Peter Sagan opäť hviezdil! Obsadil prvé miesto piatej etapy

Peter Sagan opäť hviezdil! Obsadil prvé miesto piatej etapy Zdroj: SITA
LORIENT / Slovenský cyklista Peter Sagan dovŕšil desiatku etapových víťazstiev na slávnej Tour de France. V stredajšej 5. etape na trase Lorient - Quimper (204,5 km) Sagan v klasikárskom závere v kopci triumfoval suverénne o viac dĺžku bicykla pred Talianom Sonnym Colbrellim (Bahrain-Merida), s ešte väčším odstupom bol tretí Belgičan Philippe Gilbert (Quick-Step Floors).

Skóre slovenského favorita na tohtoročnej Tour de France je zatiaľ veľmi úspešné. Prvú a štvrtú etapu skončil na 2. mieste, v druhej etape si obliekol žltý dres lídra. Prekonal tak rekord prestížnych pretekov, keď dosiahol 10. víťazstvo. 

Sagan vyhral druhú etapu na tohtoročnej "Starej dáme", celkovo má už 39 pódiových umiestnení (10-20-9). Sagan zároveň zvýšil náskok na čele bodovacej súťaže pred Kolumbijčanom Fernandom Gaviriom na 33 bodov. Žltý dres lídra celkovej klasifikácie si udržal Belgičan greg van Avermaet o 2 sekundy pred svojím tímovým kolegom Američanom Tejayom van Garderrenom. Tretí je s odstupom 3 sekúnd Gilbert.

"Mal som aj šťastie, lebo Colbrelli bol opäť veľmi blízko v závere. Náš tím odviedol opäť výbornú prácu. Pripravili mi výbornú pozíciu do záverečného kopca. Potom sa Philippe Gilbert pokúsil o trhák, ale dostihli sme ho. Van Avermaet vyštartoval príliš skoro, ale ja som sa snažil držať si pozíciu a správne to načasovať. Bola to koncovka podobná Ardénskym klasikám, ale Tour je predsa len iná. Som vďačný za toto ďalšie víťazstvo, 30 bodov do bodovacej súťaže je dobrých, lepšie ako nič" uviedol Peter Sagan v prvom televíznom rozhovore.

Piata etapa v Bretónsku mala zvlnený charakter s piatimi horskými prémiami tretej a štvrtej kategórie v jej druhej polovici. Streda na Tour de France priniesla dve personálne straty ešte pred začiatkom 5. etapy. Preteky nedobrovoľne opustili lanský víťaz bodovacej súťaže Michael Matthews (Sunweb) a tiež Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Matthews sa ráno zobudil s horúčkou a črevnou chrípkou a víťaz tohtoročných pretekov Strade Bianche Benoot bol po utorkovom páde taký doudieraný, že lekári ho nepustili na štart. Počas stredajšej etapy odstúpil aj Chorvát v drese Kaťuša-Alpecin Robert Kišerlovski.

​Už po pár kilometroch etapy sa sformoval únik dňa, v ktorom bola sedmička pretekárov - Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic), Julien Vermote (Dimension Data), Jasper De Buyst (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane, Sylvain Chavanel (obaja Direct Energie), Tom Skujinš (Trek-Segafredo) an Nicolas Edet (Cofidis), Po 15 km mali náskok 2 minúty pred pelotónom a postupne naberali na sile. Po 80 km mali jazdci v úniku k dobru už 4:25 min, čo bolo dovtedajšie maximum. Na méte 92,5 km prišla na rad rýchlostná prémia, ktorá sa stala korisťou Sylvaina Chavanela. Už 39-ročný Francúz po druhý raz na tejto TdF "zhrabol" 20 bodov za víťazstvo na rýchlostnej prémii a posunul sa priebežne na 7. priečku v bodovacej súťaži. Jej líder Peter Sagan došiel na prémiu ako deviaty, ale v šprinte pelotónu druhý za Fernandom Gaviriom. Znamenalo to, že 28-ročný Slovák si virtuálne udržal zelené tričko s náskokom 3 bodov pred Gaviriom. Pelotón vtedy meškal za jazdcami v úniku o 3:50 min.

Nasledovali prvé dve vrchárske prémie IV. kategórie na Côte de Kaliforn (106. km) a Côte de Trimen (113. km), ktoré vyhral Chavanel a stal sa virtuálnym lídrom vrchárskej súťaže. Chavanel si po 100 km vypracoval náskok 40 sekúnd, pelotón zaostával o 3:40 min. V pelotóne v tom čase najviac pracovali na sťahovaní náskoku jazdci BMC Racing a Bora-Hansgrohe. V stúpaní na tretiu horskú prémiu dňa 64,5 km pred cieľom mal technické problémy Chris Froome (Sky). Vymenil však bicykel a za pomoci tímových kolegov Michala Kwiatkowského a Gianniho Moscona sa vrátil do pelotónu.

Na vrchole prémie III. kat. Côte de la Roche du Feu bol prvý opäť Chavanel. Ten už potom spomalil a 42 km pred koncom ho pohltil pelotón. Na čele vtedy zostalo už len trio Edet, Skujinš, Calmejane. Na vrchole stúpania III. kat. Côte de Ménez-Quélerc'h bol ako prvý Lotyš Skujinš, pelotón zaostával o 2:20 min. Na posledné stúpanie dňa Côte de la montagne de Locronan na 181. km (III. kat.) sa ako prvý vyštveral opäť Skujinš a ďalšie 2 body ho posunuli ako prvého Lotyša v histórii do bodkovaného dresu lídra vrchárskej súťaže. Pätnásť kilometrov pred cieľom sa náskok dvojice Calmejane - Skujinš znížil na 25 sekúnd a ich osud bol čoskoro spečatený. O ďalšie tri kilometre prišli na rad bonusové sekundy, kde sa predral dopredu Francúz Julien Alaphilippe (Quick-Step Floors) a vylepšil si svoj celkový výsledok o 3 sekundy. Po 2 sekundy si došiel v žltom tričku lídra jazdiaci Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing). To už bol pokope celý pelotón, resp. jeho hlavná časť s favoritmi na etapový triumf. Desať kilometrov pred cieľom zaútočil Estónec vo farbách Direct Energie Rein Taaramäe a utvoril si náskok 20 sekúnd. Po štyroch kilometroch sa aj jeho pokus skončil a schyľovalo sa k očakávanému hromadnému záveru. V záverečných 4 km sa už vpredu objavili tímy s favoritmi na stredajšie víťazstvo vrátane Petra Sagana, chýbal tam však Slovákov
konkurent v boji o zelený dres Fernando Gaviria.

Pri nástupe do cieľového kopca na poslednom kilometri bol Sagan na výhodnom štvrtom mieste, pred ním bol nečakane aj Chris Froome. Ako prvý nastúpil Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), ale Sagan si počkal a v pravý čas ukázal všetkým chrbát vrátane Grega van Avermaeta. Sagan triumfoval o viac dĺžku bicykla pred Talianom Sonnym Colbrellim (Bahrain-Merida).

Správu budeme aktualizovať. 

Zdroj: noviny.sk

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:45 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:15 Extrémni žgrloši III.
16:00 BUČKOVCI 3
14:15 EXTRÉMNE PRÍPADY
15:20 Profesionáli VIII.
16:10 Simpsonovci XXIII.
14:30 Dr. House VII.
15:25 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
16:20 Hawaii 5.0 VIII.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
14:40 Psí poslání
16:40 Paddington
18:25 Rivalky na hrazdě