Bývalí zamestnanci: Pražský HC Lev je nástupcom popradského!

Bývalí zamestnanci: Pražský HC Lev je nástupcom popradského!

Výpovede bývalých zamestnancov organizácie HC Lev počas pôsobenia v Poprade o finančných dlhoch a presťahovaní klubu do Prahy.

Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) zatiaľ nereaguje na podlžnosti klubu HC Lev, ktorý sa po sezóne 2011/2012 presťahoval z Popradu do Prahy. V pondelok skupina desiatich hráčov a dvoch členov realizačného tímu poslala výzvu prezidentovi KHL Alexandrovi Medvedevovi a šéfovi hráčskej asociácie nadnárodnej súťaže Andrejovi Kovalenkovi, v ktorej požaduje zákaz štartu klubu HC Lev Praha v KHL až do vyrovnania dlhov, ktoré má u svojich bývalých zamestnancov a dodávateľov. Už skôr na Okresnom súde v Prešove prebehlo pojednávanie, na ktorom skupina veriteľov požadovala splatenia záväzkov od HC Lev. Vedenie HC Lev Praha odmieta vyrovnať dlhy, ktoré zostali po pôsobení v Poprade. Odôvodňuje to tvrdením, že s popradským klubom nemá nič spoločné. Pred médiami časť veriteľov a bývalých zamestnancov klubu, ktorým tento subjekt zostal po minulej sezóne dlžný za odvedenú prácu alebo vykonané služby či dodávky tovarov, zastupuje Alexander Máteffy. Ten sa na súde v Prešove snažil domôcť vyplatenia pohľadávok, no zatiaľ neúspešne. Základným predpokladom k tomu, aby sa spomenutá skupina dočkala finančného vyrovnania, je dokázať súvis medzi HC Lev Praha a HC Lev Poprad. Nový majiteľ klubu Jan Musil z ČKD Praha sa totiž snaží dištancovať od záväzkov po popradskom klube.

Pražský klub HC Lev má spoločné s tým popradským HC Lev v podstate takmer všetko.

K dnešnému dňu je už takmer polovica zamestnancov HC Lev Praha rovnaká v porovnaní s HC Lev Poprad. Sú to Robert Duncsák, Jan Rachota, Ondřej Kalát, Xénia Nosko Gubeková, Marcel Voneš, Libor Kuchyňa, Marián Voda, Tomáš Bartoň či Jan Beran. Pražský klub dokonca používa časť materiálneho vybavenia, ktoré bolo používané v Poprade a v Spišskej Novej Vsi. Vyjadrenia bývalých zamestnancov vymenúvajú mnoho spoločných znakov medzi klubmi. Riadenie popradskej firmy už na prelome rokov 2011/2012 prevzala spoločnosť ČKD Group na čele s riaditeľom Janom Musilom a hlavným účtovníkom Vladimírom Horom. Táto spoločnosť figuruje aj ako polovičný majiteľ v Prahe a noví (rovnako aj staronoví) zamestnanci dostávajú pokyny opäť od tých istých predstaviteľov ČKD Group ako v Poprade. V súčasnosti intenzívne pracujeme na zhromažďovaní ďalších priamych a nepriamych dôkazov tak, aby nikto nemal najmenšie pochybnosti o tom, že HC Lev Praha je nástupcom HC Lev Poprad. Chceme docieliť, aby klub začal plniť záväzky, ktoré v starom pôsobisku zanechal," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poslal Alexander Máteffy.

Alexander Máteffy navyše poskytol výpovede ďalších už bývalých zamestnancov organizácie počas pôsobenia v Poprade. Niektoré z nich prinášame v plnom znení:

Roman Slavčev (bývalý spolumajiteľ klubu HC Lev Poprad):

