Zatiahnuté
Bratislava
Miroslav
29.3.2023
Na Donovaloch bude viac ako 600 psov!
Zdielať na

Na Donovaloch bude viac ako 600 psov!

Zdroj: TASR - Donovaly - psie záprahy

Približne 150 pretekárov zo 14 krajín sa zatiaľ prihlásilo na jubilejné 10. majstrovstvá sveta F.I.S.T.C. psích záprahov v šprinte čistokrvných plemien, ktoré sa uskutočnia počas najbližšieho víkendu (10. - 13. februára 2011) na slovenských Donovaloch.

Ako dnes na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici informovali organizátori, najpočetnejšie zastúpenie má Francúzsko, odkiaľ je zatiaľ prihlásených 31 pretekárov. Zo Slovenska evidujú prihlášky 22 mašérov. Zaujímavosťou je, že ako pozorovatelia sa ohlásili zástupcovia Juhoafrickej republiky. Podľa riaditeľa pretekov Pavla Tomu, na Donovaloch bude počas majstrovstiev viac ako 600 psov.

Situácia so snehom však v dejisku majstrovstiev nie je ružová. "Snehu je veľmi málo, preto sme museli skrátiť niektoré trate," uviedol Toma. Na to, aby boli preteky regulárne, museli na určité miesta navoziť asi 200 nákladných aut snehu. Predpovede počasia však naznačujú, že cez víkend by malo snežiť, čo by situáciu na tratiach vylepšilo.

Nad podujatím, ktoré sa na Donovaloch koná už po tretí raz prevzala záštitu aj premiérka Iveta Radičová. Podľa organizátorov by do dejiska majstrovstiev mala zavítať v sobotu, 12. februára.  Toma po skúsenostiach z minulosti očakáva účasť viac ako 35.000 divákov. Pre nich budú až do naplnenia pripravené odstavné parkoviská priamo na Donovaloch a potom popri hlavnej ceste zo strany B. Bystrice i Ružomberku. Tranzit všetkých áut však počas majstrovstiev nebude možný.

Donovaly majú dlhoročné skúsenosti s organizovaním kontinentálnych či svetových šampionátov v psích záprahoch. Majstrovstvá Európy sa tak konali štyri krát, svetový šampionát bol v tomto horskom stredisku najprv v roku 1999 a potom aj v roku 2005.