Skoro jasno
Bratislava
Irma
14.11.2024
US Open: Hantuchová (30) prehrala vo štvrťfinále s Azarenkovou
Zdielať na

US Open: Hantuchová (30) prehrala vo štvrťfinále s Azarenkovou

NEW YORK / Viktoria Azarenková (Biel.-2) - Daniela Hantuchová (SR) 6:2, 6:3 za 76 minút (31, 45)

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová prehrala v stredajšom štvrťfinále dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (26. augusta - 9. septembra, celková minimálna dotácia 34,3 milióna USD, tvrdý povrch Deco Turf II vonku) s Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou za 76 minút 2:6, 3:6. Predviedla dôstojný výkon, ale dvojka svetového rebríčka WTA zvíťazila zaslúžene. V pomerne silnom vetre bola výbušnejšia, razantnejšia a odolnejšia.

Hantuchovej švihové finesy nestačili na priamočiaru intenzitu favorizovanej Azarenkovej. Navyše, tentoraz ju príliš nepodržalo podanie (v osemfinále proti Američanke Alison Riskeovej nastrieľala 15 es). Tridsaťročná popradská rodáčka v prvom sete na 23-tisícovom hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium povzbudzujúco dosiahla rebrejk na 1:1, ale potom stratila servis v treťom aj siedmom geme. V druhej časti piateho vzájomného súboja viedla 2:0, čoskoro však mala manko 2:5. Servis na 2:3 stratila dvoma dvojchybami za sebou. Na príjme v ôsmej hre síce dosiahla brejk z 15:30 aj vďaka dvojchybe súperky pod ťarchou brejkbalu, ale druhý zázračný obrat na tomto podujatí - v 3. kole utiekla Hantuchová izraelskej kvalifikantke Julii Gluškovej z 3:6, 2:5 a 0:30, resp. 4 mečbalov v rozhodujúcom dejstve - sa už nekonal. Azarenková totiž hneď odpovedala na príjme. Hantuchová za stavu 15:40 poslala forhend do siete.

"Určite som nepredviedla môj najlepší tenis, z čoho som veľmi sklamaná, lebo na tréningoch sa mi hralo fantasticky a naozaj som si verila. Dnes to však nebol môj deň. Možno som bola až premotivovaná. Bolo to také uponáhľané. Chcela som toho zahrať viac, než bolo treba, z čoho vyplývali chyby. Škoda začiatku druhého setu, mala som tam šance. Ak by som si dlhšie udržala ten náskok, mohol to byť úplne iný zápas. Celkovo som sa nedostala do toho správneho rytmu. Ona bola solídna a dobre sa pohybovala, ale ničím extra ma neprekvapila. Presne som vedela, čo od nej čakať. Samozrejme, keď mala tlak a rozhadzovala mi to, bola dominantná. Zdalo sa mi však, že mám najmä pri jej serve dosť času atakovať. Niekedy som sa potom zbytočne snažila zahrať ´winnery´ z pozícii, ktoré na to neboli vhodné. Trošku to znepríjemňoval vietor, pár loptičiek mi odfúklo. Bola som nerozumná, mala som to hrať s väčšou rezervou," povedala Daniela Hantuchová pre agentúru SITA.

Poskočí minimálne o 17 miest

Semifinalistka Australian Open 2008 Hantuchová si odnáša si prémiu 325 000 USD a 500 bodov do počítačového poradia. Niekdajšia päťka hodnotenia sa v pondelok posunie v renkingu z terajšej 48. minimálne na 31. pozíciu, ešte môže byť aj tridsiata.
Dvadsaťštyriročná dobyvateľka ostatných dvoch ročníkov rovnako významných melbournských Australian Open Azarenková si v semifinále zmeria sily s Taliankou Flaviou Pennettovou, ktorá v úvodnom stredajšom štvrťfinále v derby premohla svoju kamarátku Robertu Vinciovú 6:4, 6:1. Bieloruska má proti Pennettovej (83., už však bola aj na 10. priečke) skóre 1:1. Pokúsi sa o revanš za prehru 3:6, 7:6 (7), 4:6, ktorú inkasovala predvlani na tvrdom povrchu v Dubaji v SAE.

