Útok na futbalistov Dortmundu: Polícia zadržala podozrivého islamistu z Iraku

Útok na futbalistov Dortmundu: Polícia zadržala podozrivého islamistu z Iraku

DORTMUND / Nemecká polícia zadržala podozrivého po bombovom útoku na autobus futbalového klubu Borussia Dortmund. Informáciu priniesol britský denník BBC. Úradníci vyšetrujú výbuchy ako teroristický útok, uviedol v stredu hovorca nemeckého federálneho štátneho zastupiteľstva v Karlsruhe.

"Z bombového útoku na autobus futbalového klubu Borussia Dortmund sú podozriví dvaja muži. Obaja sú z islamistického spektra. Policajti už prehľadali ich byty a jedného z nich zadržali. Najvyššie štátne zastupiteľstvo zvažuje, či požiada o uvalenie väzby," uviedla prokurátorka Frauke Köehler, píše britský denník BBC.

Zadržaný podozrivý v súvislosti s bombovým útokom na autobus futbalistov Borussie Dortmund je 25-ročný Iračan z mesta Wuppertal v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Informáciu priniesli internetové vydania periodík Express, Kölner Stadt-Anzeiger, Bild, ako aj tlačová agentúra DPA.

Podobne ako druhý podozrivý, ktorým je 28-ročný Nemec z Fröndenbergu v okrese Unna v rovnakej spolkovej krajine, je zadržaný Iračan považovaný za osobu blízku Islamskému štátu (IS). Podľa informácií internetového vydania denníka Bild sa najmenej jedna z dvojice podozrivých osôb krátko pred útokom zdržiavala neďaleko miesta činu.

Nemecká najvyššia prokuratúra vychádza z toho, že utorňajší útok na futbalistov Dortmundu bol teroristickým činom. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii.

"Presný motív činu je zatiaľ nejasný," uviedla Köhlerová, podľa ktorej sa pri mieste útoku našli tri zhodné odkazy. "Z nich sa zdá, že útok mohol mať islamistické pozadie," podotkla. Text požaduje, aby spolková republika stiahla prieskumné lietadlá Tornado využívané v boji proti takzvanému Islamskému štátu a aby uzavrela základňu amerických vojsk v západonemeckom Ramsteine. Písanie naďalej analyzujú odborníci, najmä experti na islam.

Spolková prokuratúra medzitým oznámila, že prevzala vyšetrovanie, čo naznačuje väčšiu závažnosť prípadu. Pri troch explóziách utrpeli zranenia hráč Marc Bartra a policajt na motocykli. 

Viacero nemeckých denníkov stredu informovalo, že odkaz s prihlásením sa k zodpovednosti k činu, nájdený neďaleko miesta výbuchov, sa zmieňuje o decembrovom útoku na vianočný trh v Berlíne a o účasti nemeckých vojenských lietadiel na operáciách v Sýrii.

Objavil sa ďalší list

V utorok neskoro večer sa na internete podľa informácií DPA rozšíril list v mene antifašistickej skupiny, podľa ktorého bol autobus Borussie Dortmund cieľom útoku podomácky vyrobenými náložami ako "symbol politiky BVB", keďže sa tento klub dostatočne nezasadzuje proti rasistom, nacistom a pravicovým populistom. Vyhlásenie zdôrazňuje, že hráči neboli v žiadnom prípade terčom "tohto symbolického činu".

Bezpečnostné zdroje uvádzajú, že islamistické pozadie útoku nie je jasné. Je potrebné ďalšie vyšetrovanie, pričom list nájdený na mieste činu neobsahuje symboly teroristickej skupiny Islamský štát. Mohlo by ísť napríklad o čin násilníckych futbalových fanúšikov, vydieračov, iných zločincov alebo ľudí z pravicovo extrémistickej scény.

Zdroj: noviny.sk/ČTK, BBC

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:45 Obávaný bojovník
01:05 Hriechy otca
03:10 Krimi
23:00 Letecké katastrofy X.
00:00 Podvodník
00:30 Podvodník
23:05 Bostonské zločiny III.
00:05 TOP STAR
00:30 Prison Break: Útek z väzenia
23:55 Wilf - čarodejnícky pes
00:05 Zubor Pompík
00:15 Pat a Mat
23:50 Deepwater Horizon: Moře v plamenech
01:30 Informátoři
03:05 Příběh jedné jízdy