Polojasno
18°
Bratislava
Júlia, Juliana
22.5.2024
100 dní pred štartom OH2024 - Slováci zatiaľ so 14 miestenkami
Zdielať na

100 dní pred štartom OH2024 - Slováci zatiaľ so 14 miestenkami

BRATISLAVA / Do začiatku XXXIII. olympijských hier v Paríži ostáva od stredy 17. apríla okrúhlych sto dní. Slováci sú v tejto fáze so štrnástimi miestenkami, čo je najnižší počet v ére samostatnosti. Najväčšie zastúpenie malo strelectvo (6), do ktorého sa zároveň vkladajú spolu s vodným slalomom (4) najväčšie nádeje. Trinásť zo štrnástich miesteniek je na meno, v prípade jednej sa čaká na mužského zástupcu v cestnej cyklistike.

Pokles slovenských reprezentantov na OH2024

Na OH 2020 (v roku 2021) v Tokiu štartovalo 41 slovenských športovcov, čo bolo predošlé minimum. Celkový počet Slovákov sa môže ešte zvýšiť, no k tokijským OH sa veľkosť výpravy zrejme nepriblíži. V kalendárnom roku 2024 pribudol do výpravy len strelec Juraj Tužinský. Ten získal miestenku na majstrovstvách Európy vo vzduchovej pištoli na 10 metrov.

V strelectve sú zatiaľ istí piati slovenskí účastníci

Strelectvo bude v Paríži zastúpené pätnástimi vzduchovými, brokovými a pištoľovými disciplínami. Slovensko má zatiaľ istú účasť v piatich. Okrem Tužinského štartujú Zuzana Rehák Štefečeková (trap), Danka Barteková (skeet), Vanessa Hocková (skeet), Marián Kovačócy (trap) a Patrik Jány (VzPu).

Slovenskí strelci môžu ešte o Paríž zabojovať na aprílových kvalifikačných turnajoch v Brazílii (vzduchové, pištoľ) a Katare (brokové) - v každej disciplíne sú k dispozícii dve miestenky. Rovnaký počet je v hre aj na európskom šampionáte v súťažiach na 25 m a 50 m v Osijeku (23.5.-9.6.) i na májovom kontinentálnom šampionáte v brokových zbraniach v Lonate. V brokových disciplínach si už nemôžu zabezpečiť Paríž skeetarky, keďže kvótu naplnili Hocková a Barteková.

Vo vodnom slalome reprezentujú Slovensko štyria účastníci, v atletike dve reprezentantky 

Vo vodnom slalome prvýkrát v slovenskej histórii nerozhodovali o miestenkách interné nominačné preteky. V internej súťaži zloženej zo záverečných dvoch podujatí SP a MS si vybojovali parížske hry Jakub Grigar, Eliška Mintálová (obaja K1) a Matej Beňuš so Zuzanou Paňkovou (obaja C1). Kajakári majú istý štart aj v novej disciplíne kajak kros, kde môžu ešte získať miestenku traja špecialisti na júnovom podujatí SP v Prahe-Tróji.

Atletické miestenky majú Gabriela Gajanová a Viktória Forsterová. Ďalší slovenskí reprezentanti na čele so šprintérom Jánom Volkom sa môžu kvalifikovať na olympiádu cez splnenie limitu, alebo cez rebríček Svetovej atletiky (WA).

V cestnej cyklistike poznáme zatiaľ dve mená,v horskej cyklistike to bude pravdepodobne Peter Sagan

V cyklistike sa na OH 2024 predstaví dokopy 514 pretekárov, 257 mužov a žien v 22 medailových súťažiach naprieč piatimi disciplínami. Slovensko má zatiaľ iba dve miestenky v cestnej cyklistike - Nora Jenčušová a zatiaľ nevybraný jazdec sa predstavia v pretekoch s hromadným štartom. O konkrétnom mene rozhodne Slovenský zväz cyklistiky (SZC) na základe výkonnosti a interných kritérií až tesne pred Parížom. Trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan by chcel v Paríži štartovať na horskom bicykli. Zrejme najväčšiu šancu na účasť má prostredníctvom prípadnej voľnej karty.

Vo veľmi nádejnej pozícii je skejtbordista Richard Tury, ktorý postúpil do druhej fázy olympijskej kvalifikácie. V marci sa dostal do finále podujatia WST Dubai Street, v ktorom obsadil piatu priečku. Momentálne je v kategórii street na 8. mieste olympijského rebríčka, ktorý sa uzatvára 23. júna. Miestenku do Paríža si zaistí najlepších dvadsať pretekárov v každej disciplíne.