Druhú semifinálovú dvojicu už v utorok utvorili domáca štvornásobná a úradujúca miestna šampiónka Serena Williamsová z USA a Číňanka Na Li.

"Som nadšená, že som na tomto turnaji znova postúpila do semifinále. V tejto fáze sú už len skvelé súperky. Flavia tu hrá výborne, predvádza svoj azda životný tenis, budem si musieť dať veľký pozor," povedala v interview ešte na kurte zverenkyňa Samuela Sumyka Azarenková, ktorá sa v bilancii proti Hantuchovej ujala vedenia 3:2, hoci spočiatku zaostávala 0:2. Nadviazala na triumf 6:4, 6:1, ktorý dosiahla v marci v 2. kole na "harde" v kalifornskom Indian Wells.

Dvojnásobná olympijská medailistka z OH 2012 v Londýne Azarenková je na US Open víťazka súťaže junioriek zo sezóny 2005, v roku 2007 sa radovala v miešanej štvorhre po boku krajana Maxa Mirného. V singli žien bola vlani vo finále, v ktorom podľahla S. Williamsovej. Aktuálnej jednotke počítačového poradia sa revanšovala 18. augusta vo finále v Cincinnati.

Víťazka mixu na US Open 2005 s Indom Mahešom Bhupáthím Hantuchová po zisku singlového primátu na júnovom podujatí na tráve v anglickom Birminghame mala v období do US Open zápasovú štatistiku 2:6 a pred príchodom na tento turnaj ťahala šnúru 3 prehier. Predminulý týždeň v New Havene nazbierala len tri gemy proti Rumunke Simone Halepovej, neskoršej šampiónke.

5O-krát na veľkej štvorke

Už len bývalá zverenkyňa Eduarda Nicolása Hantuchová štartovala v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky jubilejný 50. raz (kvantitatívne 7. miesto medzi aktívnymi tenistkami). Slovenkin realizačný tím priamo na tomto podujatí tvorili kouč Sven Groeneveld (patrí do podporného štábu Adidasu pre zmluvných hráčov), kondičná trénerka Tiffany "Tiffa" Nesfieldová, Mats Merkel a brat Igor. Hantuchová o tom informovala prostredníctvom svojej oficiálnej prezentácie na Facebooku, pripojila aj spoločnú fotografiu.

"Celkovo som s mojím vystúpením na tomto turnaji veľmi spokojná. Veľmi sa teším z toho, ako som tu hrala. Ak by mi niekto na začiatku povedal, že postúpim do štvrťfinále, asi by som sa mu zasmiala. Necítila som sa totiž práve najlepšie. Som rada, ako som to napokon zvládla aj vzhľadom na skutočnosť, že krátko pred turnajom som skončila s trénerom a kvázi som to zobrala do vlastných rúk. Brat mi neskutočne pomohol, pozná ma najlepšie. Bol mi obrovskou oporou, patrí mu velikánska vďaka rovnako ako Svenovi. Mala som tu skvelé podmienky a zázemie, premietlo sa to do výsledkov. Pochopiteľne, určite si budem hľadať trénera, ale teraz som to neriešila," povedala D. Hantuchová, ktorá sa najbližšie predstaví od 22. septembra v Tokiu a zrejme tam napokon nebude hrať štvorhru s Martinou Hingisovou, hoci Švajčiarka počas US Open na tlačovej besede avizovala takéto plány. "Určite si doprajem pár dní dovolenky, už sa na to veľmi teším. S Martinou sme sa teraz rozprávali a momentálne to v súvislosti s tým Tokiom vyzerá skôr na nie, než áno. Ona totiž v tom období má nejaké povinnosti mimo dvorca. Povedala, že mi dá vedieť. V tejto chvíli teda naozaj neviem," skonštatovala Hantuchová.