"Na spoločnosť HOCKEY CLUB LEV PRAHA, a.s. sme previedli podiely popradského Leva, kde aj mal zostať celý klub, všetko. Firmu, bohužiaľ, noví majitelia využili len ako prázdnu škrupinu. Predstavitelia ČKD Group totiž bez nášho vedomia založili ďalšiu spoločnosť v Prahe - HC LEV, a.s., a tam už nikto z nás nefiguroval, tam dosadili už len svojich ľudí z ČKD Group. Keď sa klub dostal do finančných ťažkostí, bola aj iná možnosť, ako to predať spoločnosti ČKD Group. Bol iný investor z Ruska, ale my sme to chceli nechať v česko-slovenských rukách. Ponuku som dostal v polovici novembra 2011 a nevyužil som ju. Zvolil som česko-slovenskú cestu a dúfal som, že to tak bude lepšie. Bohužiaľ, teraz sa ukázalo že to bol obrovský omyl. Je veľmi smutné ako to dopadlo. Je to pre mňa sklamanie a ťažko sa mi o tom ešte aj dnes hovorí. So šéfom ČKD Group Janom Musilom sme mali nejaké dohody, ale tie neboli z jeho strany naplnené. Veriť, že tie naplnené budú, bol z našej strany určite obrovský omyl, ale nepredpokladali sme, že niekto pôjde do tejto dohody s vopred naplánovaným úmyslom konať inak.

Čo sa týka ešte pôsobenia Poprade, mali sme v každom prípade dohodu s našimi partnermi, ktorí boli pripravení ešte v jari 2012 plniť svoje sľúbené záväzky, ale to by sa nesmeli vo februári dozvedieť, že sa klub sťahuje. V tom okamihu to všetko padlo. Zdôrazňujem, že ešte v sezóne 2011/2012 boli niektorí partneri pripravení plniť svoje finančné záväzky voči HC Lev Poprad. Som presvedčený o tom, že ak by HC Lev zostal v Poprade, tak by sme to dokázal ekonomicky utiahnuť. Veď aj z KHL sme mali len pozitívne ohlasy na región Popradu a Tatier, ktorý bol jedinečný a unikátny. A k tým partnerom, ktorí neboli schopní naplniť svoje záväzky do konca roka 2011, nemyslím si, že to bol ich úmysel. Ak by nenastali šumy ohľadne sťahovania do Prahy, určite by svoje sponzorské zmluvy s radosťou naplnili, aj keď s časovým omeškaním. Je pravda, že sme sa ku sklonku roka 2011 dostali do finančných problémov a to zahralo v prospech plánov predstaviteľov ČKD Group.

Čo sa týka nevyplatených záväzkov klubu. Jedna vec je reglement KHL, ktorí hovorí o spôsobe ukončenia jednej sezóny a o pravidlách začatia ďalšej. Druhá vec je, keď jedna strana tvrdí, že nie je právnym pokračovateľom klubu aj napriek tomu, že prebrala jeho názov a v podstate všetko. Druhá strana tvrdí opak. Keďže Poprad previedol na Prahu ochrannú známku spolu s logom a názvom klubu, môže to mať súvis aj používaním licencie. Teraz je na právnikoch, aby dokázali, ktorá strana hovorí pravdu a ktorá sa vo svojich vyhláseniach mýli."


Daniel Višňák (marketingový riaditeľ v HC Lev Poprad):

"Potom, ako sa celá transakcia vstupu spoločnosti ČKD Group do klubu uskutočnila, začali ľahké špekulácie a náznaky zo strany ČKD o možnom presunu klubu do Prahy s tým, že to bude najskôr pred sezónou 2013/2014. To znamená, že minimálne ďalšiu jednu sezónu by sme pokračovali na Slovensku, pokúsili sa klub finančne stabilizovať a ak by sa to nepodarilo, potom by sa presun riešil. Už na konci sezóny za nami prišli naši partneri s tým, že na ďalšiu sezónu majú ďalšie významné spoločnosti, ktoré ich kontovali a chceli vstúpiť do klubu, finančne ho stabilizovať, pretože boli z KHL na Slovensku veľmi nadšení a čakali iba na to, či sa celý projekt rozbehne a bude reálny. Vyhliadky na ďalšiu sezónu sme teda mali pozitívne. Medzitým sme pre ČKD pripravovali desiatky podkladov, ktorá od nás žiadali, spoločnosť ČKD prevzala kontrolu nad financiami, všetky úhrady sa uskutočňovali len po schválení vedenia ČKD. Úspory, ktoré sme pripravili pre nového majiteľa, boli spolu milión eur. Je potrebné poznamenať, že mnoho opatrení bolo na hranici únosnosti, ale urobili sme to. Potom prišiel nový pokyn - dať všetkým zamestnancom v manažmente klubu výpovede. Nad tým sme sa pochopiteľne pozastavili, no vysvetľovali nám, že po sezóne dostaneme nové zmluvy a že s nami ČKD ráta. Úprimne nám bolo jasné, že sa tak nestane, pretože sa to dalo urobiť aj úplne inak.

