Oblačno
23°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
EURO 2024: Holanďania preveria kritizovaných Angličanov
Zdielať na

EURO 2024: Holanďania preveria kritizovaných Angličanov

DORTMUND / Druhý semifinálový zápas futbalových Majstrovstiev Európy prinesie v stredu 10. júla na štadióne v Dortmunde konfrontáciu Holandska s favorizovaným, no zároveň kritizovaným Anglickom. "Albión" bude chcieť pod vedením trénera Garetha Southgata zopakovať svoj postup do finále z predošlého kontinentálneho šampionátu. Mužstvo Ronalda Koemana chce prehovoriť do boja o titul na Majstrovstvách Európy prvýkrát od roku 1988, v ktorom získali Holanďania svoju doteraz jedinú trofej na veľkom turnaji.

Oba tímy sa stretnú na pôde európskeho či svetového šampionátu štvrtýkrát. Predošlé tri konfrontácie sa však uskutočnili ešte v závere minulého storočia a vzájomná bilancia je v nich vyrovnaná (1-1-1). Podľa športovo-analytickej spoločnosti Opta majú Angličania 27-percentnú úspešnosť v stretnutiach s Holandskom, čo je druhé najmenšie číslo zo všetkých tímov, s ktorými sa stretli v histórii viac ako dvadsaťkrát. Nižšiu úspešnosť má iba proti Brazílii (15 percent). Angličania navyše zvíťazili nad Holandskom iba v jedinom stretnutí z uplynulých deviatich, keď v marci 2018 uspeli v prípravnom dueli v Amsterdame (1:0).

Southgateov tím v predošlých dvoch kolách turnaja proti Slovensku a Švajčiarsku vyslal za 240 minút iba päť striel na bránu a na postup potreboval predĺženie a rozstrel. Angličania čelia tlaku vzhľadom na hru, ktorú kritici označujú za nudnú a ťažko pozerateľnú. "Mrzí ma to, ale naším zámerom je vždy hrať dobre s loptou. Vo futbale máte súpera, ktorý sa vás snaží zastaviť. Toto nie sú bežné zápasy, je to veľké podujatie. Náš tím bol od začiatku pod obrovským tlakom a vedie si veľmi dobre," povedal kormidelník Anglicka, ktorý poukázal na defenzívny herný štýl súperov: "Momentálne nie sme schopní streliť niekoľko gólov. Hrali sme však proti trom tímom, ktoré hrajú na päť obrancov a majú dobre zorganizovanú defenzívu. Navyše lopta na trávnikoch trochu poskakuje, takže niekedy potrebujete extra dotyk a voľný priestor je preč. Nič z toho nie je ľahké, ale sme v treťom semifinále zo štyroch turnajov."

Holanďania dokázali na šampionáte dvakrát otočiť nepriaznivý stav z 0:1. Najskôr v skupinovej fáze zachránili dôležité tri body proti Poľsku a odolnosť preukázali aj vo štvrťfinálovom stretnutí s Tureckom, keď do 70. minúty prehrávali. "Oranjes" vytiahli už po zmene strán ofenzívneho žolíka Wouta Weghorsta a po príchode takmer dvojmetrového útočníka hrali priamočiarejšie.

V záverečnej polhodine v priebehu šiestich minút dokonali zvrat a udržali si nádej na prvý titul po 36 rokoch. "Na začiatku turnaja sme prešli ťažkými fázami a teraz sme absolvovali ďalšiu skúšku, takže sme pripravení. Sústredíme sa na seba a vieme, čo musíme urobiť. Teraz sme veľmi blízko," povedal holandský obranca Nathan Ake, ktorý oblieka dres Manchestru City a herný štýl súpera pozná: "Teším sa na to. Je tu veľa hráčov, ktorých poznám z Premier League. Poznáme ich individuálne kvality a je to semifinále, takže to bude náročné."

Súvisiace články