20.4.2024
Jurčo v úniku pred koncom 2.etapy Vuelty

Zdroj: SITA

Sagan víťazom pretekom SP juniorov

Z dvojice Slovákov jazdiacich za tím Milram skončil lepšie Matej Jurčo, ktorý sa v závere etapy blysol pokusom o únik približne 7 kilometrov pred cieľom spoločne s Jaroslavom Popovyčom a Giannim Meersmanom, ale napokon ich pelotón dostihol a 24-ročný cyklista prešiel cieľom na 109. mieste so stratou 44 sekúnd na víťaza. Martina Velitsa klasifikovali na 117. priečke, keď za Valverdem zaostal o 1:30 min. V celkovom hodnotení uzatvára Jurčo prvú stovku a Velitsovi patrí 116. priečka. Valverde vyzliekol zo zlatého trička Filippa Pozzata, keďže za triumf dostal 20-sekundový bonus a Talian skončil v etape piaty. Tretí je zatiaľ druhý z jazdcov tímu Liquigas Daniele Bennati.
Valverde triumfoval vďaka nástupu asi 400 m pred cieľom. V miernom stúpaní mu elitní šprintéri nestačili, jazdec Caisse d´Epargne zopakoval rovnaký kúsok z prvej etapy júlovej Tour de France. Súboj vedúcej skupiny o 2. miesto napokon vyhral Talian Davide Rebellin, jeho krajan Alessandro Ballan finišoval tretí. Valverde sa musí poďakovať za svoj piaty etapový triumf na Vuelte skvelej práci kolegov z tímu, špeciálne Joaquinovi Rodriguezovi, ktorý nastúpil 1500 m pred cieľom a roztrhal pelotón.
V poradí 2. etapa priniesla takmer 140 km dlhý únik kvarteta Jesus Rosendo Prado (Andalucia-Caja Sur), Egoi Martinez (Euskaltel-Euskadi), Cyril Lemoine (Credit Agricole) and Michail Ignatijev (Tinkoff), ktorý sa zrodil už na 7. km. Pelotón veľmi odskočiť štvorici nedovolil a 50 km pred cieľom bolo jasné, že únik sa neskončí úspešne. Asi 20 km pred cieľom sa atak skončil, posledné kilometre boli veľmi divoké - nástup striedal nástup. V jednom z nich bol aj Matej Jurčo, ale ani tento pokus sa neskončil úspechom.

Výsledky:

2. etapa (Granada - Jaen, 167 km): 1. Alejandro Valverde (Šp.) 4:23:00 h, 2. Davide Rebellin (Tal.), 3. Alessandro Ballan (Tal.), 4. Greg van Avermaet (Belg.), 5. Filippo Pozzato (Tal.), 6. Rinaldo Nocentini (Tal.) - všetci +2 s,... 109. Matej Jurčo (SR) Milram) +44 s, 117. Martin Velits (SR) Milram) +1:30 min.

Poradie po 2. etape: 1. Alejandro Valverde (Šp.) 4:31:10 h, 2. Filippo Pozzato (Tal.) +13 s, 3. Daniele Bennati (Tal.) +13, 4. Egoi Martinez (Šp.) +15, 5. Inigo Landaluze (Šp.) +19, 6. Davide Rebellin (Tal.) +19,... 100. Matej Jurčo (SR) Milram +1:10 min, 116. Martin Velits (SR) +1:56.

Sagan víťazom pretekov Svetového pohára juniorov

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom ďalších pretekov Svetového pohára juniorov, keď triumfoval na trojetapovom podujatí v Slovinsku. Sagan na pretekoch jednoznačne dominoval, prvé dve etapy vyhral, v tretej skončil druhý.

Výsledky:

3. etapa (Ptuj - Ptuj, 104 km): 1. Marco Haller (Rak.) 2:14:50, 2. Peter Sagan (SR), 3. Thomas Hasibeder (Rak.), 4. Mirko Goffredi, 5. Mattia Cavallari (obaja Tal.), 6. Nazarij Bojko (Ukr.) všetci čas ako víťaz.

Konečné poradie: 1. Peter Sagan (SR) 7:05:28, 2. Jan Tratnik +41, 3. Gregor Lah (obaja Slovin.) +49, 4. Tomáš Danačík (ČR) +52, 5. David Wöhrer (Rak.) +56, 6. Luca Galvani (Tal.) +59.