Peter Sagan očakávania splnil. V druhej etape zvíťazil a oblečie si žltý dres lídra

Peter Sagan očakávania splnil. V druhej etape zvíťazil a oblečie si žltý dres lídra

Archívna reportáž
embed kód
LA ROCHE / SUR-YON - Nedeľňajšia druhá etapa Tour de France z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon priniesla víťazstvo Petrovi Saganovi. Etapa štartovala o 13.20 hodine a dlhá bola 182,5 km. Sagan si už od začiatku trúfal na víťazstvo.

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom 2. etapy na 105. ročníka slávnej Tour de France. Líder tímu Bora-Hansgrohe tesne ovládol záverečný špurt v La Roche sur Yon pred Talianom Sonnym Colbrellim (Bahrain Merida) a Francúzom Arnaudom Démarom (Groupama-FDJ). Keďže doterajší líder pretekov Kolumbijčan Fernando Gaviria sa v závere nevyhol pádu, Sagan si oblečie žltý dres vedúceho pretekára pelotónu. Slovenský trojnásobný majster sveta po deviaty raz v kariére vyhral etapu na Tour de France a pripísal si 37. pódiové umiestnenie (9-19-9) na najslávnejších pretekoch. Celkovo v profikariére sa dostal na métu 107 triumfov.

Druhá etapa mala dĺžku 182,5 km a viedla z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon v departmente Vendée na západe Francúzska. Trasa sa už nevinula popri pobreží Atlantiku, ale cyklisti zamierili do vnútrozemia. Pondelková tretia etapa bude tímová časovka na 35,5 km so štartom aj cieľom v Cholet a môže priniesť veľké zmeny v celkovej klasifikácii.

V nedeľu sa očakával podobný priebeh etapy ako v sobotu, čo potvrdil aj jej úvod. Dopredu sa krátko po štarte dostala trojica cyklistov - Michael Gogl (Trek-Segafredo), Sylvain Chavanel (Direct Energie) a Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert). Horskú prémiu na 28. kilometri na stúpaní Côte de Pouzauges s dĺžkou 1 km a priemerným sklonom 3,9 % vyhral Smith a získal bod do vrchárskej súťaže. Neskôr sa z úniku vytratil Gogl pre svalové problémy a nasledoval ho aj Smith. Vpredu tak zostal osamotený Chavanel jazdiaci po 18. raz na Tour de France, čo pred ním nedokázal žiadny cyklista. Tridsaťdeväťročný veterán po prvej hodine náskok troch minút. Neskôr sa dostal aj na 4:25 min, to približne 100 km pred cieľom.

Tridsaťdeväťročný Chavanel práve v nedeľu oslávil 350. deň na TdF v kariére a pokiaľ sa tento rok dostane aj do Pyrenejí, pokorí hranicu jedného roka, čiže 365 dní a na úkor Holanďana Joopa Zoetemelka sa stane rekordérom v počte dní strávených v pelotóne. Účastník 18 TdF Chavanel bol prvý aj na rýchlostnej prémii v Beaulieu-sous-la-Roche 50,5 km pred cieľom a do bodovacej súťaže si pripísal 20 bodov. S odstupom vyše troch minút dotiahol pelotón na prémiu Peter Sagan a získal 17 bodov do "bodovačky", hneď za ním sa však vyviezol jej líder Fernando Gaviria. O čosi neskôr sa s pretekmi nedobrovoľne rozlúčil Španiel Luis Leon Sánchez. Líder Astany zakrvavený po škaredom páde nastúpil do záchranárskeho auta a spôsobil pre svoj tím veľkú stratu.

Náskok Chavanela v posledných 20 km už klesol pod minútu a necelých 14 km sa hrdinský sóloúnik Francúza skončil. Medzitým stihol získať ešte 3 bonifikačné sekundy pre celkovú klasifikáciu v tzv. bonus pointe, 2 sekundy pripadli Belgičanovi Philippovi Gilbertovi (Quick-Step Floors) a 1 sekunda Britovi Geraintovi Thomasovi (Sky). Sedem a pol kilometra pred cieľom musel meniť bicykel Marcel Kittel a prišiel o šancu na víťazstvo v etape. Päť kilometrov pred "páskou" sa vpredu sfommovali tímoví kolegovia Petra Sagana, aby mu pripravili čo najlepšiu pozíciu do špurtu. Ešte lepšie boli na to jazdci Lotto-Soudal pre Andrého Greipela. Dva kilometre pred cieľom sa Sagan tesne vyhol pádu, v ktorom skončil "žltý" Gaviria (Quick-Step Floors) aj Austrálčan Michael Matthews (Sunweb). V záverečnom kilometri zostala vpredu skupina približne 15 pretekárov aj s Petrom Saganom, ktorý nenechal nič na náhodu a pomerne dlhým špurtom sa stal po deviaty raz v kariére víťazom etapy na TdF.

V úvodnej etape pretekov Tour de France skončil rodák zo Žiliny na 2. mieste. Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta v šprintérskom závere nestačil len na Kolumbijčana Fernanda Gaviriu z družstva Quick-Step Floors. Peter Sagan jazdí momentálne za tím Bora-Hansgrohe. 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
15:20 POLICAJTI V AKCII
16:30 NOVINY
12:50 Fakty a fikcie II.
13:50 Fórky, vtipky XXVII.
14:15 Simpsonovci XIV.
13:00 Dr. House V.
14:00 Stratené duše IV.
16:00 Kosti IX.
13:20 Bratia Flubovci
13:45 Mestečko Wackaville
14:15 Robošváb III.
12:25 Angelika
14:30 Velký draft
16:30 Půlnoc v Paříži