V mojich očiach Jan Musil ľudí iba sprosto využil, okradol a podviedol. Urobil to ľuďom, ktorí by za klub položili aj dušu. Mali sme v pláne všetkým ľuďom zaplatiť za ich neuveriteľné nasadenie a prácu prémie, namiesto toho ale všetci dostali ako poďakovanie výpovede a dodatočný darček v podobe nevyplatených miezd za niekoľko mesiacov.

Je smutné, že máme okolo seba stále veľa ľudí s krivým charakterom, ktorí sa tešia z niečoho, čo dosiahli vďaka krivému konaniu a ešte sa potom chvália tým, že im niekto naletel. A takto sa správajú aj naďalej k ďalším firmám. ČKD vyplácalo záväzky firmám tak, že s nimi Jan Musil urobil nasledujúcu dohodu: "Budeš nám dodávať veci aj v nasledujúcej sezóne, ale tohtoročný záväzok znížiš napríklad na polovicu." niektoré firmy na to dokonca pristúpili, ale namiesto zákazky sa dočkali len výsmechu. Ďalšie firmy, prevažne slovenské, sa dočkali už iba výsmechu a nedostali vôbec nič. Paradoxom je, že v súčasnosti nám niektorí naši bývalí partneri zo Slovenska telefonujú, že ich Jan Musil už niekoľkokrát urgentne kontaktoval, aby prispeli financiami na chod pražského Leva. Čo k tomu dodať?!

Jan Musil presunul klub do Prahy a splnil tým želanie jednej osoby, ktorej dokázal, že to zvládne za akúkoľvek cenu a akékoľvek obete. Legislatívne sa to všetko môže tváriť, že to nie je HC Lev Poprad, ale aj päťročné dieťa vie, že HC Lev Praha je pokračovateľom popradského klubu. Majiteľom je spoločnosť ČKD , nie Jan Musil, ten je iba manažér vo firme ČKD, ktorá rozhodla o presune, na čo má právo. Nie je však správne, keď presunom podviedli mnoho osôb. Navyše namiesto zaplatenia za odvedenú prácu sa im vysmievajú. Správanie Jana Musila v kauze HC Lev vrhá zlý tieň na spoločnosť ČKD ako celok, môže priniesť zbytočné problémy celej Kontinentálnej hokejovej lige."


Stanislava Gallová (účtovníčka v HC Lev Poprad):

"Do firmy som nastúpila 5. decembra 2011. Hneď, ako som začala pracovať, som dostala za úlohu pripravovať ekonomicko-účtovné podklady pre ČKD Group. Od januára, keď prebrali obchodný podiel vo firme, začali všetko riadiť priamo z Prahy, mailom som im posielala všetky výsledky, zoznam neuhradených faktúr, výšku prevádzkových nákladov, všetku korešpondenciu o neuhradených faktúrach. Tiež rozhodovali o všetkých úhradach, mali prístup k účtom a všetko kontrolovali. Keďže som bola s nimi neustále v kontakte, prvý impulz o možnom sťahovaní som mala od začiatku. Aj keď to samozrejme nepripúšťali, no veľa vecí bolo celkom zreteľných. Podľa môjho názoru vstúpili do klubu už s tým, že si hračku presťahujú do Prahy. Reálne sa o tom začalo hovoriť vo februári 2012. So mnou komunikovali len dovtedy, kým ma potrebovali a hneď ako skončili posledné zápasy Tatranských vlkov mi prestali úplne odpovedať na maily a nedvíhali telefón. Odovzdala som im len kópiu účtovníctva a potom už žiadna komunikácia s nimi nebola možná.

