Etická komisia FIFA si posvieti aj na Beckenbauera
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ZÜRICH / Franz Beckenbauer čelí vyšetrovaniu etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorú zaujíma, či sa šéf nemeckej kandidatúry a neskôr prezident organizačného výboru majstrovstiev sveta 2006 nedopustil úplatkárstva.
Podozrenie z nezákonného prevodu peňazí a uzavretia zmluvy súvisí s udelením šampionátu Nemecku v roku 2000 a namočení sú aj ďalší traja funkcionári Theo Zwanziger, Horst Schmidt a Stefan Hans. Nemecko vo voľbách hostiteľa MS zdolalo Juhoafrickú republiku pomerom hlasov exekutívy FIFA 12:11. "Vyšetrovacia komora začne konať vo veci možných nezákonných platieb a kontraktov, ktorých cieľom bolo získať výhodu pri udeľovaní práv na majstrovstvá sveta," uviedla etická komisia FIFA, ktorá navyše podozrieva člena výkonného výboru FIFA Wolfganga Niersbacha ako bývalého prezidenta Nemeckého futbalového zväzu (DFB) a ďalšieho činovníka Helmuta Sandrocka, riaditeľa predmetného turnaja, že si nesplnili povinnosť informovať o neetickom správaní a konflikte záujmov.
DFB poveril vyšetrovaním celej záležitosti právnickú kanceláriu Freshfields Bruckhaus Deringer. Tá začiatkom marca konštatovala, že nenašla jednoznačný dôkaz pre tvrdenie, že pri výbere dejiska mimoriadne úspešných majstrovstiev sveta 2006 zohrali úlohu úplatky. Zároveň však korupciu ani nevylúčila. "Neobjavili sme dôkaz o kupovaní hlasov, ale rovnako ho nemôžeme ani vylúčiť," uviedla firma.
Vyšetrovanie malo dať odpoveď najmä na otázku, či suma 6,7 milióna eur poukázaná dodatočne 27. apríla 2005 za podozrivých okolností na účet FIFA podporila nemecké šance na úspech. Týždenník Der Spiegel v októbri vyrukoval s tvrdením, že nemecká kandidatúra mala špeciálny fond na kupovanie hlasov predovšetkým ázijských členov exekutívy FIFA. Potvrdil to aj bývalý prezident DFB Theo Zwanziger. Vyšetrovatelia konštatovali, že organizačný výbor na čele s vtedajším prezidentom Beckenbauerom spomenutú položku falošne deklaroval v nákladoch na otvárací ceremoniál, pričom v skutočnosti išli peniaze cez FIFA s vedomím vtedajšieho jej prezidenta Seppa Blattera na účet Roberta Louisa-Dreyfusa založený v rovnaký deň. Zosnulý šéf Adidasu v roku 2002 vykonal úhradu v prospech FIFA, oficiálne výmenou za značný finančný grant pre organizačný výbor majstrovstiev sveta 2006.
Správa vrhla ďalší tieň podozrenia na Beckenbauera, odhalila doteraz neznáme finančné prevody medzi ním a švajčiarskou právnickou firmou. Louis-Dreyfus si v roku 2002 otvoril vo Švajčiarsku účet a ešte v ten istý deň z neho odoslal 10 miliónov frankov, zhruba ekvivalent 6,7 milióna eur, spomenutej firme, ktorá aj pred tým vykazovala finančné spojenie s Beckenbauerom. Peniaze podľa Freshfields napokon skončili u spoločnosti v Katare, ktorá patrí do portfólia bývalého prezidenta Ázijskej futbalovej konfederácie Mohameda Bin Hammama. Ten akýkoľvek príjem poprel.