Piatykrát vo veľkom štvrťfinále

Štvrťfinalistka medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických 2002 Hantuchová do tohto turnaja naposledy bola aspoň v osemfinále US Open v sezóne 2009. Vo veľkom štvrťfinále si zahrala piaty raz - premiérovo od spomenutých AO 2008, kde napokon išla ešte o kolo ďalej. Dosiaľ posledná Slovenka v osmičke v New Yorku bola pred troma rokmi Cibulková (zvládla to aj na Wimbledone 2011 a Roland Garros 2012). Hantuchová pred 11 rokmi podľahla vo štvrťfinále S. Williamsovej, ktorá potom dokráčala až za titulom. "Myslím si, že to opäť bude Serena," povedala Hantuchová pre SITA na žiadosť o prognózu.

Držiteľka 6 singlových trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Hantuchová má na grandslamových turnajoch vo dvojhre zápasovú bilanciu 89:53 (aj so zarátaním kvalifikácií), z toho na US Open 21:14, na AO 27:14, na RG 18:11 a na Wimbledone 23:14. Na ostatných piatich vrcholných turnajoch sa lúčila už v 1. kole.

Dvojhra žien - štvrťfinále:

Viktoria Azarenková (Biel.-2) - Daniela Hantuchová (SR) 6:2, 6:3 za 76 minút (31, 45)

Azarenkovej škriekania aj úderovej agresivity bol okamžite plný kurt - Hantuchová prišla o servis na nulu, za stavu 0:40 poslala do siete bekhendovú odpoveď na return. Slovenka kontrovala takisto bez straty fiftínu, nedoplatila na to, že forhendové zakončenie z výborne pripravenej pozície nasmerovala súperke priamo na raketu. V rámci tejto minišnúry si Slovenka napokon pripísala 6 loptičiek, lenže Bieloruska krížnym bekhendovým direktom vyrovnala na 30:30 a druhé eso Hantuchovej v tomto geme (zároveň - ako sa ukázalo - aj predposledné v zápase) vykompenzovala účinným returnom na zhodu. Slovenka potom vyhodila forhend z behu a nemala na Azarenkovej forhend popri čiare - 1:2 a aj 1:3. Hantuchová sa síce na príjme vo štvrtej hre dostala z 15:40 na zhodu, ale vtedy ju určite zamrzel pokazený hrateľný proti-kraťas, vzápätí prehnala riziko pri returne druhého podania. V piatej hre pustila Bielorusku z pôvodných 40:0 dvojchybou na 40:30, nie však ďalej. Navyše, po dvoch dvojchybách Azarenkovej viedla v šiestej hre pomerne sľubne 30:15, nepridala však nadstavbu - 2:4.

Favoritka definitívne preberala kontrolu nad dianím aj vývojom skóre, keď pridala "poistku" na 5:2 pohotovým bekhendovým blokom do voľného priestoru. V dlhých výmenách bola vytrvalejšia a Hantuchová si nedokázala utvárať pozície na rýchlejšie riešenia. Bieloruska v tomto štádiu nazbierala 10 loptičiek bez prerušenia: na technický bekhendový kros s úžasným uhlom zareagovala výstrelom rovnakého typu, čím si dopriala tri setbaly. Pri prvom Hantuchovej nabila páska siete na pohodlné zakončenie, ale potom Azarenková vytiahla efektívne skrátenie. Potvrdila tým, že do jej kedysi dosť jednostrannej hry sa v ostatnej sezóne - dvoch vkráda rozvaha a pestrosť.