Jan Musil má veľmi dobré vzťahy s Ruskom, osobitne s Alexandrom Medvedevom. Na tom si zakladá, a preto sa cíti byť neohrozený. Podľa mňa mal všetky kroky dopredu naplánované a premyslené. Do klubu vstúpil už s tým, že zo Slovenska odídu do Česka a slovenskú firmu, ktorú prebrali, dajú do likvidácie."


Pavol Gmitter (manažér pre vzťahy s verejnosťou v HC Lev Poprad):

"O sťahovaní klubu do Prahy sa ani v deň posledného zápasu v Poprade nehovorilo ako o istej veci. Do poslednej chvíle som optimisticky, alebo skôr naivne, veril, že klub zostane v Poprade. No z krokov Jana Musila je jasné, že sťahovanie Leva do Prahy bral ako hotovú vec už začiatkom roka 2012, ak nie skôr. Klub HC Lev Praha považujem za nástupcu HC Lev Poprad. Mal by Jan Musil dôvod zaujímať sa o vlastnícky podiel ČKD Group v HC Lev Poprad, ak by pre neho nemal žiadnu hodnotu? Dianie okolo oboch tímov dnes vnímam ako odbornú inštruktáž o tom, ako u nás funguje obchodné právo a ako sa v športe angažujú ľudia, ktorí majú športovcov i fanúšikov "na háku". Jan Musil je manažér, ktorý by zrejme pre dosiahnutie svojich obchodných cieľov dokázal vlastnícky vstúpiť aj do klubu vodného póla v Košiciach a presťahovať ho do Indie. Žiaľ, v Poprade bol fanúšikom i zamestnancom tento zámer skrytý do poslednej chvíle, preto si fanúšikovia za nemalé peniaze kupovali reklamné predmety neexistujúceho klubu a zamestnanci mesiace robili zadarmo bez toho, aby sa obzerali po inej, platenej, práci..."


Miroslav Antoška (marketingový pracovník v HC Lev Poprad):

"HC Lev Praha má s klubom HC Lev Poprad spoločnú licenciu, pôvodný zámer, časť hráčov a zamestnancov. Dôkazom je minimálne to, že hráči a zamestnanci, ktorí by mali pokračovať v práci pre HC Lev, majú podlžnosti vyplatené. Tí, ktorí nepokračujú, nemajú. Dištancovanie sa tímu HC Lev Praha od HC Lev Poprad je skutočne pod úroveň tejto súťaže.

Nerád súdim ľudí, ktorých osobne nepoznám, no mám subjektívny pocit, že Jan Musil je hlavným strojcom odchodu do Prahy. Zo slov mnohých ľudí súdim, že to je človek, ktorého slová neplatia a sleduje len svoje záujmy a
záujmy svojej firmy. Hlavným dôvodom môjho pocitu je dištancovanie sa od záväzkov z Popradu a už spomínané dištancovanie sa HC Lev Praha od HC Lev Poprad."


Alena Micheleová (bezpečnostný manažér v HC Lev Poprad):

"Platby, ktoré prebehli do marca 2012, sú predpokladom, že spoločnosť HC Lev Praha sa stala nástupníkom HC Lev Poprad s prebratím záväzkov. Nemôžem to však tvrdiť, bolo by potrebné vidieť znenie zmluvy medzi Romanom Slavčevom a Janom Musilom. Jana Musila som nikdy nevidela a ani sa s ním nerozprávala. Je však zarážajúci jeho postoj, ktorý bol prezentovaný v médiách, že HC Lev Praha je nový subjekt, ktorý nemá nič spoločné s HC Lev Poprad. Ak prišli finančné prostriedky na úhradu podlžností HC Lev Poprad na bankový účet do Prahy a doposiaľ neboli vykonané úhrady, čo sa uhrádza z týchto peňazí? Kde sú? Kto profituje z úrokov? Potom už hovoríme o trestnoprávnej rovine."

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Zdroj: noviny.sk/sita

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:25 POLICAJTI V AKCII
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:00 Simpsonovci IV.
17:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
18:30 TIPOS INFO
17:00 Kosti IX.
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
17:05 Knihy od Stonožky
17:15 Máša a medveď II.
17:25 Ovečka Shaun IV.
16:50 Prázdniny!
18:35 Zlatokopka
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Dobrodruh Flynn