Prvýkrát bude absentovať slovenský štvorkajak rýchlostných kanoistov

Po prvý raz od OH 1996 v Atlante bude pod piatimi kruhmi chýbať slovenský štvorkajak rýchlostných kanoistov. Slovenskí "štrekári" zatiaľ nezískali žiadnu miestenku do Paríža, singlisti a deblisti ešte budú mať šancu 8.-9. mája na dodatkovej európskej kvalifikácii v Szegede. V K1 i C1 postúpia do Paríža dvaja najrýchlejší, v K2 i C2 iba víťazná loď.

V elitnej singlovej stovke v tenise figuruje zatiaľ Anna Karolína Schmiedlová

V tenise bude rozhodujúce postavenie vo svetových rebríčkoch WTA a ATP k 10. júnu po Roland Garros. O olympijské kovy sa bude bojovať práve na parížskej antuke v dejisku druhého grandslamového turnaja roka. Vo dvojhre sa kvalifikuje 56 mužov a žien. Ak chcú ísť na olympiádu, musia v štvorročnom cykle figurovať minimálne v dvoch nomináciách na stretnutia Pohára Billie Jean Kingovej, resp. Davisovho pohára. V elitnej singlovej stovke je zo Slovákov momentálne iba Anna Karolína Schmiedlová, ktorá figuruje v rebríčku WTA na 68. mieste.

V stolnom tenise sa na OH predstaví dokopy 172 hráčov, 86 mužov i žien

Z jednej krajiny môže byť maximálne šesť na päť medailových podujatí - dvojhra mužov a žien, tímová súťaž mužov a žien a mix. Vo dvojhrách môže nasadiť jedna krajina maximálne dvoch mužov a dve ženy. V tímoch sa v oboch kategóriách predstaví 16 krajín po troch hráčov. Európski stolnotenisti môžu postúpiť do dvojhry ešte cez olympijský kvalifikačný turnaj v Sarajeve (15.5. - 19.5.), kde je k dispozícii po 5 miesteniek pre mužov i ženy.

Ďalšia cesta je cez redukovaný svetový rebríček, z ktorého postupujú pätnásti najlepší z dvojhry a šiesti najlepší z mixu dvojíc. V prípade singlistov sa počíta poradie k 18. júnu, v prípade mixu k 7. máju. Rebríček mužskej a ženskej štvorhry už je uzavretý. Ľubomír Pištej a Barbora Balážová sú v mixe na 19. pozícii, no pred nimi je 7 čínskych či dve kórejské dvojice. Z každej krajiny pritom postupuje na OH len jedna.

V zápasení Slováci zatiaľ nemajú žiadnu miestenku, v džude má nádej Marius Fízeľ 

V zápasení zatiaľ nemajú Slováci istú žiadnu miestenku na OH. Poslednú šancu majú na svetovom kvalifikačnom turnaji v Istanbule (9.-12. mája), odkiaľ si olympijské miestenky vybojujú traja najlepší - obaja finalisti, plus víťaz duelu medzi dvoma bronzovými medailistami. Miestenka patrí národnému zväzu a nie nutne danému športovcovi, ktorý ju získal.

V džude rozhoduje výlučne svetový rebríček, uzávierka je 23. júna. Marius Fízeľ ako 5. z vlaňajších ME v Montpellieri v kategórii nad 100 kg je hlavný slovenský kandidát, ale bude to mať náročné. Môže získať miestenku na meno, alebo cez národnú kvótu, v ktorej Slovensko súperí s inými európskymi krajinami.

V boxe sa v Paríži bude súťažiť v 13 hmotnostných kategóriách (7 muži a 6 ženy). Druhý kvalifikačný turnaj sa bude konať 23. mája – 3. júna v thajskom Bangkoku.

V plávaní figurujú dvaja reprezentanti, v triatlone ôsmi, v individuálnych disciplínach živí nádej pre Zuzanu Michaličkovú

Bazénoví plavci na čele s Andreou Podmaníkovou a Richardom Nagyom môžu limity plniť priebežne. V aréne Paris La Defence uvidia diváci celkovo 852 plavcov. Z každej krajiny môže štartovať 26 mužov a 26 žien.

Športová gymnastka Barbora Mokošová má ešte malú šancu získať miestenku na májových ME v Rimini, alebo cez seriál Svetového pohára, ktorý je však určený pre špecialistky na náradia.

V triatlone bude 110 súťažiacich, štyria z nich domáci a ďalší štyria dostanú voľnú kartu od MOV. Jedna krajina môže mať maximálne šesť miesteniek. V individuálnych disciplínach nastúpi 26 najlepších pretekárov v olympijskom renkingu, do ktorého sa započítavajú výsledky od 27. mája 2022 do 27. mája 2024. Nádej na olympiádu živí najviac Zuzana Michaličková, ktorej patrí 68. miesto.

V športovom lezení bojujú Slováci len o účasť v kombinácii boulderu a leadu. V kvalifikačnej sérii štartuje v máji (Šanghaj) a júni (Budapešť) sedemnásťročná nádej Martina Buršíková.

Súvisiace články