Zatiahnuté
Bratislava
Nadežda
23.12.2025
Cibulková do finále v Barcelone! Deklasovala Cirsteovú
Zdielať na
Vladimír Ambrozek
Vladimír Ambrozek
Tenis

Cibulková do finále v Barcelone! Deklasovala Cirsteovú

Cibulková antuka

Zdroj: sita - Cibulková

Slovenská tenistka Dominika Cibulková piaty raz vo svojej kariére postúpila do finále dvojhry na hlavnej profesionálnej úrovni.

V sobotňajšom stretnutí semifinále singlovej súťaže na turnaji WTA Barcelona Ladies Open v španielskej Barcelone (International, dotácia 220 000 USD, antuka vonku) si poradila s rumunskou rovesníčkou Soranou Cirsteovou v ich druhom vzájomnom súboji za 59 minút absolútne suverénne 6:1, 6:1. Spája ich skutočnosť, že obe v minulosti trénersky viedol Vladimír Pláteník. Navyše, Cibulková aj Cirsteová si v rámci propagácie podujatia v katalánskej metropole "zatrénovali" s argentínskym klenotom ofenzívy FC Barcelona Lionelom Messim.

Cibulková od stavu 1:1 po tom, ako Cirsteová zvládla okamžitý rebrejk, získala 7 gemov v rade. Rumunke sa síce aj pri skóre 1:6, 0:2 z jej pohľadu podarila okamžitá odpoveď na stratu podania, vzápätí si však už šiesty raz v tomto zápase sama neudržala servis. Slovenka v pohode potvrdila na 4:1 a bez zachvenia zvládla koncovku zápasu, do ktorého súperku v "hantuchovskom" oranžovom úbore s troma prúžkami prakticky vôbec nepustila. Po svojom premiérovom mečbale ešte čelila brejkbalu, pri druhej šanci Rumunka prehnala forhend vo výmene. Cirsteová si nepripísala ani jeden gem pri svojom podaní.

Trojka barcelonského turnaja Cibulková bude v nedeľu bojovať o svoju druhú trofej so sedmičkou "pavúka" Sarou Erraniovou. Proti tejto 24-ročnej Talianke, 33. v renkingu, má bilanciu 4:2 aj zásluhou aktuálnej minisérie dvoch úspechov. Naposledy vlani v osemfinále na tvrdom povrchu v hale v Linzi triumfovala 6:7 (1), 6:3, 6:1. Dosiaľ jediný duel na najpomalšom podklade sa konal v júli 2007 na podujatí ITF v talianskom Cuneu a Cibulková odstúpila už za stavu 2:2 na gemy pre problémy s chrbticou.

Univerzálka Erraniová, ktorá je v dejisku OH 1992 vo finále aj vo štvorhre po boku krajanky Roberty Vinciovej (proti ďalšiemu talianskemu páru Flavia Pennettová, Francesca Schiavoneová), sa tento rok radovala z primátu, svojho celkovo tretieho, na antuke v mexickom Acapulcu. Predtým naposledy bola vo finále na "harde" vo februári 2011 v thajskej Pattayi a dostala lekciu 0:6, 2:6 od Daniely Hantuchovej.

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Cibulková upravila v štatistike proti nevyspytateľnej štvrťfinalistke parížskeho antukového grandslamového Roland Garros 2009 Cirsteovej (47. v renkingu, dosiaľ najvyššie bola na 23. priečke) na 2:0. Nadviazala na víťazstvo 6:4, 6:2, ktoré dosiahla pred viac ako troma rokmi na tvrdom povrchu v Dubaji v SAE.

Semifinalistka Roland Garros 2009 Cibulková, teraz 17. v hodnotení, už má istotu 200 bodov do rebríčka a šeku na 19 000 USD. Šampiónka si odnesie 280 bodov a 37 000 dolárov.

Momentálne iba so sparingom Petrom Miklušičákom a fyzioterapeutom Mariánom Drinkom spolupracujúca Cibulková pricestovala na Pyrenejský polostrov - už bez svojho doterajšieho chorvátskeho kouča Željka Krajana (ukončenie takmer dva roky trvajúcej kooperácie potvrdila v sobotu pre agentúru SITA) - s tohtosezónnou bilanciou 1:6 v trojsetových zápasoch. Vo štvrtok v osemfinálovom 2. kole prekonala Češku Kláru Zakopalovú z 2:4 v rozhodujúcej časti. V piatok vo štvrťfinále zdolala ukrajinskú kvalifikantku Juliu Bejgelzimerovú extravagantným skóre 3:6, 6:0, 6:0. Niekdajšia 12. hráčka svetového rebríčka Cibulková prehrala v osemfinále na tvrdom povrchu v marcovom Miami na Floride s líderkou renkingu Viktoriou Azarenkovou z Bieloruska z náskoku 6:1, 5:2 s dvojitým brejkom.

Cibulková nebola vo finále od vlaňajšieho októbrového halového "hardového" Kremeľského pohára v Moskve, kde si napokon aj vybojovala svoj zatiaľ jediný titul so štatútom WTA.

Úradujúca slovenská Tenistka roka Cibulková bude 21. - 22. apríla takisto na antuke v Marbelle líderkou Sloveniek v zápase so Španielkami o svetovú skupinu Pohára federácie 2013 reprezentačných družstiev žien.

Dvojhra - semifinále:

Dominika Cibulková (SR-3) - Sorana Cirsteová (Rum.) 6:1, 6:1 za 59 minút

Zdielať na

Súvisiace články