Peter Sagan štvrtý v 14. etape, víťazom Fraile

Peter Sagan štvrtý v 14. etape, víťazom Fraile

MENDE / Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v sobotňajšej 14. etape na 105. ročníku Tour de France, ktorá viedla zo Saint-Paul-Trois-Chateaux a po 188 km finišovala v Mende. Z víťazstva sa tešil Španiel Omar Fraile z tímu Astana pred Julianom Alaphilippom vo farbách Quick-Step Floors a Jasperom Stuyvenom z Treku-Segafredo.

Chvíľu trvalo, kým sa utvoril únik v konečnom zložení, napokon sa po 30 km vpredu ocitlo 32 jazdcov vrátane Petra Sagana. Viacero tímov malo v čelnej skupine viacnásobné zastúpenie, Sagan mal poruke poľského kolegu Macieja Bodnara. Pre pelotón bola táto skupina nezaujímavá, preto rýchlo nabral manko šesť minút. Na vrchole úvodného kopca dňa štvrtej kategórie Col du Grand Chataignier (dĺžka 1 km, priem. sklon 7,4 %) bol ako prvý držiteľ bodkovaného dresu Julian Alaphilippe. Krátko na to prišla na rad rýchlostná prémia v Bességes, kde bral maximálny počet 20 bodov Sagan a poistil si vedenie v súťaži o zelený dres.

S pribúdajúcimi kilometrami sa náskok úniku zvyšoval, až sa dostal na úroveň deviatich minút. To akurát začal výstup na kopec druhej kategórie Col de la Croix de Berthel (9,1 km, 5,3 %) - na jeho vrchole zaútočil z úniku španielsky šampión Gorka Izaguirre z tímu Bahrain-Merida a neskôr sa k nemu pridali aj Tom Jelte Slagter (Dimension Data) a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Spolu si vypracovali viac ako minútový náskok. Jazdci v pelotóne definitívne stratili motiváciu dohnať vedúcu skupinu, keďže 40 km pred koncom zaostával o 15 minút.

Na treťom stúpaní dňa Col du Pont sans Eau (3,3 km, 6,3 %) už Sagan a niektorí ďalší jazdci začali strácať kontakt s poprednými cyklistami, Slovák sa v zjazde však dokázal vrátiť. Medzitým sa vpredu osamostatnil Stuyven, 11 km pred cieľom mal pred Saganom a spol. náskok 1:47 min. Pod posledné sobotňajšie stúpanie Côte de la Croix Neuve (3 km, 10,2 %) prišiel Stuyven s náskokom minúty a pol, zo skupiny prenasledovateľov ako prví zaútočil Thomas de Gendt (Lotto Soudal), ale obehol ho Omar Fraile z Astany a pred vrcholom sa dostal aj pred Stuyvena. Medzitým atakoval Alaphilippe, ale jeho veľký útok nestačil na dostihnutie Fraileho. Španiel si už na cieľovej rovine udržal náskok a tešil sa z premiérového víťazstva na Tour v kariére.

Nedeľňajšia 15. etapa zavedie cyklistov na juh Centrálneho masívu, na programe dňa budú tri kategorizované stúpania, to najťažšie Pic de Nore (12,3 km, 6,3 %) má vrchol 42 km pred cieľom.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:55 DVOJIČKY
18:45 DVOJIČKY
19:35 Profesionáli VIII.
17:10 Kosti
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
17:50 Knihy od Stonožky
18:00 Máša a medveď II.
18:10 Viking Vicky
16:45 Mozek v plamenech
18:25 Z ulice na green
20:15 Escobar