Hantuchová pochopila, že prípadná cesta vedie len cez aktívnejšiu hru. V otváracej fáze druhého setu sa povzbudila gemom na nulu pri vlastnom podaní a následne dosiahla brejk. V predmetnej druhej hre pritom spočiatku zaostávala 0:30 a neskôr čelila trom jednotlivým gembalom. Bieloruska proti prvému brejkbalu zariskovala druhý servis a vyplatilo sa jej to, ale keď to urobila pri druhej hrozbe, spáchala dvojchybu. Vzápätí však odskočila na 40:15 na príjme a Slovenka poslala vedľa forhend do bližšej strany. Prestávalo jej to tam padať a napospol mala málo času na dôkladnejšiu prípravu. Azarenková na servise vo štvrtej hre dva razy zaváhala od skóre 40:0, potom však Hantuchová prepálila lob z plného behu - 2:2. Na úvod piatej hry si pekne vypracovala palebnú pozíciu na vstúpené forhendové zakončenie, opäť však - akoby z obáv - chcela až zbytočne veľa. Následne sa vyhodila pri bekhendovom pokuse, potom prestrelila forhend (hru zastavila empajrová rozhodkyňa Marija Čičaková z Chorvátska, Jastrabie oko ukázalo, že oprávnene) - 0:40. Slovenka ešte zabojovala, krásnym bekhendom popri čiare, nečakaným dropshotom a dostatkom tlaku vo výmene vyrovnala na zhodu, ale sama sa dala dolu dvoma dvojchybami - 2:3. V šiestom geme znížila z 0:40 na 30:40, vtedy jej bekhendový return zastavila páska - 2:4 a po ďalšom brejku aj 2:5. Azarenková pred cieľovou čiarou na chvíľu stratila koncentráciu a inkasovala brejk, ale včas naplno zapla a nepripustila stupňovanie zápletky.

Slovenka mala pomer "winnerov" a nevynútených chýb 19:18, Bieloruska 17:15. Zjavne teda rozhodli tzv. vynútené chyby. Azarenková premenila 7 z 11 brejkbalov, Hantuchová 3 zo 4. Postupujúca zvládla 12 z 13 zákrokov pri sieti, zdolaná len polovicu z desiatich. Hantuchová dosiahla bilanciu esá - dvojchyby 3:3, Azarenková 1:4. Slovenka si pripísala len 23 % fiftínov rozohraných jej druhým podaním (proti 41 %).

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Hantuchovej s Azarenkovou (2:3):

2007 San Diego (USA) tvrdý povrch 2. kolo Hantuchová 6:3, 1:6, 6:1
2011 Dauha (Katar) tvrdý povrch 1. kolo Hantuchová 4:6, 6:1, 6:2
2011 Londýn (V. Brit.) - Wimbledon (GS) tráva 3. kolo Azarenková 6:3, 3:6, 6:2
2013 Indian Wells (USA) tvrdý povrch 2. kolo Azarenková 6:4, 6:1
2013 New York (USA) - US Open (GS) tvrdý povrch štvrťfinále Azarenková 6:2, 6:3

Prehľad najvýznamnejších úspechov Daniely Hantuchovej vo dvojhre:

Grandslamové turnaje:
Australian Open (Melbourne): semifinále 2008, štvrťfinále 2003, osemfinále 2006 a 2007
Roland Garros (Paríž): osemfinále 2002, 2006, 2010 a 2011
Wimbledon (Londýn): štvrťfinále 2002, osemfinále 2006, 2007 a 2009
US Open (New York): štvrťfinále 2002 a 2013

Tituly (6):
2002: Indian Wells
2007: Indian Wells, Linz
2011: Pattaya
2012: Pattaya
2013: Birmingham
Finále (9):
2002: Filderstadt
2004: Eastbourne
2005: Los Angeles
2006: Zürich
2007: Bali, Luxemburg
2010: Monterrey
2011: Birmingham
2012: Brisbane
Semifinále (25):
2001: Oklahoma City, Birmingham
2002: Eastbourne, Montreal, New Haven, Linz
2003: Antverpy
2005: Dauha, Cincinnati, Filderstadt
2006: Auckland
2007: Dauha, Rím, Hertogenbosch, Stanford, Kalkata
2008: Melbourne (Australian Open), Bali
2009: Varšava
2010: Charleston, San Diego, Bali (Turnaj majsteriek)
2011: Štrasburg, Eastbourne
2012: Luxemburg

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

sita

sita, Hantuchová na US Open 2013

sita

Súvisiace články