mal ešte hosťujúci Blackwater šancu na hetrik a veľkú príležitosť mal krátko pred sirénou aj domáci Ďatelinka. Predĺženiu ani jeden nezabránil.

V desaťminútovom predĺžení so štyrmi hráčmi na oboch stranách bol aktívny hosťujúci žolík Blackwater, ale po góle volali najmä bystrické šance Tománka a Ďatelinku. Minútu pred koncom predĺženia sa rútil v nájazde nitriansky útočník Slovák, ale Bacashihua mu vypichol puk. Drámu šiesteho finále napokon museli rozhodnúť nájazdy. V nich predvádzali svoje kvality obaja brankári a rozhodla až desiata séria. V nej najprv hosťujúci Milam prekonal Bacashihuu, zatiaľ čo domáci Handzuš trafil iba žŕdku.