Pohár trpezlivosti pretiekol: Petra Vlhová a ďalší vystupujú zo Slovenskej lyžiarskej asociácie

01.12.2020 19:52 Noviny.sk Šport

Pohár trpezlivosti pretiekol: Petra Vlhová a ďalší vystupujú zo Slovenskej lyžiarskej asociácie

BRATISLAVA / Slovenská lyžiarka Petra Vlhová opúšťa Slovenskú lyžiarsku asociáciu. Spoločne s ňou vystúpilo z asociácie aj päť ďalších členov predsedníctva a 46 športových klubov, ktoré združuje 1317 členov. Igor Vlha hovorí o 12-ročnom trápení.

„Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1 317 členov, ukončujú členstvo v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40 percent členskej základne Slovenskej lyžiarskej asociácie,” oznámila na utorkovom brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA, ktorá aktuálne rezignovala na svoju funkciu.

Hlavným dôvodom tohto kroku bolo podľa Palovičovej dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia korektného zásahu činiteľov štátu. "Doviedlo nás to na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie,“ zhodnotila Palovičová. Tá ďalej dodala, že nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu, na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc. 

Odchádzajúcich členov podporujú aj svetové mená ako Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. "Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA,“ uviedol otec našej fenomenálnej lyžiarky Igor Vlha. „Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že by sa malo niečo udiať. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí to skončiť. Musí začať riešiť šport, deti, juniorov,” skonštatoval Vlha.

Odchod z národnej asociácie znamená pre všetkých športovcov, trénerov a ich materské kluby vrchol frustrácie a beznádeje. Upozorňujú, že ak ani dnes nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie u nás skončí. Masívny odchod sa deje aj napriek riziku, že sa slovenskí reprezentanti nebudú môcť zúčastňovať na medzinárodných pretekoch. Lyžiari veria, že po tomto kroku sa na to už kompetentní nebudú nečinne prizerať.

"Vieme, že ak by sme naďalej zostávali nemí, tak lyžovanie u nás tak, ako ho poznáte, skončí. Pod vedením Ivana Ivaniča a Marina Mersicha národná asociácia nedokázala udržať vo svojich radoch významné mená lyžovania ako Veroniku Velez-Zuzulovú, Janu Šeďovú, olympijského medailistu Radoslava Žideka alebo Martina Bajčičáka. Preto vyzývame predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii,“ uzavrela Palovičová.

Slovenské lyžovanie bude dočasne patriť pod správu Slovenského olympijského a športového výboru

Slovenské lyžovanie bude po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou dočasne patriť pod správu Slovenského olympijského a športového výboru. A to až dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz, ktorý by reprezentoval záujmy lyžiarskej rodiny na Slovensku.

"Boj za očistu Slovenska pokračuje a aj šport nie je výnimkou. Ak by orgány kontroly v športe fungovali tak, ako by mali a hrubo nezanedbávali svoju prácu a povinnosti, nemuselo by dochádzať k toľkým podnetom, či nezodpovedaným otáznikom. V SLA to už zašlo tak ďaleko, že takmer celé lyžiarske hnutie je rozhodnuté opustiť svoju národnú lyžiarsku asociáciu a prestúpiť do nového Zväzu slovenského lyžovania. Sú to zástupcovia jednotlivých lyžiarskych disciplín, lyžiarske kluby so svojou základňou a aj reprezentanti na čele s Petrou Vlhovou. Aj preto sa vlak nakoniec pohol a Ministerstvo školstva odoberá SLA štatút národného športového zväzu," informoval vládny splnomocnenec pre šport Karol Kučera na svojom facebookovom profile.

Kučera pridal aj želanie pre všetkých lyžiarov Slovenska na čele s líderkou Svetového pohára Petrou Vlhovou. "Želám celej lyžiarskej obci, aby sa ich tento negatívny priebeh dotkol čo najmenej. Najmä Petre Vlhovej, ktorá má fantasticky rozbehnutú sezónu a potrebuje sa sústrediť na svoju prípravu a výkony, aby nás mohla čo najlepšie reprezentovať," dodal niekdajší tenista.

Šéf SLA považuje vyjadrenie nespokojných členov asociácie za zavádzajúce

Podľa prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivana Ivaniča sa utorkové vyjadrenia nespokojných členov asociácie, ktorí sa rozhodli zo SLA vystúpiť, nezakladajú na pravde. Šéf SLA to uviedol prostredníctvom príspevku na facebookovom profile SLA. "Tvrdenia p. Palovičovej za nezakladajú na pravde. Zo SLA k dnešnému dňu požiadalo o vystúpenie len 46 členov (klubov), čo je 1,06% všetkých členov SLA. Pritom mnoho členov z týchto klubov o vystúpení zo SLA nič nevie a nesúhlasím s týmto tvrdením a dnes zahrnuli sekretariát otázkami, ako je to vôbec možné. Zároveň uvádzame, že v poslednom období sa do radov SLA prihlásilo 10 nových klubov. Kluby, ktoré požiadali o vystúpenie zo SLA budú musieť vrátiť alikvotnú finančnú čiastku z príspevku, ktorý im bol SLA na celý rok 2020 poskytnutý, ako aj všetok majetok, ktorý majú zapožičaný zo SLA," napísal Ivanič.

Slovenský olympijský a športový výbor stojí na strane športovcov

Slovenský olympijský a športový výbor stojí na strane športovcov. Také je vyjadrenie výboru smerom k treniciam v slovenskom lyžovaní, konkrétne medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie a nespokojnou časťou z úseku alpských disciplín. "Tak, ako niekoľkokrát v minulosti, aj dnes sa stavia Slovenský olympijský a športový výbor ako strešná organizácia športu na stranu športovcov - lyžiarov. Nie je to tak dávno, čo sme podporili lyžiarku Veroniku Velez Zuzulovú, sestry Ivonu a Paulínu Fialkové či akvabelu Viktóriu Reichovú. Je našou povinnosťou podporovať slovenských športovcov a vytvárať im vhodné podmienky na ich profesionálny športový rast a na úspešnú reprezentáciu Slovenska na domácich aj svetových podujatiach. Aktuálna situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii je prirodzeným vyústením dlhodobých sporov medzi športovcami a športovými funkcionármi. V nadchádzajúcom období bude našou prioritou dôsledne analyzovať príčiny tohto nelichotivého stavu v SLA s cieľom zjednať nápravu," uvádza SOŠV vo svojom stanovisku.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/Sita

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři